Topo:Polska:Jura Północna

 

Niegowonice

 

Autor: Dawid Koziołek

Kto choć raz jechał trasą z Niegowonic do Ogrodzienca na pewno widział stojącą nieopodal skałę - ostaniec górujący swą potęgą nad całą doliną. Skalne wzniesienie rzucające swój cień na przebiegającą drogę Ciekawość na pewno skusiła wielu śmiałków aby wysiąść ze swoich automobili, porzucić wszelkie troski i obejrzeć to ekscytujące wzgórze...


Kromłowiec

Początkowo przez wzgórze przeciskiwały się tłumy turystów ze względu na łatwo dostępna panoramę rozpościerającą się z tego miejsca. Następnie zaczęli pojawiać się wspinacze eksplorując nowe drogi, czego wynikiem jest mnogość lini zarówno wspinaczkowych, jak i bulderowych. Rejon oferuje dużą róznorodność chwytów - od dziurek poprzez krawądki, aż do solidnych klam.

Każdy wspinacz będąc na tym wzgórzu poznał rozmaitość dróg. W jednych wszelkie trudności są skupione na samym początku wspinania (Ściemniająca Katarzyna VI.2+) w innych trzymajace przez cały czas, np. Przez Dziurki VI+ - jest to piękna linia ze względu na swoją ekspozycje i przyjemne płytowe wspinanie po dziurkach jak sama nazwa mówi). A jeżeli już ktoś kocha rajbungi po płytach to poprostu uwiedzie go droga Spiderman VI.4 - kawałek solidnego płytowego wspinania po dziurkach na końce palców, gdzie trudność trzyma przez cała drogę.

Koło parkingu znajdziemy ponadto inne skały z ciekawymi propozycjami. Bardzo ładna droga Defekt mózgu VI.2 lub Chamski Przechwyt który jest naprawdę chamski VI.1. Obie drogi prowadzą w przyjemnym przewieszeniu po dużych chwytach.

Jedyną słabą stroną całego rejonu jest słabe ubezpieczenie dróg. Jest zaledwie parę starych ringów lub spitów, a na niektórych drogach przelotów nie ma wcale. Jest to przykre ponieważ Niegowonice to całkiem ładne miejsce do wspinania. Być może dlatego czasie powstało w rejonie dużo nowych bulderów. Trudności od 6B po 7B+, parę ładnych przystawek szczególnie polecam Life Canibalism 7a+ (trzeba nieźle przyładować do rysy). Nie powinno być problemów z odnalezieniem bulderów ponieważ są opisane na skale i większość dróg wspinaczkowych też, więc do niegowonic i wspinania nadszedł czas. :)

Dojazd

W sumie są dwa warianty pierwszy i chyba najlepszy to dojazd samochodem. Wyjeżdżamy z Dąbrowy Górniczej lub Katowic w stronę Ogrodzienca, przejeżdżamy centrum Niegowonic i jadąc pod górę dojeżdżamy pod naszą skałę. Samochód zostawiamy na parkingu (bezpłatny).

Drugi wariant bardziej kłopotliwy to dojazd autobusem 809 z centrum Dąbrowy Górniczej do Niegowonic i na piechote pod góre drogą, aż pod dużą skałę przy drodze głownej.

TOPO

 1. Ściemniająca Jolanta V
 2. Ściemniająca Katarzyna VI.2+
 3. Rynna IV
 4. Droga Pokuty VI.1, ogr.
 5. Psia Droga VI+
 6. Zakręcona Natalia VI.2+, ogr.

 1. (?)
 2. Przez Komin V+/ VI
 3. Filarek VI.1
 4. Skok na Dwa Palce VI.1+
 5. Rysa III
 6. Przystanek Alpinisty V

 1. Rysa IV
 2. Przez Dziurki VI+
 3. Spiderman VI.4
Przydrożna Skała

 1. Chamski Przechwyt VI.1
 2. Defekt Mózgu VI.1+/2
 3. Sajgon VI
 4. Biegi IV

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.