1 marca 2016 15:11

Messner: „Simone Moro ostatecznie odebrał Polakom ich królestwo”

Zimowe wejście na Nanga Parbat odbiło się, co zrozumiałe, szerokim echem we włoskiej prasie. Simone Moro, po zdobyciu Nanga Parbat jest jedynym wspinaczem z czterema pierwszymi zimowymi wejściami na ośmiotysięcznik*. W niezwykle popularnej La Gazzetta dello Sport swój komentarz do wejścia Moro opublikował Reinhold Messner.

***

FullSizeRender

Moro z 4 ośmiotysięcznikami zimowymi dorównał wielkim Polakom

Era zimowa na ośmiotysięcznikach rozpoczęła się w 1980 roku i od razu te wyjścia stały się domeną Polaków. Także ja, który wtedy jeszcze nie zdobyłem 14 najwyższych szczytów Ziemi próbowałem kilka razy, ale bez sukcesu. Pierwsze było Cho Oyu w 1982 roku. Do tego czasu zostało zrealizowane tylko pierwsze wejście zimowe na Everest w 1980 roku. Dobre 36 lat temu, to niesamowite. W wyprawie ze mną w 1982 roku był także Polak, Wojtek Kurtyka, któremu właśnie teraz został przyznany Piolet d’Or Carrière, nagroda „Waltera Bonattiego”. Kurtyka nie zrobił pierwszych wejść zimowych, ale Polacy pod przewodnictwem Andrzeja Zawady w 8 lat zdobyli tą najzimniejszą porą 7 z 14 ośmiotysięczników. To zasługa Krzysztofa Wielickiego, Jerzego Kukuczki i 6 innych ich rodaków.

Właśnie, podczas gdy Piolet d’Or dla Kurtyki nagradza również wszystkie te zimowe wyjścia, to teraz Włoch Simone Moro ostatecznie odebrał Polakom ich królestwo. Wychodząc na Nanga Parbat razem ze Hiszpanem Alexem Txikonem, Pakistańczykiem Ali Sadparą i pochodzącą z Południowego Tyrolu Tamarą Lunger, która doszła powyżej 8 tys. m, Moro zrealizował swoje 4. pierwsze wejście zimowe na ośmiotysięcznik: Sziszapangma, Makalu, Gasherbrum I i teraz Nanga, co według mnie jest najtrudniejsze. Ten poker jest nie do przebicia, mógłby być wyrównany tylko przez Wielickiego, który ma 66 lat i ostatni raz wszedł na ośmiotysięcznik w 2006 roku. Ale bardzie niż rekord liczy się to, że Moro udowodnił zdolność wykorzystania w pełni doświadczenia zimowego himalaizmu, doświadczenia naprawdę jedynego, zbudowanego wielką cierpliwością, rozwagą i wielką pracą. Gratulacje.

Reinhold Messner

*Po 3 pierwsze wejścia zimowe mają Maciej Berbeka, Krzysztof Wielicki i Jerzy Kukuczka (Kukuczka ma w sumie 4 wejścia zimowe).
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum

  Samuel: Denali zgubiona kamera
  Pewien Norweg szuka polskiej ekipy która zgubiła aparat na Denali https://www.bt.no/nyheter/i/...

  krystian86: Buty na grossglockner
  Witam wybieram się na Grossglockner. Mam pytanie jakie byście polecili buty dodam iż mam wąską ...

  PJ22: Re: Tupet, choroba psychiczna czy kolejna prowokacja?*
  Aż dziw że sądy zajmują się tak nieistotnymi problemami, te pozwy powinny być odrzucone po samy...

  29-07 Kurs skałkowy
  CERRO Szkoła Wspinania - licencja PZA
  27-07 Kurs wspinania na własnej asekuracji w skałkach
  8 SZKOŁA WSPINANIA ÓSEMKA
  25-07 Kurs skałkowy
  Free Climbing Szkoła Wspinania Rafał Pietrasiak
  29-07 Kurs wspinaczki wielowyciągowej
  Kilimanjaro Szkoła Wspinania Waldka Niemca i Piotra Sztaby

  Archiwa