6 lipca 2017 09:35

W miniony weekend odbył się Supermaraton Gór Stołowych

Za nami VII edycja Supermaratonu Gór Stołowych. W dniach 1-2 lipca po raz kolejny zawodnicy zmierzyli się z dystansem 50 kilometrów i po raz pierwszy pobiegli na krótszym dystansie – 21 kilometrów. Wymagająca trasa prowadziła malowniczymi szlakami turystycznymi polskich i czeskich Gór Stołowych, a na startujących czekały liczne skały, kamienie i podbiegi. Poniżej zwycięzcy tych niełatwych zmagań.

***

SGS ULTRA

Na starcie trasy ULTRA 1 lipca, stanęło 418 zawodników, a 386 z nich ukończyło bieg. Dystans biegu to 50 kilometrów, przy przewyższeniach +2200/-2000 m.

Na dystansie 50 km (fot. Łukasz Buszka/Dadadesig Images)

Pierwsze miejsce z czasem 4h 34 min 17 s zajął Artur Jabłoński,, bijąc tym samym rekord trasy. Drugi na mecie był Piotr Bętkowski, z czasem 4h 38min 28 s, trzeci natomiast Jacob Snochowski, z czasem 4h 52 min 48 s. Panowie byli również najlepsi w klasyfikacji generalnej mężczyzn.

SGS (fot. Łukasz Buszka)

Najlepszą kobietą na trasie ULTRA była Katarzyna Winiarska, która na metę wbiegła z czasem 5h 47 min 15s, zajmując tym samym 28. miejsce w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajęła Beata Lange, z czasem 6h 5 min 16s. Trzecia wśród pań była Patrycja Dettlaff, z czasem 6h 6min 52 s.

SGS LIGHT

W tegorocznych zawodach po raz pierwszy przygotowano trasę LIGHT – 21 kilometrów, z przewyższeniami +1050/-850 m. W biegu wystartowało 233 zawodników, nie ukończyło tylko dwóch.

Półmaraton Gór Stołowych 2017 zwyciężył Pavel Bryndl, z czasem 01:45:22. Drugi na metę wbiegł Jan Napravnik, z czasem 01:46:00. Trzeci na mecie zameldował się Dominik Włodarkiewicz, z czasem 01:53:41.

Wśród pań zwyciężyła Magdalena Kozielska, osiągając czas 01:57:21 i zajmując siódme miejsce w generalnej klasyfikacji. Niecałe pięć minut później na metę wbiegła Martyna Kantor, z czasem 02:02:13. Trzecie miejsce zdobyła Martyna Wiśniewska, z czasem 02:13:51.

Supermaraton Gór Stołowych jest biegiem kwalifikacyjnym do UTMB. Za dystans Ultra przysługują 3 punkty, zaś za dystans Light 1 punkt.