24 października 2016 15:30

Anna Figura chce pobić rekord w biegu na Aconcaguę. Potrzebne wsparcie!

Anna Figura chce pobić kobiecy rekord wejścia na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę, mierzącą 6962 m n.p.m. Obecnie rekord wynosi 14 godz. 53 min i należy do Brazylijki Fernandy Maciel. Projekt, o którym pisaliśmy już  w czerwcu można wesprzeć na Polak Potrafi.

Czekające mnie wyzwanie jest niezwykle trudne i wymagające. Trasa, jaką obrałam, ma około 30 km długości i ponad 4000 m różnicy wysokości do pokonania. Zdaję sobie sprawę, że może to brzmieć nieco niewiarygodnie i abstrakcyjnie, ale wiem, że jestem w stanie osiągnąć zamierzony cel. Mam już na swoim koncie szybkościowe wyjście na najwyższy szczyt Europy Mont Blanc 4810 m n.p.m. w czasie 5 godz. 16 min oraz rekord trasy w ekstremalnym biegu na wierzchołek Elbrusa 5642 m n.p.m. (4 godz. 22 min, wrzesień 2015). Aconcagua to kolejny krok… wyżej, dalej, trudniej, ale właśnie o to chodzi. O przekraczanie kolejnych granic – pisze Anna Figura o swoim wyzwaniu.

Anna Figura

Anna Figura

Zaaklimatyzowanym, sprawnym turystom zdobycie wierzchołka Aconcagui zajmuje średnio trzy dni. Figura chce to zrobić w mniej niż 14 godz. Do osiągnięcia tego celu potrzebna jest doskonała aklimatyzacja, dlatego biegaczka musi spędzić na treningach wysokościowych w górach co najmniej trzy tygodnie przed przystąpieniem do bicia rekordu. Cała wyprawa potrwa minimum miesiąc.

Trasa, na której został ustanowiony męski i kobiecy rekord (źródło: Polak Potrafi)

Trasa, na której został ustanowiony męski i kobiecy rekord (źródło: Polak Potrafi)

Trasa biegu jest długa i niezwykle zróżnicowana. Start znajduje się przy wejściu na teren parku narodowego – Horcones 2900 m n.p.m., a meta na samym wierzchołku Aconcagui 6962 m n.p.m. Na około 30 km mam do pokonania ponad 4000 m różnicy wzniesień. Nie dam rady przebiec tej trasy w założonym czasie bez odpowiedniego wsparcia. Potrzebuję co najmniej dwóch osób supportujących, które będą czekać na mnie w obozach na 4300 m n.p.m. i 5500 m n.p.m. z zapasem wody i jedzenia, ciepłymi rzeczami na przebranie, w razie potrzeby wyniosą raki, czekan, kijki, a także pomogą podczas długiego zejścia, gdy już będę totalnie wykończona… – opisuje Anna Figura.

Bicie rekordu zaplanowane jest na styczeń, kiedy są ku temu najlepsze warunki, jednak do Chile Figura chce już pojechać w grudniu, żeby mieć czas na przygotowania.

Anna Figura jest Mistrzynią Świata i Europy w narciarstwie wysokogórskim, a także wielokrotną medalistką Pucharu Świata oraz Pucharu Polski i Mistrzostw Polski. Czterokrotnie brała udział w prestiżowych zawodach Pierra Menta we Francji. Poaz nartami, drugą jej pasją są biegi górskie. W 2015 roku zwyciężyła w Biegu Ultra Granią Tatr, rok wcześniej w Sudtirol Ultra Skyrace we Włoszech. Jest także Przewodnikiem Tatrzańskim, Instruktorem Narciarstwa, absolwentką leśnictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Informacje o sukcesach Anny Figury można znaleźć także TUTAJ.

Anna Figura (źródło: Polak Potrafi)

Anna Figura (źródło: Polak Potrafi)

Od trzeciego roku życia jeżdżę na nartach, a od 13 lat uprawiam narciarstwo wysokogórskie – opowiada o sobie. – Początkowo amatorsko i dla zabawy, a z czasem przerodziło się to w wielką pasję i sposób na życie. W 2009 po raz pierwszy wystartowałam jako reprezentantka kraju na Mistrzostwach Europy w Narciarstwie Wysokogórskim. Od tamtej pory wywalczyłam siedem medali Mistrzostw Świata i Europy, w tym dwa najważniejsze – złote. W sezonie letnim nie próżnuję i ścigam się w biegach górskich. Do moich największych osiągnięć należy zwycięstwo w Biegu Ultra Granią Tatr 2015 (70 km i 5000 m sumy podbiegów w czasie 11 godz. 52 min), pierwsze miejsce w Sudtirol Ultra Skyrace 2014 we Włoszech (69 km i prawie 4000 m sumy podejść w czasie 8 godz. 50 min) oraz wicemistrzostwo Polski 2015 w biegach wysokogórskich Skyrunning. Pomysł nieco szybszego zdobywania wysokich szczytów zrodził się w 2014 roku podczas wyprawy z przyjaciółmi Jackiem Żebrackim, Anią Tybor i Jurkiem Zachwieją na Pik Lenina 7134 m n.p.m. w górach Pamir. Tam okazało się, że dobrze radzę sobie na znacznej wysokości nad poziomem morza, co w połączeniu z wydolnością, górskim i sportowym doświadczeniem, postanowiłam wykorzystać w szybkościowych projektach zdobywania dość wysokich szczytów.

Szczegółowy opis projektu znajduje się na stronie Polak Potrafi. Do zebrania jest 35 tys. złotych, w terminie do 12 listopada. Zachęcamy do wspierania Aconcagua Speed Challenge!

 Źródło: Outdoor Magazyn
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum