2 sierpnia 2017 09:35

Z Jury Północnej… nowości na Popielarce i Jastrzębniku

Jeśli wybieracie się na Popielarkę i traficie na nieznaną Wam obitą linię, spieszymy donieść, że to letnia nowość pod nazwą Czas spełnienia w trudnościach około VI.4. W przewodniku „Jura Północna” (wyd. 2, 2017) widnieje jako projekt nr 25. 

Michał Kwiatkowski na drodze „Czas spełnienia” VI.4, Popielarka (fot. K. Boczyński)

Czas spełnienia, taką nazwę zaproponował dla drogi Michał Kwiato Kwiatkowski (DMM, Heartbeat, Tenaya, camper.pl), do którego należy pierwsze przejście. Natomiast obicie linii to zasługa Grzegorza Rettingera (Grzesiek do jednego starego ringa startowego dołożył 6 boltów). Wyszła bardzo fajna propozycja, zaskakująco ciekawe i wymagające wspinanie prowadzące ciągiem rys i podchwytów. Ale uwaga: mimo gruntownego czyszczenia, miejscami może być jeszcze krucho!

Michał o Czasie spełnienia mówi tak:

Niedawno Grzegorz zaproponował mi wstawienie się w drogę na Popielarce, tuż na prawo od Hokeja. Z ziemi wyglądało na dość kruchą propozycję, ale z imponującym trawersem w prawo po podchwytach. Próby Grzesia zachęciły mnie do wstawki, szczególnie, że zauważyłem ruch z zaklinowanego kolana (uwielbiam takie ruchy). Dół okazał się dość oczywisty (kruchość nie taka straszna), natomiast trawers to piękne, pompujące wspinanie, kolano okazało się kluczowe, a na topie niespodzianka – typowa Jura :). Bardzo fajna droga, zapraszam do powtórzeń!

Tego samego dnia, drogę  przeszli także Sobek Czechowski i Darek Napora.

***

Dzieje się też na Jastrzębniku, tego lata skały nr 1 na naszej Jurze, przynajmniej pod względem powstawania trudnych linii. Niedawno Jastrzębnik doczekał się przecież swojej najtrudniejszej drogi, Marcin Wszołek otworzył Erę Wodnika VI.7, a wcześniej Waldek Podhajny zrealizował swój projekt Przebudzenie mocy VI.6+. Tym razem dwie kombinacje dodał Przemek Mizera.

Przemek na „Sztuce latania”, 2015, Jastrzębnik (fot. Kamil Szczygieł)

Ta trudniejsza to Diabolina VI.6, z autorskim komentarzem: „start Aleją zasłużonych, trawers w lewo do Filara zapomnienia. Ciekawe i ciągowe wspinanie”. Przy drugiej drodze swój udział mieli także Paweł Wyciślik i Paweł Trzaska. Powstała Wyciśnięta czacha Eda VI.5, startująca Lewą rysą i po drugim ringu skręcająca w prawo na Filar.

Brunka
źródło: info własne, 8a.nu

 
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum

  adamniemalysz: Re: Główna Grań Tatr dla Grześka
  Może przez Ciebie. Patrz post wcześniej: https://wspinanie.pl/forum/read.php?7,659453,659705...

  adamniemalysz: Re: Główna Grań Tatr dla Grześka
  Główna Grań Tatr składa się z Tatr Bielskich, Wysokich i Zachodnich. Zarówno w Bielskich jak ...

  rocko: Nowy przyrząd treningowy (+18)
  https://www.youtube.com/watch?v=e9BZz_GgeV0...

  26-08 Kurs skałkowy
  CERRO Szkoła Wspinania - licencja PZA
  24-08 Kurs wspinania na własnej asekuracji w skałkach
  Free Climbing Szkoła Wspinania Rafał Pietrasiak
  21-08 Kurs skałkowy
   COS-PZA "Betlejemka"
  26-08 Kurs taternicki
   COS-PZA "Betlejemka"

  Archiwa