Topo:Polska:Jura Północna:Okolice Olsztyna:Sokole Góry

 

Boniek

 

Opracowanie: Artur Pierzchniak, Adam Olejniczak
Foto: Jacek Bronowski

Boniek to spory kompleks skalny położony w Sokolich Górach koło Olsztyna. Na rozłożystym murze znajduje się ok. 60 dobrze obitych dróg. Ścianami Bońka biegnie też kilka dróg TRAD. Długie drogi (do 25 m) o górskim charakterze znajdują się na ścianie północnej. Również tam biegną najtrudniejsze linie masywu.

Skała jest zazwyczaj lita z dobrym tarciem. Na kruchą skałę można natrafić okolicach Żółtego Okapu, Czarnego Filara i Orłów. Na Bońku znajdziemy wszystkie formacje od rys, płyt, filarów po okapy. Trudności dróg od IV do VI.5+, najwięcej dróg w przedziale od VI do VI.2. Boniek jest odpowiedni na każdą porę roku, a najbardziej w gorące duszne dni - nie ma to jak w lesie żywych dębów...

UWAGA! Sokole Góry są rezerwatem. Zachowuj się cicho. Zbieraj śmieci.

Dojazd

Jadąc z Olsztyna stajemy na dużym parkingu Sokole Góry. Stąd żółtym szlakiem (patrz plan, skała nr 3) w 10 minut, mijając po drodze skałę Pielgrzym, dochodzimy do Bońka. W pobliżu samego podejścia pod Bońka znajdują sie jaskinie Pod Sokolą Górą i Studnisko.

Naprzeciwko końca Bońka, ok. 100 m od drogi El Loco, na prawo stoi skała Ponton, na której obite są dwie "fakerkowe" drogi.

Historia wspinania

W latach 80. i 90. XX wieku zostaje wytyczona większość dróg na Bońku. Najczęściej są one przechodzone na wędkę, ale często z dołem przy użyciu horrory stycznej asekuracji - kostki lub 2 ringi na 15 metrach. Trudne drogi, głównie na wędkę, przechodzi Donald Berghusen: Lewe nity - dzisiejsze Potępienie, Cybąszczyk i Gardło skazańca (TRAD), Wiszący filar (pierwsze przejście RP Mirek Wódka, pierwsze solo Waldek Baraniak). Na Bońku dużo wspinał się też Marcin Bartocha, pozostawił Maszynę Prostą (TR, Adrian Zatoń RP). Swoje drogi robili tu też Grzesiek Kimla, Marek Łysakowski, Paweł Zimoń.

Najnowsze linie powstały przy okazji obicia w całości Bonka: Paweł Haciski wytyczył trudne drogi na północnej, np. Podgardle, Mariusz Szymanek także przeszedł wiele ostrych nowości, jak Potępienie, Pokochać Ból, Artur Pierzchniak poprowadził dużo fajnych łatwiejszych dróg. W dofinansowaniu tak sporego rejonu częściowo wspomógł KW Czewa i Wydawnictwo Ring (P.Haciski) .

Schematy

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.