7 sierpnia 2017 12:40

Nowe 5.13d R w Squamish – otwiera Hazel Findlay

W marcu tego roku Hazel Findlay przejściem Mind Control 8c/c+ w Olianie pokazała, że wraca do poważnego wspinania po bolesnej kontuzji barku. To świetne przejście sportowe, ale już wtedy wiadomo było, że Brytyjkę skusi niebawem to, w czym czuje się najpewniej – wspinanie tradowe. Klasę pokazała kilka dni temu w Squamish, otwierając Tainted Love aka Northern Soul 5.13d R.

Hazel Findlay na „Tainted Love” 5.13d R, Squamish (fot. Jonny Baker)

Przy okazji wizyty Brytyjki w 2015 roku na KFG pisaliśmy o niej: „Findlay realizuje się z powodzeniem na wielu wspinaczkowych płaszczyznach, niemniej to właśnie wyzwania mentalne związane ze wspinaniem na własnej mają dla niej szczególne znaczenie”. To prawda, a dowodem jest choćby najnowsze przejście 28-latki na The Chief, wielkim granitowym monolicie w Squamish. To charakterystyczne techniczne zacięcie, właściwie bez chwytów – nazywa się Tainted Love aka Northern Soul, na lewo od North Star 5.13b.

Hazel o trudnościach i drodze:

Powiedziałabym, że jest to 5.13d R z zakładaniem przelotów, 8b lub E8 6c. Klucz to zdecydowanie zakładanie asekuracji (kostek najmniejszych rozmiarów). Mam nadzieję, że ktoś powtórzy tę drogę, ponieważ jest szalenie fajna, poza tym myślę, że ten rodzaj technicznego, ale i siłowego wspinania jest umierającą sztuką.

Hazel Findlay na „Tainted Love” 5.13d R, Squamis (fot. Jonny Baker)

Na tytuł mistrzyni tradu Hazel Findlay zapracowała sobie wybornymi przejściami, choćby dwoma wyspiarskimi, przełamującymi kobiecy schemat we wspinaniu na własnej. W 2011 roku jako pierwsza kobieta w historii wspięła się na E9 – była to Once Upon a Time in the Southwest Dave’a Birketta w Dyer’s Lookout w hrabstwie Devon. Dwa lata później powtórzyła sukces prowadząc drogę Chicama na Treaddur Bay.

Niemniej to nie tylko te drogi wywindowały Brytyjkę na szczyt kobiecego tradu. Hazel ma w dorobku wiele innych wartościowych przejść na własnej, w samym Squamish choćby pierwsze przejście Adder Crack 5.13a czy rysy 69 5.13b/c. W 2013 roku amerykański magazyn Climbing wyróżnił ją prestiżową nagrodą Golden Piton.

O Hazel Findlay przeczytacie także TUTAJ.

Brunka
źródło: gripped.com, profil FB
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum

  adamniemalysz: Re: Główna Grań Tatr dla Grześka
  Może przez Ciebie. Patrz post wcześniej: https://wspinanie.pl/forum/read.php?7,659453,659705...

  adamniemalysz: Re: Główna Grań Tatr dla Grześka
  Główna Grań Tatr składa się z Tatr Bielskich, Wysokich i Zachodnich. Zarówno w Bielskich jak ...

  rocko: Nowy przyrząd treningowy (+18)
  https://www.youtube.com/watch?v=e9BZz_GgeV0...

  21-08 Kurs wspinania na własnej asekuracji w skałkach
  CERRO Szkoła Wspinania - licencja PZA
  26-08 Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych
  CERRO Szkoła Wspinania - licencja PZA
  26-08 Kurs skałkowy
  CERRO Szkoła Wspinania - licencja PZA
  24-08 Kurs wspinania na własnej asekuracji w skałkach
  Free Climbing Szkoła Wspinania Rafał Pietrasiak

  Archiwa