8 września 2011 12:29

Edyta Ropek i Łukasz Świrk wygrywają Puchar Świata 2011!

Polacy najlepsi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata! 3. miejsce Edyty Ropek (Azoty Tarnów Alpinus Team, Petzl, Five Ten) i 5. Łukasza Świrka w Changzhi wystarczyło, by wygrać PŚ. Dla Edyty jest to już trzecie zwycięstwo w generalce, dla Łukasza jest to pierwszy Puchar w karierze.

Edyta i Łukasz prezentują trofea wywalczone w Pucharze Świata 2011 (fot. A. Kamiński)

Walka o zwycięstwo była emocjonująca z tego względu, że różnice wynosiły zaledwie kilka punktów i biorąc pod uwagę poziom i nieobliczalność czołówki, wydarzyć mogło się właściwie wszystko!

Łukasz Świrk w Daone (fot. Mauro Bilnelli)

Polacy wystąpili w finałowych szesnastkach z niezłymi pozycjami startowymi, Jędrzej Komosiński był po eliminacjach pierwszy, Łukasz Świrk drugi, a Edyta Ropek siódma. Mimo gorszego wyniku w eliminacjach, najlepsze miejsce wywalczyła właśnie Polka. Okazało się, że biegiem, który rozstrzygnął kolejność w klasyfikacji generalnej PŚ był bieg ćwierćfinałowy, w którym Edyta zmierzyła się z młodą Mistrzynią Świata z Rosji, Marią „Maszą” Krasawiną, dotychczasową liderką generalki.

Edyta Ropek przed startem w PŚ w Guide (fot. A. Kamiński)

Po raz kolejny zwyciężyło doświadczenie i rutyna zawodniczki z Tarnowa, która wygrała stosunkiem czasów 9,91 – 10.49 (po błędach Krasawiny, która chyba nie wytrzymała presji). W biegu o finał Edyta wypadła jednak gorzej od innej Rosjanki, Aliny Gajdamakiny, która pobiegła w czasie 9,48, a Edyta biegnąc jako druga nie wyłączyła zegara.

Walka o brąz to maksymalna mobilizacja i 9,42 sek. wykręcony przez Edytę w biegu z Julią Lewoczkiną (9,65 sek.). Zawody wygrywa Alina Gajdamakina, która w finale nie dała szans Chince Cuilian He.

Z kolei wśród mężczyzn Jędrzej i Łukasz pewnie wygrali swoje biegi w szesnastkach, startując z niżej notowanymi zawodnikami. Szansy na wejście do czwórek nie wykorzystał jednak „Komos”, któremu nie wyszedł start z Indonezyjczykiem Pandu Galarem, a czasy 7,49 sek. do 8,50 Jędrzeja mówią same za siebie.

W ćwierćfinale odpadł również Łukasz, który walczył ze swoim głównym rywalem w generalnej klasyfikacji, Siergiejem Sinitsynem. Widzieliśmy dwa równe i bezbłędne biegi, lecz niestety szybszy był Rosjanin (czasy 6,69 do 6,86). Finałowe drzewko dość szczęśliwie ułożyło się dla „Żeni” Wajczekowskiego – Rosjanin w finale zmierzył się z Indonezyjczykiem Galarem i został zwycięzca zawodów. 3. miejsce wywalczył Siergiej Abdrakmanow.