Topo:Polska:Bekidzkie

 

Wdżar

 

Opracował: Paweł Olendzki

Wiadomości wstępne

Impulsem do powstania przewodnika był I-szy Memoriał Bartka Olszańskiego w Klasycznej Wspinaczce Zimowej - Dry Tooling w dniach 15 16 lutego 2003 roku. Urokliwość miejsca, niezapomniana, wspaniała atmosfera zawodów, piękne, trudne i logiczne drogi - wszystko to aż prosiło się o szerszą publikację. Dodać należy, że jest to przewodnik wyłącznie zimowy - wyceny dróg podano dla przejść z "dziabkami" i w rakach.


Mariusz Rogus na drodze finałowej (fot. Mariusz Wilanowski)

Lokalizacja

Opisywany rejon wspinaczkowy znajduje się na Górze Wdżar, położonej w pobliżu wsi Kluszkowce, a ściślej na przełęczy Snozka. Szczegóły dojazdu wyjaśnia rys. nr 1. Należy pamiętać, że kamieniołom znajduje się na terenie prywatnym i uprawianie tam działalności wspinaczkowej wymaga zgody właściciela. Właścicielem jest spółka zarządzająca wyciągami na Górze Wdżar (tel.: 0~18 265 06 01) i z nimi trzeba sprawę obgadać - wstrętów nie czynią; miałem przyjemność rozmawiać z samym szefem interesu panem Ashokiem (miły gość) i załatwiłem sobie wejściówkę na stałe.

Geologia

Kamieniołom na zboczach Góry Wdżar (tzw.kamieniołom południowy) zbudowany jest z andezytu. Wysokości ścian od kilkunastu do dwudziestu kilku metrów. Andezyt - magmowa skała wulkaniczna, nierównoziarnista, o strukturze porfirowej (porfir). Składa się głównie z plagioklazu, piroksenu, amfibolu, oliwinu i biotytu. Barwa czarna, popielata, zielonkawa lub szaroróżowa. Rozpowszechniony w ubiegłych epokach geologicznych, jest równocześnie jedną z najpospolitszych współczesnych skał wulkanicznych. Występuje zwłaszcza na wybrzeżach i wyspach Oceanu Spokojnego (andezytowa linia). W Polsce - w Pieninach(m.in. góra Wżar koło Czorsztyna). Znajduje zastosowanie jako materiał w budownictwie i dekoratorstwie, również jako substancja kwasoodporna. Andezyt na Górze Wdżar pochodzi z kilku rozłożonych w czasie erupcji magmy wulkanicznej z ogniska położonego na znacznej głębokości. Do celów budowlanych i drogowych wydobywano tylko złoża najmłodszej erupcji. Od strony przełęczy znajduje się kamieniołom południowy, głęboko wchodzący w skałę, na której można obserwować dajkę czyli żyłę andezytową. Na szczycie góry niewielkie grzbieciki skalne - dajek andezytu starszej generacji. Na dwóch z tych skałek lokalne anomalie magnetyczne, kompas wskazuje południe, co jest spowodowane uderzeniem pioruna.


Artur Paszczak na drodze finałowej (fot. Krzysztof Hubert Krakowski)

 

Sprzęt i wspinanie

Wszystkie drogi są wyposażone w stałe punkty asekuracyjne (spity i ringi), część dróg wyposażona w łańcuch zjazdowy. Lina 50 m (z krótszą mogą być kłopoty przy zjazdach oraz wędce na drogach B,C i D), komplet ekspresów, długie pętle do przedłużania wpinek. Szczegółowe ilości wyszczególnione w uwagach przy odpowiednich rysunkach. Istnieje możliwość wspinanie się na własnej protekcji.

Uwaga: wędki wieszamy przez własny karabinek!

Baza noclegowa

Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie pokoju w pobliskich Kluszkowcach (ceny w roku 2003 od 15 do 25 pln.).

Inne atrakcje turystyczne rejonu

  • Bezpośrednie sąsiedztwo ośrodka narciarskiego. Do dyspozycji narciarzy: dwa wyciągi orczykowe, dwuosobowy wyciąg krzesełkowy, trasy narciarskie od 600m do 1200 m, o zróżnicowanych trudnościach.
  • Bezpośrednie sąsiedztwo Jeziora Czorsztyńskiego możliwość wypożyczenia pływającego sprzętu wodnego.
  • Zamki: w Nidzicy i w Czorsztynie udostępnione do zwiedzania.
  • Bliskość interesujących pasm górskich: Gorce, Pieniny.
  • Szerokie możliwości uprawiania turystyki rowerowej w każdej postaci.

Pogoda dla rejonu

Plan kamieniołomu

 Ściany:

  1. Rejon drogi eliminacyjnej męskiej
  2. Rejon dróg pół- i finałowej męskiej
  3. Rejon dróg kobiecych

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.