15 listopada 2015 11:51

„K2. Dotknąć nieba” nagrodzony na Festiwalu Filmów Górskich w Grazu

Polski dokument „K2. Dotknąć nieba” zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Ludzie i Kultura na 27. Festiwalu Filmów Górskich w Grazu. To już kolejna, po Banff, nagroda dla filmu Elizy Kubarskiej. Grand Prix festiwalu zdobył dokument „Kayaking the Aleutians”.

Eliza Kubarska z nagrodą Alpin Camera in Gold na festiwalu w Grazu

Eliza Kubarska z nagrodą Alpin Camera in Gold na festiwalu w Grazu

Festiwal w Grazu ma już prawie 30-letnią tradycję, pierwszy odbył się w 1986 roku. Szefem festiwalu jest Robert Schauer (wspólnie z Wojtkiem Kurtyką dokonał przejścia Świetlistej Ściany na Gasherbrumie IV).

W tym roku w konkursie brało udział prawie 150 filmów, które podzielono na 4 kategorie. W Jury zasiedli John Porter, Mario Casella, Frido Hütter. Nagrody Alpin Camera in Gold otrzymały filmy:

 • Natura i środowisko
  „Zurück zum Urwald – Nationalpark Kalkalpen”, reż. Rita Schlamberger
 • Sport w górach i natura
  „Valley Uprising”, reż. Nick Rosen, Peter Mortimer
 • Alpinizm i ekspedycje
  „Live for Passion”, reż. Pavol Barabás (film zobaczą widzowie nadchodzącego Krakowskiego Festiwalu Górskiego)
 • Ludzie i Kultura
  „K2. Dotknąć nieba”, reż Eliza Kubarska

Zwycięski film „Kayaking the Aleutians” w reżyserii Justine Curgenven dokumentuje jej wspólną z Sarah Outen wyprawę. Panie pokonały na kajakach 2,5 tys. kilometrów płynąc wzdłuż łańcuch Wysp Aleuckich.

To już druga nagroda dla filmu „K2. Dotknąć nieba”. Zaledwie parę dni temu dokument Elizy Kubarskiej uznano najlepszy długometrażowy film górski na festiwalu w Banff.  Reżyserka zabrała na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie zmierzyli się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji oraz o to, co w życiu ważne. Więcej o filmie przeczytacie tutaj.

Eliza Kubarska, rocznik 1978, pochodzi z Łodzi. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Szkoły Wajdy, rzeźbiarką i wspinaczem. Poważną przygodę z filmem rozpoczęła od dokumentu „Co się wydarzyło na wyspie Pam” (2010) opowiadającego historię jej własnej wyprawy wspinaczkowej na Grenlandię. Swój kolejny film „Badjao. Duchy z morza” (2014) poświęciła społeczności nomadów morza zamieszkującej tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją.

Mysza

PS W 2011 roku tę samą nagrodę, ale w innej kategorii zdobył w Grazu film Deklaracja Nieśmiertelności w reżyserii Marcina Koszałki.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Gory i doliny [7]
  Postscript Myszy Ciekawe czy Mysza pokpiwa z Korczaka czy asekuruje…

  17-11-2015
  TomaszKa