28 października 2015 12:07

Akademia Wspinania Mazda – czyli filmowo o elementach wspinaczkowego rzemiosła

Tworząc Akademię Wspinania Mazda staraliśmy się zbudować swego rodzaju kompendium wiedzy o wspinaniu w profesjonalny sposób prezentujący przemyślaną całość. Poruszyliśmy szereg tematów, które – mamy nadzieję – zainteresują każdego pragnącego poprawić jakość swojego wspinania. Tak narodził się nasz projekt.

W 9 filmowych odcinkach poruszamy zagadnienia z bardzo różnych poziomów zaawansowania, dlatego mamy nadzieję, że prezentowane filmy – z założenia instruktażowe – okażą się przydatne zarówno dla osób dopiero poznających zasadę trzech punktów podparcia, jak i bardziej doświadczonych wspinaczy, chcących doszlifować np. technikę skrętną lub dowiedzieć się, w jaki sposób efektywnie wykonywać strzały i skoki.

akademia-wspinania-mazda

***

Akademia Wspinania Mazda powstała jako wypadkowa naszej wcześniejszej działalności. W pewnym momencie okazało się, że w trakcie realizacji poprzednich projektów, takich jak zawody czy filmy promocyjne, udało nam się zgromadzić całkiem zgrany zespół ludzi. Mieliśmy obiekt (Arena Wspinaczkowa Wgórę), doświadczoną w przekuwaniu wspinaczkowych ewolucji w równie efektowny obraz ekipę filmową BG Multimedia i solidnego partnera w postaci Dealera Mazda Bołtowicz. Do tego nieprzebrane pokłady erudycji Andrzeja Mecherzyńskiego-Wiktora, poparte wielkim doświadczeniem. Mieliśmy więc niezbędne zaplecze, pozostawało tylko pytanie o kierunek działania.

Bezpośrednim przyczynkiem do rozpoczęcia prac była z pozoru niezobowiązująca pogawędka z Andrzejem, podczas której wyraził chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami z szerszą publicznością i to najchętniej w formie filmów.

Mechanior i Marcin Kopciński

Już wkrótce :)

Mechanior:

Pomysł stworzenia cyklu filmów dotyczących techniki wspinania narodził się pewnego dnia podczas jednej z wielu “rozmów o niczym”, jakie zwykliśmy prowadzić z Marcinem Kopcińskim na tyłach warszawskiej Areny Wspinaczkowej “Wgórę”. Jak przystało na krakusa, odważnie snułem plany bez ryzyka ich realizacji. Marcin, rodowity warszawiak, w kilka dni później poinformował mnie, że właściwie możemy zaczynać. W efekcie pozwalamy sobie przedstawić publiczności serię dziewięciu niedługich “wykładzików” traktujących o zasadniczych elementach wspinaczkowego rzemiosła.

W trakcie realizacji projektu mieliśmy świadomość, że przystępna forma jest koniecznym warunkiem do spełnienia, a zarazem wymaga skupienia się na rzeczach najważniejszych i powściągnięcia ciągot o charakterze dygresyjnym. Mamy nadzieję, że przynajmniej do pewnego stopnia zadanie to się powiodło. Będziemy również radzi, jeśli szczególna uwaga, z jaką podeszliśmy do kwestii poprawnego przedstawienia technicznych detali, w jakiejś mierze będzie widoczna w końcowym efekcie.

Wybór padł na technikę wspinania – po przejrzeniu materiałów dostępnych w sieci doszliśmy do wniosku, że mamy masę świetnych klipów o treningu fizycznym – wystarczy wpisać w wyszukiwarce „strenght training for climbing” i od razu zostaniemy zasypani klipami o treningu na campusie, podciąganiu na drążku, czy kółkach gimnastycznych. Zdecydowanie mniej natomiast jest materiałów traktujących o rzeczy w sumie fundamentalnej, czyli samym ruchu wspinaczkowym, przy czym większość produkcji z tego i tak już szczupłego zasobu, ma raczej pobieżny charakter.

Technika, czyli skuteczny ruch wspinaczkowy

Technika, czyli skuteczny ruch wspinaczkowy

Będzie o zasadniczych elementach wspinaczkowego rzemiosła

Będzie o zasadniczych elementach wspinaczkowego rzemiosła

Mechanior:

Technika wspinaczkowa posiada charakter syntetyczny – poszczególnych jej elementów nie można przedstawiać w oderwaniu od ich wzajemnego stosunku. Zarazem, czytelny tematyczny podział zagadnienia był jedynym, jaki wydał nam się słuszny. Pozwalam sobie zatem na pobożne życzenie, że przynajmniej tu i ówdzie udało nam się zaznaczyć to fundamentalne powiązanie, które łączy rozmaite techniki w jeden, skuteczny ruch wspinaczkowy.

Dlatego właśnie postaraliśmy się stworzyć swego rodzaju kompendium zbierające główne rodzaje ruchów i technik wspinaczkowych, ze szczególnym nastawieniem na poprawną prezentację omawianego przedmiotu, wytłumaczenie faz i składowych ruchu oraz wypunktowanie najważniejszych zasad i najczęściej popełnianych błędów.

W każdym odcinku znajdują się również przykładowe ćwiczenia, które umożliwiają samodzielną pracę nad konkretnymi zagadnieniami.

Pierwsze filmy na głównej stronie wspinanie.pl już 30 października.

Marcin Kopciński

Projekt powstał przy współpracy:

arena-wspinaczkowa-wgore-logo

dealer-boltowicz-logo

mazda-logo

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum