13 sierpnia 2015 19:06

11. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem (2-6 września)

Już po raz 11 spotkamy się w Zakopanem na Spotkaniach z Filmem Górskim. Festiwalowi towarzyszyć będą jak zawsze zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power, Akademia Górska oraz – po raz pierwszy – projekt Leave No Trace.

spotkania-z-filmem-gorskim-2015-plakat

W programie tegorocznych Spotkań międzynarodowy konkurs filmu górskiego, podczas którego będziecie mogli zobaczyć najlepsze filmy górskie z całego świata. Będą także liczne pokazy filmów poza konkursem. Nie można przegapić pierwszego publicznego pokazu w Polsce filmu „Everest” oraz przedpremierowej prezentacji książki „Everest. Na pewną śmierć” (autor Beck Weathers, polskie wydanie Agora), której oficjalna premiera zaplanowana jest na 9 września.

Zakopiański festiwal to także – oprócz filmów – przede wszystkim spotkania z Ludźmi Gór. Będą z nami m.in. Denis Urubko, wybitny rosyjski – a teraz także polski – himalaista, oraz Simon Yates, którego poznaliście dzięki dramatycznym wydarzeniom opisanym w książce „Dotknięcie Pustki”. Andrzej Bargiel i Darek Załuski podzielą się wrażeniami z Broad Peak i innych ośmiotysięczników.

Simon Yates

Simon Yates

Zaplanowaliśmy także spotkanie „Kobiety na szczytach” z udziałem najlepszych polskich himalaistek, w tym Anny Czerwińskiej i Anny Okopińskiej. Będzie z nami czołówka najlepszych himalaistów i wspinaczy młodszego pokolenia: Kinga Baranowska, Janusz Gołąb, Łukasz Dudek i Jacek Matuszek, Marcin Tomaszewski, Słowak Miro Peto oraz Wojciech Grzesiok. Gościć będziemy prof. Zdzisława Jana Ryna – lekarza psychiatrę, alpinistę, eksperta medycyny górskiej, podróżnika, dyplomatę, który podczas prelekcji pod znaczącym tytułem „Między udręką a ekstazą” opowie o wpływie wysokości na organizm himalaisty.

Nie zabraknie akcentów zakopiańskich. Himalaista i ratownik TOPR Maciej Pawlikowski zabierze nas na wspinaczkę na Cho Oyu (Muzyka Śnieżnych Organów) w 30-lecie zwycięskiej wyprawy na ten szczyt.

Muzyka Śnieżnych Organów

Muzyka Śnieżnych Organów

Podczas spotkania z Kazimierzem Szychem będziemy mogli posłuchać Jaskiniowych Opowieści. Zapraszamy także na spotkanie z jednym z najwybitniejszych alpinistów rosyjskich Władimirem Szatajewem oraz z himalaistą Hannsem Schellem, który opowie o zdobywaniu Nanga Parbat.

Hanns Schell

Hanns Schell

W programie również m.in. Wieczór dla Nepalu z udziałem m.in. Janiny Ochojskiej. Całości dopełnią Górskie Spotkania Literackie, podczas których zaprezentowane zostaną nowości wydawnicze „Carolus Victor” Huberta Jarzębowskiego oraz „Dzienniki Himalajskie” Anny Bujak Lenczowskiej, a także spotkanie z himalaistą Ryszardem Szafirskim, którego wspomnienia zostały spisane przez Klaudię Tasz w książce pod takim właśnie tytułem.

Wszystkie aktywności Spotkań odbywać się będą w centrum Zakopanego – w Kinie Sokół oraz Dworcu Tatrzańskim, a także na Placu Niepodległości.

Miłośników górskich wędrówek zaprosimy na wycieczkę w Tatry w stylu retro. Nie zabraknie pokazów slackline i highline – mistrzowie tej aktywności będą spacerować m.in. na linie zawieszonej nad Krupówkami. Będą także wyjścia w góry z ekspertami w ramach Akademii Górskiej. Warsztaty z zakresu autoratownictwa, via ferrat, wspinaczki, nawigacji w terenie i innych górskich dziedzin uzupełni projekt Leave No Trace realizowany wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, w ramach którego będzie można dowiedzieć się, jak działać w górach minimalizując swój wpływ na dziką przyrodę!

Szczegóły: www.spotkania.zakopane.pl

Informacja prasowa

Patronat nad Spotkaniami z Filmem Górskim objęło

wspinanie.pl_120_33
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum