8 września 2011 14:53

PŚ w Changzhi – w prowadzeniu najlepsi Kim, Markovic i Schubert

Czwarta odsłona Pucharu Świata w konkurencji prowadzenie za nami. Przebiegająca, przynajmniej dla nas, trochę jakby w cieniu odbywających się w tym samym czasie czasówek, przypomnijmy zakończonych sukcesem polskich sprinterów (PŚ 2011 na czas po zawodach w Changzhi trafił do Edyty Ropek i Łukasza Świrka).

W prowadzeniu w Chinach Polacy nie startowali. Zobaczyliśmy za to większość zawodników ze światowej czołówki. W sumie w Changzhi walczyło 23 kobiet i 36 mężczyzn.

Rywalizacja kobiet to przede wszystkim bezbłędne występy Koreanki Jain Kim i Słowenki Miny Markovic. Obie zaliczyły topy we wszystkich rundach (kwalifikacje, półfinał i finał) i zajęły ex aequo 1. miejsce. Ciut gorzej wypadła Maja Vidmar, która również skończyła drogę półfinałową i finałową, ale popełniła błąd na jednej z dróg kwalifikacyjnych. W rezultacie zajęła 3. pozycję.

Warto podkreślić, że cała trójka pań to główne faworytki do tytułu liderki PŚ w tym roku (obok aktualnej Mistrzyni Świata Angeli Eiter, która w Chinach nie startowała). Zarówno Markovic, jak i Kim już dwa razy stawały w tym sezonie na najwyższym podium, Vidmar wygrała raz.

Finał – kobiety:

1. Jain Kim (Korea
1. Mina Markovic (Słowenia)
3. Maja Vidmar (Słowenia)
4. Seuran Han (Korea)
5. Charlotte Durif (Francja)
6. Jana Czereszniewa (Rosja)
7. Katharina Posh (Austria)
8. Christine Schranz (Austria)

W stawce męskiej znów najlepszy był młody Jakob Schubert, zapisując na konto czwarte zwycięstwo w tegorocznym PŚ! Tym razem jednak dużo bliżej Austriaka był Ramón Julian Puigblanque (kilka dni wcześniej w Xining Hiszpan był dopiero 5), który zajął 2. miejsce. Co ciekawe, Ramonet – Mistrz Świata z Arco – nie stanął jeszcze w tym sezonie na najwyższym podium PŚ… Trzecim zawodnikiem w Changzhi został bardzo równo startujący Japończyk Sachi Amma.

Jakob Schubert podczas MŚ w Arco (fot. Giulio Malfer)