Topo:Polska:Jura Północna:Dolina Wiercicy

 

Proxima

 

Opracowanie: Artur Pierzchniak
Zdjęcia: Jacek Bronowski

Skały Proximy położone są w Ostrężniku w rejonie Białego Psa. Rejon jest bardzo urokliwy w starym bukowym lesie. Świetny na lato, bo nie praży. Skały znajdują poza terenem rezerwatu. Kwatery prywatne i gastronomia w pobliskich wsiach lub grzecznie w skałach.

Skały mają do 15 m wysokości i można je podzielić na dwie części. Po lewej leży Proxima Centauri, a po prawej Proxima Okiennik. Nazwa pochodzi od skalnego okna na jednej z dróg - Burasowe Okno. Wspinanie jest tu przyjemne w estetycznej i litej skale z dobrym tarciem. Dużo dziurek i "serodziurek". Po prawej stronie krótkie przewieszenia także po ciekawych dziurach. Na obydwóch skałach znajduje się w sumie 21 obitych dróg i jeden trad.  Ogólnie trudności dróg to skala średnia i łatwa - od Karzełków V do Gakko VI.3+.

Dojazd

Dojazd z Janowa przez Złoty Potok. Po drodze mijamy parking Diabelskie Mosty i Bar "Ostrężnik". Jedziemy jeszcze kawałek i w pobliżu skrętu do Suliszowic parkujemy przy leśny zielonym szlabanie lub w zatoczce za zakrętem. Wcześniej też jest parę szlabanów, przy których można zaparkować. Można też stanąć przy Barze "Ostrężnik" i stąd mamy spacerkiem przez las ok. 2 km do Proximy. Podobna opcja dojazdu z Olsztyna przez Krasawe i Siedlec. A z Myszkowa przez Żarki na Janów.


Pokaż Proxima Centauri na większej mapie

Historia

Proxima to dość nowy rejon. Wszystkie drogi powstały w 2006 roku. Skały odkryli Tomek Skoczylas i Maciek Mińczuk. Jako pierwsi obili i otworzyli kilka ładnych dróg. Potem dołączył do nich Artur Pierzchniak z Pawłem Haciskim. Cała czwórka przeznaczyła własne fundusze na ringi i klej użyte do ubezpieczenia dróg.

Skały

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.