5 września 2011 15:41

PŚ w Guide – Łukasz Świrk drugi w czasówkach, rekord Polski Komosińskiego

Tuż po finałach w konkurencji prowadzenie w chińskim Guide (okolice Xining) rozegrano rundę finałową czasówek.

Zwycięzcy z Guido, Zhong i Krasawina – na zdjęciu jako złoci medaliści z Mistrzostw Świata w Arco (fot. Newspower Canon)

Polskę reprezentowała trzyosobowa reprezentacja w składzie: Edyta Ropek (MKS Tarnovia, Azoty Tarnów Alpinus Team), Jędrzej Komosiński (PGNiG AZS PWSZ Tarnów), Łukasz Świrk (SMG Lubin).

Srebrny medal wywalczył Łukasz Świrk. Zawodnik z Wadowic trafił w biegu finałowym na najszybszego obecnie wspinacza na świecie, faworyzowanego Qixina Zhonga, z którym przegrał stosunkiem czasów 6,33-6,77 sekundy.

W drodze do medalu Łukasz wyeliminował doświadczonego Rosjanina Abdrakmanowa, który pechowo dla siebie popełnił błąd i odpadł od ściany. Na drodze Łukasza stanął też Pandu Asmoro Galar – po przegranej z Polakiem, Indonezyjczyk nieoczekiwane wygrał z Siergiejem Synitsynem bieg o 3. miejsce.

Jędrzej Komosiński, startujący po eliminacjach z 8. pozycji, po zwycięstwie w 1/16 finału został rozstawiony w biegu z późniejszym zwycięzcą zawodów Zhongiem. Mimo rewelacyjnego biegu "Komos" musiał uznać wyższość reprezentanta gospodarzy, ustanowiwszy przy tym jednak nowy rekord Polski (6,60 sekundy)!

A oto relacja Jędrzeja, jaką nadesłał z Chin:

Po długiej i męczącej podróży, która trwała 45 godzin dotarliśmy do Xining, skąd przewieziono nas  150 km do Guido, położonego w malowniczej górskiej okolicy. Ściana była rozłożona w parku narodowym. Dwa dni do zawodów wykorzystałem na odpoczynek i regenerację. Dzięki temu na oficjalnym treningu przed startem biegało mi się bardzo dobrze.

W eliminacjach pierwszy bieg chciałem pobiec spokojnie, tak aby uzyskać czas zapewniający  awans, a dopiero w drugim pobiec bez marginesu bezpieczeństwa, by walczyć o najwyższą pozycję po eliminacjach. Plan udał się tylko w połowie – czas z pierwszego biegu dawał mi komfort psychiczny, ale w drugim popełniłem fatalny błąd i ostatecznie eliminacje skończyłem na 8. miejscu z czasem 7,35 i … 7,35. W 1/8 fazy pucharowej pewnie pokonałem Toniego Mamiri, co oznaczało, że w 1/4 spotkam się z Mistrzem i rekordzistą świata Zhongiem.

Postanowiłem zastosować taktykę z Mediolanu – "wieźć" się na plecach przeciwnika, by wywierać na niego presję psychiczną i liczyć na błąd. Co prawda przegrałem, ale taktyka dała rezultat identyczny jak we Włoszech! Nowy rekord Polski i wysokie 5. miejsce! Plan sportowy został zrealizowany – chciałem odzyskać rekord i być w pierwszej ósemce, ale pozostał jak zawsze sportowy niedosyt.

Łukasz Świrk z podobnymi czasami stanął przecież na 2. stopniu podium, czego mu szczerze gratuluję. Jestem w formie, czuję się bardzo szybki i wierzyłem, że przy odrobinie szczęścia mogę wyeliminować Chińczyka oraz walczyć o medale. Niestety, nie tym razem. Spróbuję tego w Changzi, dokąd przenosimy się na kolejny start w Pucharze Świata.

Wśród pań Edyta Ropek niestety poza podium. Polka po eliminacjach zajmowała 4. miejsce, gładko przeszła przez 1/16 finału, żeby w ćwierćfinale trafić na Julię Lewoczkinę. Szybki bieg Edyty (9,72) okazał się jednak niewystarczający, żeby pokonać młodą Rosjankę, która pobiegła "standard" w czasie 9,59. Ostatecznie Edyta skończyła na 6. pozycji.

Julia zdobyła w Xining brązowy medal, a srebro i złoto rozdzieliły miedzy sobą inne Rosjanki – Maria Krasawina i Ksenia Aleksjewa. Wygrała Krasawina, aktualna Mistrzyni Świata. Jej dominacja była tym pełniejsza, że w biegu ćwierćfinałowym z jedną z Chinek, Maria pobiła rekord świata na standardzie IFSC – nowy zanotowany rekord to 8,87 sekundy. W półfinale, w biegu z Lewoczkiną zbliżyła się do swojego nowego rekordu, osiągając czas 8,89.

W klasyfikacji generalnej Łukasz Świrk zajmuje 1. miejsce, Jędrzej jest 8. Edyta Ropek spadła na 2. pozycję i do prowadzącej Marii Krasawiny traci 11 punktów.