1 sierpnia 2018 16:44

Hejszowina – nowe sektory otwarte dla wspinaczy. Zasady wspinania w 2018 roku

Jako że od 1 sierpnia, zgodnie z zarządzeniem Dyrektora PNGS, udostępnione do wspinania zostały trzy kolejne sektory Hejszowiny (Narożnik, Kopa Śmierci i Filary Skalne), przedstawiamy aktualny stan prawny wspinania na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych oraz działania Naszych Skał i Komisji Ochrony Przyrody i Dostępu do Rejonów Wspinaczkowych PZA.

Ściana Szczelińca Wielkiego, wspina się Waldek Podhajny (fot. Piotr Czmoch/8a.pl)

Przede wszystkim przypominamy, że wspinanie w Hejszowinie dozwolone jest w wybranych miejscach, w określonym czasie. Z wykazem rejonów dopuszczonych do wspinania, w tym mapką, oraz okresami udostępnień zapoznać możecie się na stronie www.pngs.com.pl.

Ponadto zwracamy uwagę, że wstęp w celach wspinaczkowych na teren PNGS jest płatny – dla wszystkich osób (nie tylko wspinaczy) przebywających poza szlakami w rejonach wspinaczkowych. Ponieważ cena za wspinanie wydaje się dość zaporowa (50 zł rocznie lub 20 zł dziennie), PZA oraz Nasze Skały prowadzą rozmowy w celu przekazywania Parkowi za wspinaczy zryczałtowanej opłaty rocznej (prawdopodobnie od sezonu 2019 r.). Do tego czasu radzimy stosować się do zarządzenia, gdyż kilka osób dość dotkliwie odczuło w portfelach zaniedbania w tej sprawie.

Dzięki przychylności dyrekcji Parku przywróciliśmy do wspinania sektor Białych Skał. Od długiego czasu prowadzimy także rozmowy w celu przywrócenia możliwości wspinania na północnych ścianach Szczelińca Wielkiego – obecnie wykonywana jest pod tym kątem inwentaryzacja przyrodnicza, która ma zakończyć się we wrześniu.

W rozmowach dostępowych najczęściej biorą udział: Miłosz Jodłowski (Komisja Ochrony Przyrody PZA), Włodek Porębski (Nasze Skały) i Marek Szarkowski ( Łódzki Klub Wysokogórski).

Niezależnie od rozmów Jarek Kowalski (AKG Łódź) z kolegami wymieniają i uzupełniają asekurację w wybranych miejscach Hejszowiny. Działania te wynikają z ustaleń z Parkiem i mają na celu, poza bezpieczeństwem wspinaczy, także ochronę przyrody. Instalacja stanowisk zjazdowych na krawędzi masywów ma na celu ograniczenie penetracji cennych przyrodniczo terenów na wierzchowinie.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej AKG – pod tym adresem.

Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”

Przewodniki wspinaczkowe po Hejszowinie znajdziecie w księgarni wspinanie.pl.




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Zaporowa cena ? [15]
    " Ponieważ cena za wspinanie wydaje się dość zaporowa (50…

    6-08-2018
    kozi