7 września 2015 14:35

Grand Prix 11. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem dla filmu „Jurek” Pawła Wysoczańskiego

Wczoraj zakończyły się 11. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem. Na uroczystej Gali ogłoszono wyniki i wręczono nagrody dla twórców najlepszych obrazów biorących udział w Międzynarodowym Konkursie Filmowym.

Dyr. Spotkań Magda Ziaja Żebracka i nagrody w Międzynarodowym Festiwalu Górskim - statuetki wykonanie przez Marcina Rząsę (fot. Łukasz Ziółkowski)

Dyr. Spotkań Magda Ziaja Żebracka i nagrody w Międzynarodowym Festiwalu Górskim – statuetki wykonanie przez Marcina Rząsę (fot. Łukasz Ziółkowski)

***

Grand Prix 11. Spotkań z Filmem Górskim (Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 4000 zł) trafiło do Pawła Wysoczańskiego za film Jurek. W uzasadnieniu Jury czytamy:

Za mistrzowską, wielowarstwową opowieść o Jurku (Kukuczce – przyp. red.) i jego czasach. Film jest pięknym przykładem połączenia ważnej historii Polski w czasie PRL-u i wielkich osiągnięć wspinaczkowych wybitnego i niezwykłego Polaka.

Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Górskiego dla filmu "Jurek" Pawła Wysoczańskiego

Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Górskiego dla filmu „Jurek” Pawła Wysoczańskiego

Nagrodę Naczelnika TOPR (Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł), przyznawaną za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach, otrzymała Pan Aroma w reż. Jona Herranza.

Za przejmującą i wzruszającą opowieść o relacji ojca i syna i ich ekstremalnej wspinaczce na ścianach Tre Cime di Lavaredo.

Nagrodę Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego (Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł), przyznawana za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą, jury przyznało filmowi Aleksander, syn Pasterza w reż. Véronique, Anne i Erika Lapied.

Twórcy filmu tak ciepło i przekonująco pokazują nam świat pasterzy kultywujących tradycję, kochających swoją pracę i szanujących naturę, że mamy ochotę wędrować razem z nimi po alpejskich łąkach.

Filip Zięba wręczył Nagrodę Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego (fot. Łukasz Ziółkowski)

Filip Zięba wręczył Nagrodę Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego (fot. Łukasz Ziółkowski)

Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane (drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł), za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich, otrzymali Andrew Hinton i Johnny Burke za obraz Tashi i Mnich.

Za przejmujący dokument o przemianie, trudnych wyborach, ciepłej akceptacji zrealizowany w surowych himalajskich plenerach.

Nagrodą Specjalną (Nagroda rzeczowa, ufundowana przez firmę Yeti), dla szczególnie wyróżniającego się filmu 11. SzFG, nagrodzono film Nini w reż. Gigi Giustiniani.

Za perfekcyjnie zrealizowany film przy pomocy prostych środków. Szorstki papier albumów, starannie wykaligrafowanego napisy, czarno-białe fotografie, stare filmy i fragmenty dzienników połączone ze sobą w taki sposób, że chcemy w opowieść autora wchodzić coraz głębiej i głębiej pieszczeni pysznym dźwiękiem.

Piotr Fudakowski - reżyser, zdobywca Oscara oraz Joanna Rathe z Planete+ wręczają nagrodę specjalną reżyserowi Gigi Giustinianiemu za film "Nini" (fot. Łukasz Ziółkowski)

Piotr Fudakowski – reżyser, zdobywca Oscara oraz Joanna Rathe z Planete+ wręczają nagrodę specjalną reżyserowi Gigi Giustinianiemu za film „Nini” (fot. Łukasz Ziółkowski)

Nagrodę Publiczności (nagroda rzeczowa ufundowana przez firmę Yeti) otrzymała Metanoia (Jeffa Lowe’a) w reż. Jima Aikmana.

Nagrodę Młodzieżowego Jury, nagroda specjalna przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, przyznano filmowi Valley Uprising Petera Mortimera i Nicka Rosena.

Film ten urzekł nas ciekawą formą, jak i bogatą fabułą. Naszą uwagę jako młodych artystów zwróciło awangardowe podejście bohaterów do życia i pasji. Ciekawym elementem było również pokazanie zachodzących zmian w środowisku „camp 4 ” w Paru Narodowym Yosemite na przestrzeni dekad.

źródło: www.spotkania.zakopane.pl

Patronat nad Spotkaniami z Filmem Górskim objęło

wspinanie.pl_120_33




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum