7 października 2019 16:41

Odszedł Gil Bodin (1939-2019)

Dzisiaj rano, 7 października odszedł Gil Bodin, alpinista, przewodnik, jeden ze świetnych francuskich wspinaczy lat 60. XX wieku.

Gil Bodin (fot. arch. Piotr Paćkowski)

Gil Bodin (fot. Piotr Paćkowski)

Urodził się w 1939 roku. podczas wojny w Algierii zdezerterował z armii francuskiej. Ukrywał się w Szwajcarii. Przeszedł przez zieloną granicę do Francji i został zatrzymany przez straż graniczną. Żeby uniknąć więzienia zdecydował się NA podjęcie służby wojskowej.

W 1975 założył pierwsze stowarzyszenie przewodników niezależnych od Compagnie des guides de Chamonix. Walczył przez lata, żeby ratownictwo górskie stało się domeną alpinistów a nie wojskowych funkcjonariuszy, którzy tylko latają helikopterami i nie mają odwagi pójść pieszo na akcje ratowniczą.

Gil (oryginalne imię Gilles) był jednym z czołowych francuskich wspinaczy lat 60. Wspinał się z Patrickiem Cordierem i Claudem Deckiem.

Słynna okładka Paris Match z ratownikami i dwoma uratowanymi niemieckimi wspinaczami w ścianie Dru

Słynna okładka Paris Match z ratownikami i dwoma uratowanymi niemieckimi wspinaczami w ścianie Dru

W 1966 był jednym z ochotników, którzy uczestniczyli w akcji ratunkowej na Petit Dru* zorganizowanej przez Gary’ego Hemminga.

Odszedł wielki alpinista, Człowiek! RIP!

Piotr Paćkowski

*Akcja ratunkowa na Dru odbiła się szerokim echem. Była prowadzona na szeroką skalę, a jej celem było wuratowanie dwóch niemieckich wspinaczy: Heinza Ramischa i Hermanna Schridella, którzy nie byli w stanie wydostać się z górnych partii zachodniej ściany.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum