Najnowszy numer magazynu GÓRY tradycyjnie przynosi szerokie spektrum artykułów, od Himalajów po najnowsze wieści ze skał.
Na łamach grudniowych GÓR z dużymi osobistymi relacjami goszczą Walery Babanow (przejście na Jannu) i Jacek Kudłaty (nowa droga w Chinach).
TOP NEWS 8
Pierwsze 8c+ OS?
ECHA Z GÓR 10
Podsumowanie sezonu w Karakorum cz. 2
Cerro Torre - początek sezonu
Tatry. Zima, a raczej jej preludium
RELACJE
Misja: zachwycać. 9 Explorers Festival 22
VIII Dni Lajtowe z Polskim Klubem Alpejskim 26
ispo 08 - najważniejsze informacje 28
Zachodni filar Jannu - pokonywanie siebie 30
Tekst i zdjęcia: Walery Babanow
Tłumaczenie: Kamil Kasperek
Spod nóg wyjeżdża mi wielka deska firnowa. W ciszy opada na stronę południową, by rozpłynąć się w mrokach przepaści. Świadomość, że właśnie udało mi się na czas zeskoczyć z deski zmusza mnie do wybudzenia się z otumanienia, wywołanego przez wysokość. Biorę się w garść, rozumiejąc zbyt dobrze, że nie jest to odpowiedni czas na rozluźnienie. Tu każdy krok jest bitwą. Jeden najmniejszy błąd lub niedopatrzenie z mojej strony i to wszystko - zostanie po nas tylko wspomnienie.
Fool Moon 40
Tekst i zdjęcia: Jacek Kudłaty
Zaklinowany w no handowej dziurze w totalnym dachu, staram się restować. W tym miejscu Moon Hill tworzy coś na kształt potężnej trąby, która swoimi dwoma końcami styka się z ziemią. Moja dziura znajduje się w najwyższym miejscu łuku, dokładnie od spodu trąby. Powietrze w ogóle tu nie dolatuje, mimo że 30 metrów niżej jest idealnie. Wiem to, patrząc na zielone czubki bambusów, które tańczą powoli na wietrze.
Lód za kołem polarnym 52
Tekst i zdjęcia: Urban Golob
Tłumaczenie: Kamil Kasperek
Plaże pokrywa metrowa warstwa śniegu, zatoki są skute lodem, jazda po nabrzeżnych drogach wymaga użycia łańcuchów, a zamiecie bywają silniejsze niż w Himalajach. Wszystko to oraz niemal dziewicze góry w głębi fiordów zapowiadały, że będzie to dla nas, głodnych wspinu, prawdziwy poligon. Przyroda Senji jest piękna i dzika. Marius, który się tu urodził, określił ją jako "jedyną w swoim rodzaju". I taka jest.
Heavy Water: Lodospady w Rjukan 58
Paweł Zioło
Sezon letni w Tatrach Wysokich. Ważniejsze przejścia i wydarzenia 60 Maciek Ciesielski
1+1 ZIMOWE DROGI TATRZAŃSKIE 66
Kazalnica Cubryńska. Jagiełło-Roj i Moma
Opracowanie: Jan Kuczera
Wspomnienia: Miłosz Jodłowski, Adam Pieprzycki
1+1 SKI-ALP 68
Kasprowy
Tekst i zdjęcia: Bartek Latasiewicz
ZJAZDY Z WYŻSZEJ PÓŁKI 70
Hińczowa wprost
Tekst i zdjęcia: Michał Kowalski
WYCIECZKI NARCIARSKIE W ALPACH 72
Wokół Piz Bernina
Tekst i zdjęcia:
Jacek Radosław Bilski