XII Walny Zjazd Delegatów PZA - powołanie Komisji Skalnej
W miniony weekend odbył się XII Walny Zjazd delegatów PZA. Dla niewtajemniczonych informacja, że taki zjazd odbywa się, co trzy lata. Biorą w nim udział delegaci wszystkich klubów zrzeszonych w PZA (wybranych spośród swoich członków). Delegaci wybierają spośród członków PZA nowy zarząd Związku i najogólniej mówiąc, wytyczają plan działania Związku na najbliższe 3 lata, czyli do następnego zjazdu.
Myślę, że zarówno wspinaczy sportowych, jaki i zawodników zainteresuje kilka decyzji, które zostały podjęte w ich imieniu przez bardzo niestety skromną reprezentację naszego środowiska (słownie sześciu delegatów na prawie sześćdziesiąt mandatów).
Jednym z ważniejszych wniosków złożonych, który o dziwo niemal jednogłośnie został przyjęty, to utworzenie nowej Komisji Skalnej (lub Komisji Wspinaczki Skałkowej).
Kompetencje tej komisji to w założeniu:
przyznawanie środków na obijanie i wymianę asekuracji na drogach,
ocena i premiowanie finansowe najlepszych przejść w skałach,
negocjacje z właścicielami gruntów blokujących dostęp do skał oraz z Parkami itp.,
opieka nad rejonami skalnymi
Dzięki tej nowej komisji, istniejąca dotychczas Komisja Wspinaczki Sportowej, która niestety z braku czasu sprawy wspinania sportowego w skałach traktowała raczej mocno po macoszemu, będzie mogła się skupić tylko na zawodnikach i zawodach oraz tematach związanych stricte z uprawianiem wspinaczki, jako dyscypliny sportowej.
W pierwszej kolejności zostanie uregulowana kwestia obijania nowych dróg w skałach i wymiana starej asekuracji. Ekiperzy będą dostawać ringi i sprzęt, po wcześniejszym złożeniu własnych projektów, z których realizowane będą te najlepsze.
Za najbardziej wartościowe przejścia w skałach mają być dofinansowywane wyjazdy, (chociaż w następnym roku może być z tym jeszcze krucho, bo zależy to od budżetu, który został już zamknięty).
Istotnym zadaniem komisji będzie negocjacja z Parkami, dotycząca możliwości dostępu do skał (za wyjątkiem TPN, ponieważ sprawami związanymi z Tatrami zajmuje się Komisja Tatrzańska). Dotychczas kwestia ta należała odgórnie do zadań PZA i tak naprawdę nie do końca było wiadomo, kto powinien się tym zająć.
W Zarządzie PZA wspinaczy sportowych (zawodników) będzie reprezentował Arkadiusz Kamiński, natomiast wspinaczy skalnych Piotr Drobot.
Oczywiście prace Komisji Skalnej, jak również prace Komisji Wspinaczki Sportowej będą uzależnione od składu osobowego i chęci do działania. Choć to zajęcie dosyć niewdzięczne.
Zapraszamy na forum wszystkich, którzy chcieliby się podzielić swoimi uwagami na ten temat, pomysłami, a także zgłosić kandydatury osób do pracy w tych dwóch Komisjach.
Szczegółowe informacje na temat XII Walnego Zjazdu PZA znajdziecie na stronie PZA.