5.13a na własnej w Red River Gorge - Maja Kotarska
Ta nietypowa informacja może zainteresować nie tylko wspinaczy "górskich". Również "sportowcy" nie przejdą koło niej obojętnie. Dotarła do nas bowiem ciekawa wiadomość o Majce Kotarskiej, Polce mieszkającej od jakiegoś czasu w Stanach Zjednoczonych - regularnej bywalczyni typowych amerykańskich rejonów, takich jak Moab czy Indian Creek. Majka, jak sama o sobie pisze, najlepiej czuje się w rysach - a przynajmniej o wiele lepiej niż na drogach ospitowanych.
Kilka sezonów praktyki w amerykańskiej specjalności (czyt. rysy), zaowocowało listopadowym przejściem drogi Welcome to Ole Kentuck 5.13a w Red River George (Kentucky), drogi znanej także, jako Nazi Bitch Crack. Majka pierwotnie pokonała ją na wędkę, następnie w stylu PP, by na sam koniec poprowadzić drogę w czystym RP (osadzając przeloty podczas przejścia). Być może się mylę, ale nie słyszałem, by wcześniej jakaś Polka pokonała tego typu trudności na "własnej".
Charakter drogi? Palczasta rysa, krótka, lekko przewieszona. Według komentarza Majki; trudne drogi tutaj, to zazwyczaj cieniutkie rysy, idealne dla kobiecych palców.
Nie są to jedyne godne wzmianki wspinaczki Majki. W zaawansowanych planach jest czyste RP na Playing Hooky (5.13) na Tumbstone (Moab).
Były już 3 próby. Nie udało się do końca - mówi Majka, - ale zrobiłam 5 wyciągów z jednym lotem i jednym odpoczynkiem. Jest to droga znana z filmu First Ascent i odhaczenia jej przez Deana Pottera. Warto dodać, że za to przejście Potter otrzymał Złotego Haka magazynu Climbing.
Drogę Playing Hooky przeszła też sama Katie Brown.
Z innych ciekawych prowadzeń, w Indian Creek Majka poprowadziła m. in. Slice and Dice 5.12c/d.
Majka Kotarska na "Slice and Dice" (fot. Chris Giles)
Majka Kotarska to także świetny fotograf. Jej zdjęcia, relacje ze wspinaczek oraz nieco amerykańskich topo można obejrzeć na stronie: www.highfidelitylounge.com
Polka na własnej[2]
>Być może się mylę, ale nie
słyszałem, by wcześniej jakaś
Polka pokonała tego typu
trudności na "własnej".
Nie słyszałem też, by zrobił
to jakiś Polak, chyba że
niezawodny Jerry?
m.b.
5-12-2007 biedruń
5.13a na własnej w Red River Gorge - Maja Kotarska[88]
hej Kuba
z tego co wiem to wspinanie
Majki to w dużej mierze Twoja
zasługa;)
niezłe postępy zrobiła -
pamietam kiedyś juz dawno
temu, jeszcze w Lublinie, jej
dość ambiwalentne wspomnienia
z kursu tatrzańskiego - a
teraz prosze:))
Majka - gr...