9 stycznia 2016 11:25

Alps Iceclimbing Opening 2015

W dniach 28-30.12.2015 w austriackim Kolm Saigurn po raz pierwszy odbył się Alps Iceclimbing Opening, organizowany przez Alpsclimbing. Pomimo wiosennych temperatur w dolinach w okolicach schroniska Sonnblickbasis udało się znaleźć kilka lodospadów, na których można było spróbować swoich sił we wspinaczce lodowej lub też rozruszać się przed sezonem.

Na imprezę przybyło 28 uczestników z Austrii i Niemiec oraz mała reprezentacja z Polski. Grupy podzielone były na trzy kategorie: początkujący, średnio zaawansowany i ekspercki. Warunki lodowe nie rozpieszczały głównie ekspertów, dlatego musieli oni skierować swoje dziabki na mikstowe cele. Udało się nawet obić i wytyczyć nową drogę.

Wspinacze na Barbarafall (fot. Alpsclimbing)

Wspinacze na Barbarafall (fot. Alpsclimbing)

Pozostali uczestnicy mogli doskonalić swoje umiejętności we wspinaczce lodowej na, wbrew oczekiwaniom, dobrze wylanych kilku łatwiejszych lodospadach. Można było poznać techniki asekuracji oraz budowę stanowisk w lodzie, dowiedzieć się co nieco o taktyce wspinania oraz o zasadach wspinania na kilkuwyciągowych lodach, a także o zjazdach.

Członek zespołu "Sobieski Team" w akcji (fot. Alpsclimbing)

Członek zespołu „Sobieski Team” w akcji
(fot. Alpsclimbing)

Również wieczory były pełne atrakcji. Pierwszego dnia Benedikt Purner, pokazując piękne zdjęcia i filmy, opowiedział o swoich wspinaczkach lodowych w północnej Norwegii i wschodnim Tybecie. Kolejny wieczór został poświęcony na doskonalenie umiejętności planowania celów w zależności od panujących warunków.

Wspinaczka na czas na turni lodowej (fot. Alpsclimbing)

Wspinaczka na czas na turni lodowej (fot. Alpsclimbing)

W ostatni dzień odbyły się zawody. Uczestnicy podzieleni zostali na trzyosobowe zespoły. Członkowie zespołów startowali w trzech konkurencjach na czas: wspinaczka na wieży lodowej, budowanie stanowiska lodowego i poszukiwanie zasypanego detektorem lawinowym. Bezkonkurencyjny okazał się zespół z Polski „Sobieski Team”, który zdeklasował rywali i tym samym zwycięstwo w pierwszych zawodach Ice Climbing Opening powędrowało do Polski wraz z cennymi nagrodami :).

Część uczestników imprezy (fot. Alpsclimbing)

Część uczestników imprezy (fot. Alpsclimbing)

Tym akcentem zakończyła się impreza w Kolm Saigurn. Wszyscy uczestnicy z mocnym postanowieniem powrotu za rok wrócili do domów, by świętować przyjście Nowego Roku 2016. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję imprezy w dniach 28-30.12.2016, na której planowane jest jeszcze więcej atrakcji.

Adam Ryś
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum

  Samuel: Denali zgubiona kamera
  Pewien Norweg szuka polskiej ekipy która zgubiła aparat na Denali https://www.bt.no/nyheter/i/...

  krystian86: Buty na grossglockner
  Witam wybieram się na Grossglockner. Mam pytanie jakie byście polecili buty dodam iż mam wąską ...

  PJ22: Re: Tupet, choroba psychiczna czy kolejna prowokacja?*
  Aż dziw że sądy zajmują się tak nieistotnymi problemami, te pozwy powinny być odrzucone po samy...

  29-07 Kurs skałkowy
  CERRO Szkoła Wspinania - licencja PZA
  25-07 Kurs skałkowy
  ALPSTUDIO - Szkoła Wspinania Piotra Sułowskiego
  27-07 Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych
  8 SZKOŁA WSPINANIA ÓSEMKA
  27-07 Kurs wspinania na własnej asekuracji w skałkach
  CERRO Szkoła Wspinania - licencja PZA

  Archiwa