Topo:Polska:Podkrakowskie:Dolina Racławki

 

Racuch

 

Autor: Tomek Ślusarczyk

Aby dokładnie opisać Racucha wystarczy powiedzieć, że jest to miniaturka Fiali o przeciwnej, zachodniej i zachodnio-północnej wystawie. Skała o wysokości do 15 metrów znajduje się w bocznej dolince rozcinającej wschodnie zbocze Doliny Racławki, mniej więcej w 1/3 jej długości (blisko centrum Racławic).

Racuch
Racuch

Historia eksploracji

Pierwszymi wspinaczami którzy zainteresowali się skałą był Andrzej Ciszewski wraz z przyjaciółmi. Smakowity skalny kąsek został ochrzczony przez nich Racuchem. W latach 90 XX wieku zainstalowano tutaj kilka ringów stanowiskowych dzięki którym, można się było wspinać z górną asekuracją. Oczywiście większość rys została poprowadzona. W 2009 roku Racuchem zainteresowali się Przemysław Rostek i Karol Tabor którzy w ciągu kilku tygodni oczyścili i przygotowali 18 dróg.

Ubezpieczenie dróg zostało wsparte przez Fundację WSPINKA i środki prywatne (Insurekcja i Płyta Kosynierów).

Racuch - dojazd

Dojazd

Jadąc drogą krajową nr 94 Kraków - Olkusz należy skręcić w Przegini w stronę Krzeszowic (9 km z Olkusz, 24 km z Krakowa), a następnie po 5 km skręcić w lewo tuż za centrum Racławic w wąski stromy asfalt. Po minięciu zabudowań asfalt się kończy i ostatnie 300 metrów jedziemy bitą drogą.

Jadąc drogą krajową nr 79 Kraków - Chrzanów należy skręcić w Krzeszowicach w ulicę 3-Maja, a następnie ulicą Legionów Polskich jedziemy do Paczółtowic (6,8 km z Krzeszowic). Tutaj skręcamy w prawo i po nieco ponad 3 km skręt w prawo w wąski stromy asfalt.

Osoby bez samochodu mogą dojechać do centrum Racławic prywatnymi busami kursującymi z Krzeszowic, Krakowa (niezbyt często) i Olkusza.

Racuch - mapa

Parkowanie

Najwygodniej jest zaparkować auto na charakterystyczny zakręcie, w miejscu w którym szutrowa droga zmienia się ponownie w asfaltową. Na niewielkim rozszerzeniu zmieszczą się swobodnie 3 do 4 samochodów. Z tego miejsca do skały jest około 100 metrów. Należy jednak pamiętać, że drogą tą dojeżdżają do pól maszyny rolnicze, dla tego należy liczyć się, że w przypadku spotkania z ciągnikiem będziemy musieli cofać się kilkadziesiąt lub więcej metrów.

Dobrym pomysłem jest zostawienie auta w centrum Racławic na parkingu pod zabytkowym, drewnianym kościołem. Dojście z centrum zajmuje 15 minut.


Kliknij na schemat, aby powiększyć

 1. Biesiada Pasibrzuchów V- (5R+ST)
 2. Rysa Ciszewskiego IV (TRAD+RZ)
 3. Rączki w Galarecie VI (5R+ST)
 4. Dewędlinka V (4R+ST)
 5. Deserek VI+ (4R+ST)

 1. Kuchnia Pełna Niespodzianek VI.1 (4R+ST)
 2. Racuchowa Rysa V- (TRAD+ST)
 3. projekt
 4. Racuchowy Komin III (TRAD+ST)
 5. Płytka Kosynierów VI.2+ (4R+ST)
 6. Insurekcja VI.3 (4R+ST)
 7. Żywią i Bronią VI.1+ (TRAD+2R+ST)
 8. Ryska Grenadierów V (TRAD+ST)
 9. Płytka Grenadierów VI.2+ (5R+ST)
 10. Targowicka Ryska VI- (TRAD+ST)
 11. Wariant Zdrajców VI- (2R+TRAD+ST)
 12. Kosy na Sztorc! V+ (3R+ST)
 13. Kancik Racucha III+ (3R+ST)

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.