11 sierpnia 2011 08:01

Puchar Europy Juniorów na czas zakończony. Sukcesy Polaków!

W dniach 1-4 sierpnia w bułgarskim Veliko Tarnovo rozegrano kolejną edycję Pucharu Europy Juniorów. Po raz drugi w tym roku najmłodsi zawodnicy zmierzyli się w konkurencji prowadzenie, po raz piąty zaś walczyli w czasówkach. Polskę reprezentowała liczna grupa zawodników Skarpy Lublin (nazwiska niżej) i Piotrek Schab z Korony Kraków. Dobre wyniki Polaków to dość dobry prognostyk przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata Juniorów.

Rafał Hałasa i Kuba Kozłowski walczą o cenne sekundy
(fot. Michał Kawecki/skarpa.lublin.pl)

Pierwszego dnia zawodów, w czasówkach rozegranych w klasycznym formacie, wystartowała sześcioosobowa grupa Lublinian, której łupem padło aż pięć medali, w tym trzy złote. W najstarszej grupie juniorów złoto wywalczyła Karina Mirosław, która w finałowym biegu pokonała mocną Austriaczkę Stefanie Pichler. W grupie juniorów młodszych Ola Rudzińska odniosła kolejne zwycięstwo, osiągając w każdej z rund czasy o kilka sekund lepsze od konkurentek z Austrii, Rosji czy Ukrainy.

Serce kibica rośnie. Z lewej na pozycji jeden Karina Mirosław, z prawej Ola Rudzińska

Wśród najstarszych juniorów Hubert Styła uległ w bardzo wyrównanym finałowym biegu Leonardo Gontero z Włoch (różnica czasów 0,02 sekundy), zdobywając swoje pierwsze srebro w Pucharze Europy. Złoty medal natomiast trafił w ręce Rafała Hałasy, który w finale pokonał pierwszego po eliminacjach Władysława Deulina z Rosji, ustanawiając rekordowy czas zawodów. W tej samej grupie, w biegu o brąz triumfował jeszcze srebrny medalista z Tarnowa, Kuba Kozłowski. Młodszy brat Huberta, Maciek Styła, po niekorzystnym dla siebie rozstawieniu po eliminacjach skończył zawody jako piąty, niestety tym razem bez medalu.

Z lewej prawie polskie podium: Rafał Hałasa (1), Kuba Kozłowski (3.).
Z prawej na drugim miejscu Hubert Styła

Kolejne dwa dni pucharowych zmagań to starty w prowadzeniu. W najmłodszej grupie „juniorów B” do dziesięcioosobowego finału na szóstej pozycji dostał się Piotr Schab (3. miejsce na pierwszej drodze eliminacyjnej, 11. na drugiej). Niestety niezła wyjściowa pozycja nie została utrzymana i Piotrek zajął ostatecznie dziewiąte miejsce. Jednak trzeba zaznaczyć, że był to pierwszy finał w jego karierze, świadczący o stale rosnących umiejętnościach wspinaczkowych.

Piotrek Schab był w Bułgarii dziewiąty

Złota medalistka z wcześniejszego dnia, Karina Mirosław, coraz lepiej wypada w prowadzeniu i w finale tej konkurencji zajęła miejsce szóste (po eliminacjach czwarte). Pozostali Polacy radzili sobie tutaj trochę gorzej – Ola Rudzińska w swojej grupie wiekowej wylądowała na 13 pozycji, Rafał Hałasa, Kuba Kozłowski i Maciek Styła skończyli zmagania w swojej grupie poza finałem, zajmując odpowiednio 16,17 i 18 pozycję (na 21 zawodników).W najstarszych juniorach wygrał Austriak Max Rudigier, a Hubert Styła wylądował na ostatnim, piętnastym miejscu.

Karina Mirosław, coraz lepiej wypada w prowadzeniu i w finale zajęła 6. miejsce

Zawody w Bułgarii zgromadziły dosyć sporą grupę zawodników. Najliczniejszą, 24 osobową reprezentację wystawili Austriacy (w tym czasówki), przyjechali także m. in. Francuzi (z Francoisem Legrandem jako opiekunem), Holendrzy i Czesi.

Przed nami dwie ważne imprezy w austriackim Imście. Najpierw, w dniach 12-14 sierpnia kolejna odsłona Pucharu Europy w prowadzeniu. Na liście zgłoszonych mamy czteroosobową reprezentację w osobach Kasi Ekwińskiej, Igora Fojcika, Patryka Moskala i Piotrka Schaba. Dwa tygodnie później największa juniorska impreza, czyli Mistrzostwa Świata, a na liście zgłoszonych figuruje 14 zawodników i zawodniczek z Polski.

Na koniec odrobina statystyk – w tym roku po raz pierwszy wprowadzono klasyfikację generalną Pucharu Europy Juniorów. Zawody w Bułgarii zakończyły zmagania pucharowe w czasówkach i dzięki swoim dobrym i regularnym występom Polacy zdobyli aż trzy Puchary Europy.