3 lipca 2015 13:08

Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór – o filmie rozmawiamy z jego współtwórcą, Robertem Żurakowskim

20 lipca w Zakopanem odbędzie się premiera filmu „Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór”. Tytułowy bohater to jedna z najważniejszych postaci polskiego alpinizmu.

Lekarz, ratownik, żołnierz, a przede wszystkim wybitny taternik, który wsławił się wieloma pierwszymi przejściami, między innymi północną ścianą Jaworowego Rogu, pn.- zach. ścianą Niżnich Rysów i pn. ścianą Długiego Giewontu. Jako lekarz wziął udział w dwóch wyprawach na dziewiczy Dhaulagiri (1958 i 1960), gdzie – choć nie brał udziału w akcji górskiej – to wniósł swój wkład w pierwszą falę eksploracji ośmiotysięczników.

O pomyśle i niełatwej realizacji opowiedział jeden z reżyserów projektu Robert Żurakowski.

jerzy-hajdukiewicz-czlowiek-gor

***

Kacper Tekieli: Film jest produkcją niezależną, dotychczas finansowaną ze środków własnych, a wstęp na premierę będzie bezpłatny. Skąd pomysł i czym kierują się twórcy tego przedsięwzięcia?

Robert Żurakowski: Pomysł na cykl jest mojego autorstwa. Narodził się w momencie, kiedy szukałem w Internecie informacji na temat wielu postaci pochowanych na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, a właściwie kiedy stwierdziłem, że takich informacji praktycznie jest znikoma ilość lub ich w ogóle nie ma. Jerzy Hajdukiewicz jest tego najlepszym dowodem; jest ikoną polskiego taternictwa, a nie ma o nim prawie żadnych informacji.

Kierujemy się głównie tym, aby przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców wiedzę na temat postaci zasłużonych dla Zakopanego, Tatr, Podhala w tym GOPR-u i TOPR-u. Zapoznanie z kulturą i historią Zakopanego, Tatr i Podhala. Ocalenie od zapomnienia pamiątek i bezpośrednich wspomnień o wybitnych postaciach związanych z Tatrami. Rozwijanie i pogłębianie zainteresowań przeszłością, zachodzącymi w niej procesami i wydarzeniami.

Film jest finansowany ze środków własnych i jest to dla nas największy problem. Aby zakończyć produkcję sprzedaliśmy wszystko co możliwe, nie obyło się bez kredytów. To nie jest żalenie się, po prostu jestem zdania, że aby się starać o jakieś dofinansowanie trzeba najpierw coś pokazać.

Na planie filmu (fot. R. Żurakowski)

Na planie filmu (fot. R. Żurakowski)

Czy mamy więc do czynienia z początkiem jakieś serii?

Film o Jerzym Hajdukiewiczu będzie pierwszym obrazem z naszego cyklu o ludziach zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala, którzy spoczęli na Starym Cmentarzu w Zakopanem. To cykl filmowy, którego celem jest przywołanie i podtrzymanie pamięci o postaciach ważnych dla Zakopanego i całego regionu. Myślą przewodnią całego przedsięwzięcia jest przedstawienie każdej z osób w osobnym filmie dokumentalnym.

Jaki będzie metraż tych filmów. Która w postaci nasuwa się w pierwszej kolejności po Hajdukiewiczu?

Na początku miały to być krótkie formy (7 min), jednak zagłębiając się w temat dochodziło coraz więcej  materiałów i wiadomości. Tak więc film o Jerzym Hajdukiewiczu będzie trwał ponad 30 min (dokładnie jeszcze nie wiem, jesteśmy w trakcie montażu). Jest także opcja dwóch wersji, pełnej i skróconej telewizyjnej. Jeśli chodzi o następną postać, to nie jest ona jeszcze dokładnie sprecyzowana. Biorąc jednak pod uwagę zainteresowanie i potrzebę, będzie to postać prawdopodobnie także związana z górami, GOPR-em i TOPR-em. Mamy nadzieję, że poważne rozmowy zaczną się po premierze filmu.

Na planie zdjęciowym (fot. R. Żurakowski)

Na planie zdjęciowym (fot. R. Żurakowski)

Która ze sfer działalności Hajdukiewicza znajdzie najobszerniejsze odbicie w filmie?

Tematy wiodące w filmie to: udział Jerzego Hajdukiewicza w słynnej akcji ratunkowej na Eigerze w 1957 roku. Udział w wyprawie na Dhaulagiri w 1960 roku. Jego wpływ na rozwój medycyny górskiej i wprowadzenie przez niego nowoczesnych metod ratowniczych. Jego zasługi dla TOPR-u / GOPR-u. Zdobycie przez Jerzego Hajdukiewicza wszystkich czterotysięczników alpejskich (pierwszy Polak) oraz książki przez niego napisane.

A formuła filmu? Czy odbiorca może liczyć na autentyczne nagrania czy jedynie rekonstrukcje?

W filmie dominować będą archiwalne materiały. Posiadamy niesamowite zdjęcia, których jeszcze nikt nie widział, filmy archiwalne i głos samego J. Hajdukiewicza, plus wypowiedzi, setki wypowiedzi. Zdjęcia plenerowe kręcone były w Kuźnicach i w górach, budynek TPN-u (dawniej sanatorium) w dyżurce TOPR-u, w domach rodziny Hajdukiewicza, a czołówka filmu na ścianie „Spadowca”. W Krakowie kręciliśmy w domu Pana Jerzego Wali, a także plenery z jego udziałem. W Jeleniej Górze w budynku GOPR-u, w domu Pana Mariana Sajnoga.

Na planie (fot. R. Żurakowski)

Na planie (fot. R. Żurakowski)

Jak będzie wyglądała dalsza dystrybucja filmu? Czy wejdzie on do repertuaru kin, czy z miejsca pojawi się na DVD?

Najpierw oczywiście premiera filmu, emisja filmu w TVP Kultura, TVP Historia itp. Także emisja filmu na YouTube, płyty DVD (choć na chwilę obecną nie mamy funduszy na ich wydanie). Udział filmu w festiwalach o tematyce górskiej i nie tylko. Kino i kino letnie.

Dziękuję za rozmowę.

***

Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór
Produkcja: G&B Art Robert Żurakowski
Kierownik produkcji: Irena Jarzyna
Reżyseria: Bartosz Szwast , Robert Żurakowski
Muzyka: Michał Zygmunt
Premiera 20 lipca o godzinie 18:00 w Zakopanem

Wstęp wolny.

Więcej na: https://www.facebook.com/events/874164412651272/




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum