19 sierpnia 2017 14:30

Stasa Gejo i Jan Hojer boulderowymi mistrzami Europy 2017

Za nami decydujące rozstrzygnięcia Mistrzostw Europy w boulderingu. Europejskimi liderami 2017 zostali Serbka Stasa Gejo i Niemiec Jan Hojer. Na deser jeszcze wieczorne finały Pucharu Świata, już teraz zapraszamy na bezpośrednią relację (start o 18.00).

Mistrzostwo Europy w boulderingu 2017 wywalczyła Stasa Gejo (fot. Eddie Fowke / IFSC)

20 zawodniczek i 20 zawodników – tak wyglądały finały tegorocznych Mistrzostw Europy w Monachium. W kobiecej stawce było wyjątkowo nerwowo, ale – co zaskakujące – w bezpośredniej walce o złoto zabrakło Shauny Coxsey. Brytyjka ostatecznie zajęła 4. miejsce, a o tytuł mistrzyni Europy „biły się” w superfinale Stasa Gejo i Janja Garnbret. Rzutem na taśmę wygrała Serbka. Brąz trafił do mistrzyni świata z 2016 roku Szwajcarki Petry Klingler.

Podium kobiet:

1. Stasa Gejo (Serbia)
  2. Janja Garnbret (Słowenia)
  3. Petra Klingler (Szwajcaria)

Pełne wyniki TUTAJ.

U mężczyzn popis ulubieńców gospodarzy. Dwa pierwsze miejsca zajęli niemieccy zawodnicy. Tytuł mistrza Europy obronił Jan Hojer (także jedyny Europejczyk w dzisiejszym finale PŚ!), drugi był Alex Megos. Megos to oczywiście pierwsza liga światowego wspinania, ale na przysłowiowym plastiku startuje sporadycznie. Tym większy sukces Niemca. Brąz wywalczył Słoweniec Anze Peharc, wyprzedzając swojego rodaka Jerneja Krudera jedną próbą do bonusa. Poza podium faworyzowany Aleksiej Rubcow.

Podium mężczyzn:

1. Jan Hojer (Niemcy)
  2. Alex Megos (Niemcy)
  3. Anze Peharc (Słowenia)

Mistrzostwa Europy to tylko jedna odsłona monachijskiej imprezy. Przed nami jeszcze finał Pucharu Świata, ostatni w tym sezonie. Wieczór zapowiada się ekscytująco, choć już teraz wiadomo, że pucharowe statuetki za rok 2017 zgarną Brytyjka Shauna Coxsey i Koreańczyk Jongwon Chon.