7 sierpnia 2017 12:08

Maja Oleksy poprowadziła swoje pierwsze 8a! 9 lat i pada Petit Tom

Maja Oleksy (ABK Polska) niezwykle lekko skacze ze stopnia na stopień. Parę dni temu pisaliśmy o pierwszej 7c+ sympatycznej 9-latki, a dzisiaj z przyjemnością możemy poinformować poprowadzeniu przez nią drogi Petit Tom o trudnościach 8a! To, patrząc na dokonania polskich dzieci, wynik rekordowy. Tak trzymać!

Maja Oleksy na pierwszych metrach Petit Tom 8a

Oddajmy głos samej bohaterce:

Ostatniego dnia mojego wspinaczkowego tripa przez hiszpański Rodellar po francuski masyw Céüse  poprowadziłam swoją najtrudniejszą drogę o nazwie Petit Tom 8a!!!

Po szybkim uporaniu się z Makach Walou (7c+) postanowiłam, że chciałabym poczuć trudności za 8a. Czułam się gotowa:) Znaleźliśmy odpowiednią drogę. Padło na Petit Tom (tłum. mały Tomek :D). Lekkie przewieszenie po małych chwytach.

Do drogi wstawiłam się dopiero na dwa dni przed końcem wyjazdu. Cel na ten dzień był jasny, zapatentować na wędkę a późnej przebloczyć jakoś do łańcucha.

Wstawiłam się 2 razy na wędkę i postanowiłam, że spróbuję poprowadzić. Spadłam na końcu, przy ostatnim cruxie :( Zgrzało mnie! Wiedziałam, że następnego dnia muszę wrócić i dokończyć to co zaczęłam :).

36-stopniowy upał na podejściu pod skały nie ułatwiał zadania, ale udało się, wyszłyśmy z mamą w pocie czoła. Szybka rozgrzewka i przenosimy się na sektor Berlin pod moją drogę. Czułam, że mogę zrobić ją w 1. próbie. Jeszcze tylko wizualizacja i wstawiam się :)). 2 bouldery na początku, strzał do dwójki, wysokie wstawienie nóg i daleko do krawądki. Dalej jakoś poszło, ciąg małych chwytów, lekkie przewieszenie, znowu crux na końcu i jest… widzę łańcuch.Wpinam się! :)) Radość podobna do tej, gdy wygrywa się zawody… może nawet większa :)

Céüse okazało się dla mnie łaskawe i choć odliczałam dni, jakie zostały, by podchodzić w palącym słońcu pod skały wiem, że było warto. Gdy po raz pierwszy przyjechałam tu z rodzicami jako 6-latka, wiedziałam, że na pewno wrócę. Ten 2-kilometrowy mur wspinania jakoś przyciąga. Alpejski krajobraz i przelatujące nad głowami wspinaczy szybowce na błękitnym niebie na pewno pozostaną w pamięci na długo. Wspinania jest tu bardzo dużo, drogi wymagające a podejście… to tylko kwestia głowy :)).

Maja Oleksy

Maja Oleksy

Warto docenić przejście Mai, bo jest ono rekordowe jeśli chodzi o nasze wspinające się dzieci. Dotychczasowe najlepsze przejścia RP 9-latków to Chiński Maharadża VI.5 (7c+), którego kolejno w tak młodym wieku prowadzili: Piotr Schab (2006), Rafał Bąk (2010) i Martynka Szymańska (2015).

Maja jest pierwszą 9-latką z 8a na koncie. Warto dodać, że w tym wieku (rocznikowo, ale już po skończeniu 9 lat) swoje pierwsze 8a poprowadził np. Adam Ondra…

Mysza

PS A oto wykaz ważniejszych strąceń Mai z wakacyjnego wyjazdu:

 • 7a+ OS Los empollones del TDM, Rodellar
 • 7a+ OS Orgasmica, Rodellar
 • 7a+ OS Toma Castanazo, Rodellar
 • 7b OS Estampida, Rodellar
 • 7b RP ( 2. próba) El Pupas, Rodellar
 • 7b RP (2. próba) Cafe con leche, Rodellar
 • 7a OS- La Javanise, Céüse 
 • 7a+ OS- La petite illusion, Céüse 
 • 7b+ RP – San Jones Pecos, Céüse 
 • 7c+ RP- Makach Walou, Céüse 
 • 8a RP- Petit Tom, Céüse 

Źródło: FB Maja Oleksy
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum

  adamniemalysz: Re: Główna Grań Tatr dla Grześka
  Może przez Ciebie. Patrz post wcześniej: https://wspinanie.pl/forum/read.php?7,659453,659705...

  adamniemalysz: Re: Główna Grań Tatr dla Grześka
  Główna Grań Tatr składa się z Tatr Bielskich, Wysokich i Zachodnich. Zarówno w Bielskich jak ...

  rocko: Nowy przyrząd treningowy (+18)
  https://www.youtube.com/watch?v=e9BZz_GgeV0...

  26-08 Kurs skałkowy
  Kilimanjaro Szkoła Wspinania Waldka Niemca i Piotra Sztaby
  21-08 Kurs skałkowy
  Alpinizm i Wspinaczka Skalna 'VAMOS'
  26-08 Kurs skałkowy
  CERRO Szkoła Wspinania - licencja PZA
  26-08 Kurs skałkowy
  Klub Wysokogórski Kraków

  Archiwa