Sypią się trudne drogi w Hiszpanii. Tym razem bohaterem katalońskiej skały jest Jakob Schubert. 20-letni Austriak poprowadził w Olianie popularną, 50-metrową Papichulo 9a+ autorstwa Chrisa Sharmy z 2008 roku, notując zarazem swoją najtrudniejszą drogę w dorobku. Premierowa 9a+ kosztowała Schuberta pięć dni pracy, w tym jedenaście prób.

Przejście Jakoba było piątym powtórzeniem Papichulo. Krótko przed nim sukces na  drodze świętował Cédric Lachat, który tym samym został pierwszym Szwajcarem,  któremu udało się pokonać trudności 9a+. Przed Lachatem linię Sharmy przeszli : Adam Ondra, Ramón Julian Puigblanque (obaj w 2009 roku) i Japończyk Sachi Amma (2010 rok).

Jakob Schubert na jednej ze swoich dwóch 9a "Underground",
2010 rok (fot. outdoorchannel.de)

Dodajmy jeszcze, że Jakob Schubert to jeden z tych młodych, złotych talentów współczesnej sceny wspinania sportowego. W ubiegłym sezonie zabłysnął przede wszystkim na arenach pucharowych. W Pucharze Świata w prowadzeniu wielokrotnie „ogrywał” najlepszych, zaklepując sobie ostatecznie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Poza tym wywalczył brąz na Mistrzostwach Europy, a w prestiżowym Arco Rock Master zajął drugie miejsce (oba sukcesy w konkurencji prowadzenie). W tym roku zainaugurował sezon startowy w PŚ na boulderach w Mediolanie, gdzie wywalczył drugą pozycję.