11 lutego 2016 09:16

Polacy na Mistrzostwach Europy w skialpinizmie

W dniach 5-7 lutego w szwajcarskim Salvan / Les Marecottes rozegrano Mistrzostwa Europy w skialpinizmie. Zawodnicy z 21 krajów rywalizowali w dwóch konkurencjach: starcie indywidualnym i sprintach.

Na starcie Mistrzostw Europy (fot. Monika Strojny)

Na starcie Mistrzostw Europy (fot. Monika Strojny)

W skład reprezentacji Polski, wspieranej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Związek Alpinizmu, weszli:

 • Seniorka Ania Figura (KW Zakopane)
 • Senior Kuba Przystaś (SKTJ/GOPR Krynica)
 • Junior Marek Legaszewski (KS Kandahar)
 • Kadet Franek Rząsa (TKN Tatra Team)
 • Kadet Krzysiek Wojciechowski (TKN Tatra Team)
Wystartowali zawodnicy z 21 krajów (fot. Monika Strojny)

Wystartowali zawodnicy z 21 krajów (fot. Monika Strojny)

Tuż przed zawodami spadło ponad pół metra śniegu, zagrożenie lawinowe wzrosło do 4. stopnia i utrudniony był rekonesans trasy, jednak w dniu zawodów warunki były już idealne. Na podzielonej na trzy kategorie trasie (dla seniorów, seniorek i juniorów oraz kadetów) zawodnicy pokonywali odpowiednio 1600, 1400 i 1200m przewyższenia. Najlepsi okazali się faworyci, zwyciężyli Michael Boscacci z Włoch oraz Laetitia Roux z Francji. Wśród naszych zawodników najlepsze miejsce zajął Franek Rząsa, który w kategorii kadetów zajął wysokie 7. miejsce, Krzysiek Wojciechowski był 17, Marek Legaszewski wśród juniorów był 24, Ania Figura niestety wycofała się.

Tuż przed zawodami spadło ponad pół metra śniegu, jednak w dniu zawodów warunki były już idealne (fot. Monika Strojny)

Tuż przed zawodami spadło ponad pół metra śniegu, jednak w dniu zawodów warunki były już idealne (fot. Monika Strojny)

W niedzielę przyszedł czas na sprinty – to specyficzna kategoria skialpinizmu, rozgrywana na krótkiej, 80-100m trasie, ze wszystkimi aspektami narciarstwa wysokogórskiego: podejściem na fokach, z nartami na plecaku oraz zjazdem po wytyczonej trasie. Spektakularna i lubiana przez publiczność – czas w kwalifikacjach liczy się do awansu do kolejnych etapów: ćwierćfinałów, półfinałów i finału.

Naszą faworytką była Ania Figura, która w poprzednich latach zdobywała już srebrne i brązowe medale w tej konkurencji, jednak w tym roku może mówić o ogromnym pechu. W ćwierćfinale walcząc o awans i mając na niego duże szanse, przewróciła się – po wjeździe w nierówny teren wypięły jej obie klamry w butach. A niestety w sprincie kilkusekundowe opóźnienie przekreśla szanse na walkę o medale… W tej sytuacji z naszych zawodników najlepiej ze sprintami poradził sobie Krzysiek Wojciechowski, który zajął 12. miejsce, Franek Rząsa był 18. a Marek Legaszewski wśród juniorów był 20.

Na trasie (fot. Monika Strojny)

Na trasie (fot. Monika Strojny)

Natomiast na trasie verticalu, który nie zaliczał się do Mistrzostw Europy, ale wchodził do cyklu Pucharu Świata zadebiutowała Magda Kozielska, zawodniczka biegów narciarskich i górskich – zajęła 14. miejsce.

Polska w klasyfikacji krajów zajęła 11. miejsce na 21 nacji. W przyszłym roku odbędą się Mistrzostwa Świata i mamy nadzieję, że tatrzańska zima pozwoli jeszcze na wiele miesięcy treningów.

Polska ekipa (fot. Monika Strojny)

Polska ekipa (fot. Monika Strojny)

Dziękujemy marce Attiq, która przygotowała dla zawodników stroje startowe i reprezentacyjne.

Strona zawodów: www.alpiniski.ch

Pełne wyniki tutaj.

Monika Strojny
Komisja Narciarstwa Wysokogórskiego PZA
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum

  sheck: Re: Grań Kościelców
  Zespół odnaleziony...

  sheck: Re: Grań Kościelców
  Młoda dziewczyna i ok 40 letni "wspinacz" w białych kaskach :D...

  Zbychu: Re: Grań Kościelców
  Jaki skład osobowy miał? Moi znajomi tam działali w środę, a na pewno Twojego posta tutaj nie p...

  27-07 Kurs wspinania na własnej asekuracji w skałkach
  Adur Szkoła Wspinania Moniki Niedbalskiej i Pawła Kopty
  25-07 Kurs skałkowy
  Free Climbing Szkoła Wspinania Rafał Pietrasiak
  29-07 Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych
  CERRO Szkoła Wspinania - licencja PZA
  29-07 Kurs wspinania na własnej asekuracji w skałkach
  CERRO Szkoła Wspinania - licencja PZA

  Archiwa