Topo:Czechy

 

Skály u Hranic na Moravě

 

Opracowanie:Adam Majchrzak

Lokalizacja i dojazd

Ten niewielki rejon wspinaczkowy znajduje się na Północnych Morawach w niewielkiej odległości od miejscowości Hranice. Najłatwiej dojedziemy tam podróżując drogą E462 zarówno od wschodu jak i zachodu Czech. Większe miasta znajdujące sie na trasie to: od strony wschodniej Novy Jićin (sławny z rozbójnika Rumcajsa ;) i Olomouc od zachodu. Znajdując się w miejscowości Hranice powinniśmy kierować się na Valašské Meziříčí (droga nr E442). W miejscowości Černotín skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez miasteczko. W miejscu w którym zobaczymy znak końca Černotín i początku Hluzova skręcamy w lewno w polną drogę i dojeżdżamy pod samą skałę.

Opis rejonu

Sam rejon jest niewielki. Podzielić go można na trzy części: lewą ścianę, środkową ścianę oraz ścianę prawą (wg www.lezec.cz).  Ściana lewa ma wystawę południową, a ściana środkowa i prawa - południowo zachodnią. Są wytyczone na nich 33 drogi, ubezpieczone głównie spitami, na górze stanowiska zjazdowe, choć można również zjeżdżać z drzew. Nie ma też większych problemów z zawieszeniem "wędki". Znajdziemy tu drogi od 4 do 8+ (skala UIAA). Dokładne topo można znaleźć pod adresem:

http://www.lezec.cz/pruvodcx.php?key=1495

Ściany nie są wysokie, do 15m i lina 50m starczy z zadatkiem. Potrzebować będziemy też 7 ekspresów. Rodzaj skały to wapień jednak z innego okresu niż nasz jurajski. Znajdziemy tu raczej ostre krawądki i ryski niż dziurki na jeden, dwa palce ;) Skała nie jest zbyt wyślizgana i oferuje dobre tarcie. Ponieważ ilość dróg dość łatwych i trudniejszych możemy podzielić mniej więcej po połowie, myślę że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Subiektywna ocena

Na początek coś o wspinaczce. W ciagu 3,5 godziny jakie tam spędziliśmy udało nam się zrobić pięć niezbyt trudnych dróg, choć i tak zmeczyliśmy się nieźle, jako że temperatura oscylowala w okolicach 30 stopni. Sam rodzaj skały nam się spodobał i postanowiliśmy tam jeszcze wrócić, żeby spróbować swoich sił na kolejnych drogach.

Jeśli chodzi o otoczenie skał to niestety nie jest ono zbyt ciekawe. Generalnie możemy je określić jako plac budowy. Znajdują się tu chyba ze dwa trzy domki w budowie, jakieś stare urządzenia kopalniane i tym podobne elementy "budowlane". W bezpośrednim sąsiedztwie ułożonej w litere "L" ściany znajduje się budynek o bliżej nie znamym mi przeznaczeniu ;) Jest to naprawdę bliskie sąsiedztwo bo zaledwie 4-5 metrowa odległość dzieli ściany budynku od ściany wspinaczkowej. Plus tego jest taki, że zimna woda w plecaku, w trakcie upału może spędzić czas w cieniu i dać nam potem upragnioną ochłodę. Niestety, nie jest to jednak miejsce, w którym można robić coś innego niż wspinanie się, bądź asekurowanie partnera. Jeśli więc ktoś posiada niewspinającą się rodzinę, lepiej niech jej nie zabiera ze sobą, bo bedą się nudzić.

Sam rejon wspinaczkowy można odwiedzić, myślę jednak że dla wielu osób będzie to jednorazowa wizyta, no może przyjadą tu dwa razy. Mimo to mogę polecić to miejsce, szczególnie jeśli ktoś planuje jednodniowy wyjazd i mieszka stosunkowo blisko tego miejsca. Dodatkową zachętą może być odwiedzenie jednej z wielu gospód jakie z pewnością napotkamy na trasie przejazdu i zamówienie zachwalanego smażonego sera i frytek oraz przepysznego czeskiego piwa! Niestety piwo tylko dla pasażerów :) Dla przypomnienia dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi na terenie Czech to 0,00%. Wiec nawet małe piwko odpada. Planując trasę warto ułożyć ją tak, aby napotkać na swej drodze jakieś ciekawe zabytki, jak np. zamki w Novym Jicinie, Fidku-Mistku, czy Olomoucu. Jeśli więc wspinaczka nas niezadowoli być może zrekompensujemy sobie wrażenia zwiedzaniem ciekawej zabudowy.

Drogi

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.