22 sierpnia 2011 13:19

W Monachium dominują Rosjanie. PŚ 2011 dla Stöhr i Fischhubera

36 kobiet i 65 mężczyzn walczyło o ostatnie punkty boulderowego Pucharu Świata w miniony weekend w Monachium. W stawce pojawiło się również czterech polskich wspinaczy, wśród nich Agata Modrzejewska, która jako jedyna z naszej reprezentacji weszła do półfinału.

W czołówce mężczyzn właściwie od początku wszystko było jasne. Kilian Fischhuber jeszcze przed wielkim finałem zapewnił sobie piąte w karierze zwycięstwo w PŚ. W Monachium, podobnie jak podczas MŚ w Arco, Austriak jednak nie zachwycił zajmując dopiero 6. miejsce.

Wrażenie zrobili za to znakomici w końcówce sezonu Rosjanie, na czele z liderem zespołu, aktualnym mistrzem świata Dmitrijem Szarafudinowem. To właśnie do nich trafiły trzy pierwsze miejsca. Dmitrij jako jedyny przeszedł cztery bouldery od pierwszej przystawki. Drugi był Rustam Gelmanow, również z czterema problemami na koncie, ale pokonanymi w siedmiu próbach. Trzecia pozycja należała do Aleksieja Rubcowa.

Najlepszy w Monachium Dmitrij Szarafudinow. Na zdjęciu
w finałale MŚ w Arco (fot. Giulio Malfer)

Wsród kobiet wydawało się, że najwięcej emocji dostarczy pojedynek Anny Stöhr i Akiyo Noguci. Stawką było nie tylko zwycięstwo w Monachium, ale również pozycja liderki rankingu. Tymczasem występ na monachijskiej arenie faworytkom wyszedł średnio. Co prawda, Austriaczka zmieściła się na podium (pokonała zaledwie jeden problem, zajmując 3. miejsce), ale w porównaniu z imponującym startem w Arco, wypadła blado.

Wygrała Słowenka Mina Markovic, która jako jedyna pokonała w finale trzy bouldery. Druga na podium Niemka Julina Wurm zaliczyła dwa topy. Znów słabo wystartowała Japonka Noguchi (6. miejsce), która wyraźnie jest już zmęczona przedłużającym się sezonem – w tym roku rozegrano aż 9 edycji pucharowych. W efekcie Akiyo nie udało się obronić tytułu z ubiegłego roku. Puchar trafił do Anny Stöhr.

W Monachium mogliśmy oglądać również występy naszych zawodników. Liderką naszego zespołu była Agata, która zajęła dobre 18. miejsce. Kasia Ekwińska skończyła zawody na 34. pozycji, Tomek Oleksy był 43, a Patryk Moskal 65.

Finał kobiet:

1. Mina Markovic (Słowenia)