Topo:Polska:Jura Północna:Okolice Olsztyna

 

Olsztyn - Wzgórze Zamkowe

 

Opracowanie: Artur Pierzchniak i Kamil Fertacz
Zdjęcia: Jacek Bronowski

Rejon zamkowych skał od wielu lat jest poligonem wspinaczkowym środowiska częstochowskiego. Znajduje się tu bogata siatka dróg, w sumie około 90 dróg (68 opisujemy w tym przewodniku). Drogi są bardzo urozmaicone, zarówno pod względem trudności, jak i charakteru. Znajdziemy tutaj sporą liczbę rys na własnej asekuracji oraz płyty, rynny i filary wyposażone w komplety przelotów.

Dojazd

Dojazd do Olsztyna i dojście w skały nie powinno nikomu przysporzyć kłopotów orientacyjnych. Z drogi krajowej A1 (zarówno jadąc z północy lub południa) skręcamy  w  drogę nr 46 (kierunek Kielce). Po około 8 km dojeżdżamy  do Olsztyna, nad którym góruje widoczna z daleka wieża ruin zamku. W okolicy rynku znajduje się kilka parkingów.


Pokaż Olsztyn - Zamkowe Wzgórze na większej mapie

Z rynku w Olsztynie możemy podejść w skały ulicą Zamkową, gdzie znajduje się bramka wejściowa. Wspinacze na hasło "w skały" wchodzą za darmo. Możemy również zaparkować pod Słonecznymi Skałami i stąd Wzgórzem  Zamkowym dojdziemy w każdy opisany sektor skalny.

Opis

Wzgórze Zamkowe to rejon, który dzieli się na kilka odrębnych skał. Są to opisywane tutaj Słoneczne Dolne i Górne, Mur pod Basztą, Przekładaniec, Żółty Filar, Ganek Ewy wraz z Pustą Turnią, te skały w zasadzie tworzą całość, nazwaną Cyrkiem i zamykająca rejon Skrajna Turnia. Blisko Skrajnej Turni jest mała skałka Kazalniczka. Interesującą  jest też skała Grzyb, która jest pod opieką konserwatora zabytków. Jak do tej pory status wspinania na Grzybie nie został wyjaśniony, skała nie jest również wyposażona w bezpieczne przeloty. Dlatego go nie opisujemy.

Historia

Większość dróg w rejonie Wzgórza Zamkowego powstało i otrzymało asekuracje za sprawą wspinaczy z Częstochowy w latach 80. i 90. XX wieku. Drogi obite w tamtym czasie, posiadały asekurację głównie ze spitów, ringów było niewiele. Obecna asekuracja w skałach Wzgórza Zamkowego opiera się na nowych ringach wklejonych w 2008 roku przez: Patryka Dudka, Przemka Szklarka i Artura Pierzchniaka z pomocą młodzieży klubowej. Wszystkie środki na ten cel: klej i ringi sfinansował Związek Gmin Jurajskich oraz Wspólnota Gruntowa Olsztyn. 

Praktyczne

Pełna baza noclegowa i zakupowa w pobliskim Olsztynie.

Skały

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.