10 lipca 2011 19:47

Kto wystąpi w roli faworytów na zbliżających się MŚ w Arco?

15 lipca rozpoczyna się najważniejsza impreza tego sezonu, Mistrzostwa Świata w Arco. Możemy spodziewać się światowej czołówki w komplecie. Tym bardziej, że wielu zawodników od miesięcy przygotowuje się specjalnie pod włoską imprezę.


Na uroczyste otwarcie Mistrzostw Świata w Arco , 16 lipca,
organizatorzy przygotowują wielki spektakl pod nazwą
„Born to Rock”

Nawet Adam Ondra, który rzadko kiedy rezygnuje ze skał dla panelu (dwie rzeczy robi najczęściej jednocześnie) w ostatnich tygodniach zadeklarował ostry trening pod MŚ. Nie wspominając o dwójce Ramonet – Usobiaga, o których w mediach ostatnio słychać niewiele. Wystarczy przypomnieć sobie prelekcję Patxiego na KFG w 2009 roku i opis jego morderczego treningu, który przyniósł mu złoto w Xining i wygraną w PŚ…

Jak więc rozłożą się siły na włoskiej arenie? Tak naprawdę typować żelaznych faworytów jest bardzo trudno. Bo przecież w taką imprezę trzeba trafić z formą, zawsze znajdzie się jakiś czarny koń zawodów, nietrudno o niespodzianki lub najzwyczajniej w świecie pecha. Także równa forma w PŚ wcale nie musi się przełożyć na złoty (srebrny, brązowy) występ w Arco. W tej sytuacji można jedynie pokusić się o wybór pewnej grupy wspinaczy, którzy wydają się mocnymi – choć nie jedynymi – pretendentami do podium.

Dodajmy jeszcze, że Arco to już dziesiąta impreza rangi Mistrzostw Świata. Wszystko zaczęło się w 1991 roku we Frankfurcie. W konkurencji prowadzenie wygrał wówczas François Legrand, który złoto zdobywał potem jeszcze dwa razy – w 1993 roku w Innsbrucku i w 1995 roku w Genewie. To właśnie do Francuza z trzema złotymi krążkami wywalczonymi po rząd należy rekord Mistrzostw Świata w prowadzeniu. Również trzy złote medale, ale w czasówkach, zdobyła Ukrainka Olena Repko (2001, 2003, 2005).

***

PROWADZENIE

Po ostatnich dwóch edycjach MŚ z największymi (teoretycznie) szansami na złote medale wystartuje duet z Hiszpanii –  Ramon Julian Puigblanque i Patxi Usobiaga. Usobiaga będzie zresztą bronić tytułu sprzed dwóch lat z Xining. W ubiegłym sezonie Bask pozostawał jednak wyraźnie w cieniu Ramoneta, który wygrywał wszystko, co wygrać było można (Rock Master, Mistrzostwa Europy i ). Ramonet jest również Mistrzem Świata z 2007 roku z Aviles.


Jedna z głównych postaci MŚ w Arco – Ramonet.
Tutaj podczas ME 2010 (fot. euro-2010.at)

Jak zawsze groźny będzie Adam Ondra. O jego mocnych stronach pisać nie wypada, bo możliwości 18-latka są wszystkim zainteresowanym wspinaniem dobrze znane. Dodajmy tylko, że Adam jest srebrnym medalistą z Xining i właścicielem Pucharu Świata w prowadzeniu za rok 2009.

Faworytów do medali jest oczywiście dużo więcej. Pisaliśmy o nich przy okazji zapowiedzi PŚ w Chamonix. Jest utalentowany Jakob Schubert, który w ubiegłym roku przegrał w Pucharze jedynie z Ramonetem. Jest drugi z Austriaków Dawid Lama, Japończyk Sachi Amma, no i wszechstronny Szwajcar Cédric Lachat, który zwykł z sukcesami startować równolegle w prowadzeniu i na boulderach.

Wśród kobiet właściwie po równo szanse rozkładają się między ekipy Austrii, Francji i Słowenii. No i jest jeszcze rodzynek w osobie Jain Kim z Korei, która prezentuje się w ostatnim czasie najmocniej z całej stawki. Jain wygrała w ubiegłym roku Puchar Świata, ale trzeba pamiętać, że zabrakło wówczas niesamowitej Johanny Ernst (Austriaczka potrafiła z powodzeniem przechodzić podczas zawodów drogi dla mężczyzn…), która pauzowała z powodu kontuzji. I to właśnie młodziutka Austriaczka, a nie Kim, bronić będzie złota z Chin (na tych samych Mistrzostwach Koreanka zdobyła srebro).


Jain Kim podczas PŚ w Wiedniu, 2010 rok (fot. Manfred Werner)

Do walki o medale włączy się najpewniej doświadczona i utytułowana Angela Eiter, która w ubiegłym roku zwyciężyła w ME. Mistrzostwo Świata zdobywała dwukrotnie, w 2005 i 2007 roku. Jak zawsze do walki o medale przystąpią Słowenki, na czele z najbardziej utytułowaną Mają Vidmar (2 x brąz MŚ), ale również Miną  Markovič i Nataliją Gros oraz Francuzki Caroline Ciavaldini, Charlotte Durif i Alizée Dufraisse.

Złoci medaliści i medalistki MŚ – konkurencja prowadzenie:

  • 1991, Frankfurt – François Legrand (Francja), Susi Gud (Szwajcaria)
  • 1993, Insbruck – François Legrand, Susi Gud
  • 1995, Genewa – François Legrand, Robyn Erbesfield (USA)
  • 1997, Paryż – François Petit (Francja), Liv Sansoz (Francja)
  • 1999, Birmingham – Bernardino Lagni (Włochy), Liv Sansoz (Francja)
  • 2001, Winterthur – Gérome Pouvreau (Francja), Martina Cufar (Słowenia)
  • 2003, Chamonix – Tomas Mrazek (Czechy), Muriel Sarkany (Belgia)
  • 2005, Monachium – Tomas Mrazek, Angela Eiter (Austria)
  • 2007, Aviles – Ramon Julian Puigblanque (Hiszpania), Angela Eiter
  • 2009, Xining – Patxi Usobiaga (Hiszpania), Johanna Ernst (Austria)

***

BOULDERY

Bouldery trafiły na Mistrzostwach Świata dopiero w 2001 roku w szwajcarskim Winterthur, czyli dokładnie 10 lat po rozegraniu pierwszych MŚ. Przez pierwsze lata wygrywali Włosi, natomiast trzy ostatnie imprezy mistrzowskie zdominowali Rosjanie. Rosyjscy zawodnicy mają zresztą szansę na czwarty z rzędu złoty medal. Najmocniejszym ogniwem w narodowej reprezentacji jest Dmitrij Szarafudinow (złoty zawodnik z Aviles w 2007 roku), spore szanse na podium mają również Rustam Gelmanow i aktualny mistrz świata Aleksiej Rubcow.

Jednym z głównych faworytów będzie bez wątpienia Kilian Fischhuber, który już teraz zapewnił sobie statuetkę PŚ w sezonie 2011 (a ma w kieszeni łącznie aż pięć takich pucharów). Austriakowi do pełni szczęścia brakuje złota na MŚ, najbliżej wygranej był w Monachium, gdzie wywalczył srebro.

Dobiegający końca PŚ 2011 w boulderingu (do rozegrania została tylko jedna, sierpniowa edycja w Monachium) pokazuje, kto jeszcze może powalczyć o medale. Zawsze nieobliczalny jest wspomniany Cédric Lachat, który w ubiegłym roku królował właśnie na boulderach (tytuł Mistrza Europy i zwycięstwo w Arco Rock Master). Niebezpieczny będzie także Francuz Guillaume Glairon Mondet, a z poza Europy Japończyk Tsukuru Hori.


Niezmordowany Cédric Lachat będzie się liczył
w walce o medale (fot. Giulio Malfer)

Wśród pań teoretycznie najwięcej szans na wygraną mają Anna Stöhr i Akiyo Noguchi. Obie zresztą walczą o pierwsze miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata 2011. Obie mają na koncie również medale MŚ – Austriaczka złoto w Aviles i brąz w Xining, Japonka srebrno w Aviles. Do walki o podium włączą się zapewne Amerykanki, bardzo równa w tym sezonie Alex Puccio i Alex Johnson, czy Francuzka Melissa Le Neve. Tytułu z Xining bronić będzie natomiast Rosjanka Julia Abramczuk.

Złoci medaliści i medalistki MŚ – konkurencja bouldering:

  • 2001, Winterthur – Mauro Calibani (Włochy), Miriam Motteau (Francja)
  • 2003, Chamonix – Christian Core (Włochy), Sandrine Levet (Francja)
  • 2005, Monachium – Salawat Rahmietow (Rosja), Olga Szalagina (Ukraina)
  • 2007, Aviles – Dmitrij Szarafudinow (Rosja), Anna Stöhr (Austria)
  • 2009, Xining – Aleksy Rubcow (Rosja), Julia Abramczuk (Rosja)

***

CZASÓWKI

Od lat mówiąc czasówki, myślimy – Rosjanie. A jednak to królowanie Rosjan w sprintach widoczne jest przede wszystkim na ścianach Pucharu Świata, w Mistrzostwach Świata rosyjscy sprinterzy są już tylko jedną z dominujących nacji. Dwie ostatnie imprezy MŚ wygrał Chińczyk Qixin Zhong. Także wśród kobiet w Xining w 2009 roku tryumfowała Chinka Cuilian He. Były i takie czasy, kiedy czasówki – w co dzisiaj niektórym pewnie trudno będzie uwierzyć – wygrywał Dani Andrada

A wracając do Rosjan, ostanie złoto dla rosyjskiej reprezentacji wywalczył Jewgienij Wajczekowski w 2005 roku w Monachium. W tym roku Wajczekowski zdążył już zająć drugie miejsce w otwierających PŚ zawodach w Mediolanie, tuż za prowadzącym w rankingu rodakiem Jewgienijem Sinitsynem. Z kolei najlepsze Rosjanki to Ksenia Aleksiejewa, Julia Lewoczkina i Maria Krasawina.

To właśnie z Rosjanami, Chińczykami, ale również z Czechem Liborem Hrozą, powalczą o medale Polacy. No właśnie, jeśli szukać naszych szans medalowych, to chyba przede wszystkim w czasówkach. W Arco będziemy mieć mocną reprezentację, na czele z aktualnymi Mistrzami Polski Jędrzejem Komosińskim i Edytą Ropek. Naszą najbardziej utytułowaną zawodniczką jest Edyta, która w 2007 roku pobiegła po srebrny medal na MŚ w Aviles, a dwa lata wcześniej w Monachium zdobyła brąz. Edyta dwa razy stała również na najwyższym podium Mistrzostw Europy – w 2008 i 2010 roku.


Edyta (z lewej) w finale MŚ w Aviles (fot. Giulio Malfer)

Złoci medaliści i medalistki MŚ – konkurencja na czas:

  • 1991, Frankfurt – Hans Florine (USA), Isabelle Dorsimond (Belgia)
  • 1993, Innsbruck – Władimir Nietswietajew (Rosja), Olga Bibik (Rosja)
  • 1995, Genewa – Andriej Wedemejer (Ukraina), Natalie Rocher (Francja)
  • 1997, Paryż – Dani Andrada (Hiszpania), Tatiana Ruyga (Rosja)
  • 1999, Birmingham – Władimir Zaharow (Ukraina), Olga Zaharowa (Ukraina)
  • 2001, Winterthur – Maksym Stienkowoj (Ukraina), Olena Repko (Ukraina)
  • 2003, Chamonix – Maksym Stienkowoj, Olena Repko
  • 2005, Monachium – Jewgienij Wajczekowski (Rosja), Olena Repko
  • 2007, Aviles – Qixin Zhong (Chiny), Tatiana Ruyga (Rosja)
  • 2009, Xining – Qixin Zhong, Cuilian He (Chiny)


***

Polscy medaliści Mistrzostw Świata:

Tomek Oleksy
3. miejsce w konkurencji na czas (Winterthur 2001)
2. miejsce w konkurencji na czas (Chamonix 2003)
3. miejsce w konkurencji bouldering (Chamonix 2003)

Edyta Ropek
3. miejsce w konkurencji na czas (Monachium 2005)
2. miejsce w konkurencji na czas (Aviles 2007)

Renata Piszczek
3. miejsce na konkurecji na czas (Innsbruck 1993)
3. miejsce w konkurencji na czas (Genewa 1995)

***

Reprezentacja Polski na MŚ w Arco 2011:

  • Klaudia Buczek,
  • Jędrzej Komosiński,
  • Monika Prokopiuk,
  • Edyta Ropek,
  • Łukasz Świrk.

W zawodach poza oficjalnym składem wystartować mogą również:

  • Filip Babicz (prowadzenie),
  • Marcin Dzieński (czasówki),
  • Agata Modrzejewska (prowadzenie, bouldering),
  • Tomasz Oleksy (bouldering).

Szczegóły dotyczące MŚ w Arco, w tym program zawodów na stronie: www.arco2011.it

Brunka

Źródła: arco2011.it, IFSC, planetmountain




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Nazwiska Rosjan [7]
    Pamiętam ich jako Maksym Stienkowoj a nie Stenkow i Władymir…

    10-07-2011
    andrzej