„Szeroka” lista przejść nominowanych do Złotego Czekana 2015
W dniach 9-12 kwietnia 2015 roku w Chamonix (Francja) i Courmayeur (Włochy) odbędzie się 23. edycja wręczania Złotych Czekanów (Piolets d’Or) najważniejszych nagród przyznawanych za dokonania górskie. Niedawno informowaliśmy o przyznaniu Chrisowi Boningtonowi nagrody za całokształt działalności górskiej (Piolet d’Or Carrière).
Już teraz patrząc na wykaz przejść widać, że Jury nie będzie miało łatwego zadania przy wyborze najlepszego przejścia ubiegłego roku. W tym roku mamy dwa miłe polskie akcenty. Pierwszy to obecność norweskiego przejścia Adama Pustelnika na liście dokonań branych pod uwagę w nominacjach, a druga to udział Rafała Sławińskiego w Jury nagrody. Udział tradycyjnie należny za zdobycie Złotego Czekana w ubiegłym roku.
Poniżej przedstawiamy wstępną tzw. „szeroką” listę przejść z 2014 roku zakwalifikowanych do Nagrody Złotego Czekana.
***
NEPAL
- Langshisa Ri (6412 m) pn.-zach. ściana
Snow Queen 1500 m, ED M5 WI4
Nikita Bałabanow, Michaił Fomin i Wiaczesław Poleżajko - Chekigo (6257 m) pd. ściana wprost
Shiva – straight to the top 1200 m, AI5/5+ M6
Jordi Corominas, Manu Cordova i Jonatan Larranaga - Chugimago (6258 m), pierwsze przejście zach. ściany
900 m, 90° M4
Sam Hennessey i Domen Kastelic - Parchamo (6279 m), zach. ściana
1200 m, AI4 M5
Alan Rousseau i Tino Villanueva - Lobuche East (6090m), wsch. ściana
Two Arrows Flight 900 m, 70° 6b A2/A3
Jurij Kliczenko, Maksym Pierewałow, Petro Pobiegnyj i Jurij Wasenkow - Thamserku (6618 m), pd.-zach. ściana
Shy Girl 1620 m, Russian 6A/6B dużo odcinków M4-M5, cztery wyciągi A2
Aleksiej Łonczinski i Aleksander Gukow - Point 6325 m (Sakaton), pierwsze wejście, pd.-zach. ściana
Pura Vida 1300 m, TD+ M5 80°
Mikel Ajuria, Juan Jose Cano, Roger Cararach, Alberto Fernandez, Faust Punsola i Mikel Zabalza - Boktoh Central Summit (6037 m), pierwsze wejście, pn. ściana i zach.-płn.-zach. grań
Nyunchutui et la snow cougar 1400 m, WI5+ M5 90°
Jonathan Crison, Hélias Millerioux i Remi Sfilio
INDIE
- Piri Ri (5,850 m), pierwsze wejście
1550 m, VI/4, M4 6b, A1
Oriol Baro i Sidarta Gallego, Es Falles - Hagshu (6,657 m), pn. ściana
1350m, ED 90°, pełny trawers góry
Ales Cesen, Luka Lindic i Marko Prezelj - Hagshu (6657 m), pn. ściana, pn.-wsch. kuluar
1350m ED “szkocka” VI, pełny trawers góry
Mick Fowler i Paul Ramsden - Shivling East (5895 m), wsch. ściana
Challo 600 m, WI5 M6 90°
Andreas Abeggien, Thomas Senf i Stephan Siegrist - South Simvu Peaks, pn. wierzchołek (5750 m), pierwsze wejście
650 m TD+ 75°
Wyprawa pod kierownictwem Alberto Peruffo
PAKISTAN
- Paiju (6065 m), pd. filar
5.10d, A3,M5, bez wejścia na wierzchołek
Alberto Inurrategi, Juan Vallejo i Mikel Zabala - Gasherbrum V (7147 m), pierwsze wejście, pd. ściana
1450 m
Ahn Chi-young i Seong Nak-jong - K7 West przedwierzchołek Badal, (ok. 6100 m), pd.-wsch. grań
ok. 1600 m (58 wyciągów), VI 5.11c C1 M5 70°
Ryo Masumoto, Takaaki Nagato i Katsutaka Yokoyama
CHINY
- Tyrol Shan (ok. 5860 m), pierwsze wejście
700 m WI5 UIAA VI-
Simon Gietl, Vittorio Messini i Daniel Tavernini - Daogou East (5462 m), pd. filar
700 m, 5.11+
Marcos Costa i Pat Goodman - Peak (5100 m Four Pigs Peak), pierwsze wejście, wsch. ściana
Les Rescapés de la Forêt Magique 600 m 7b A2
Aurelie Didillon, Simon Duverney, Elodie Lecomte i Sebastian Ratel - Kyzyl Asker (5842 m), wsch.-pd.-wsch. ściana
War and Peace 1350 m, ED, 6b A2 M6
Dmitrij Gołowczenko, Dmitrij Grigoriew i Siergiej Nilow - Kyzyl Asker, wsch.-pd.-wsch. ściana
Sal con Cebolla 1100 m, 5.12a C1 WI5+ M6+; bez wejścia na wierzchołek (tylko do ok. 5700m)
Rafael Caceres, Estoban Mena, Nicolas Navarette i Carla Perez
KIRGISTAN – PAMIRO-AŁAJ
- Pyramidal Peak (5500m), pn. ściana
Prawdopodobnie nowa droga 1,300m, ED, 35 wyciągów, M5, WI5 bez wejścia na wierzchołek (osiągnięto wysokość 5000 m)
Robin Coullet, Thiphaine Duperier, Jonathan Isoard i Christophe Moulin - Ortotubek (Central Pyramid, 3895 m)
Atlantide 700m, 6c/7a max
Luca Schiera i Matteo De Zaiacomo
ROSJA – SYBERIA
- Czukotka, Bilibino Towers, The General
Basil Brush 465 m, 7a (i pięć innych nowych skalnych dróg na turniach)
Chris Fitzgerald i Chris Warner
ALASKA
- Dyke Peak, pierwsze wejście
Powered by Beans 1000 m, AI5 M5
Kris Irwin, Darren Vonk i Ian Welsted - Pyramid Peak (2600m), pierwsze wejście
The Odyssey 1100 m, 6b A1 M7 90°
Lise Billon, Pedro Angel Galan Diez, Jeremy Stagnetto i Jerome Sullivan - Mt Johnson (2572 m), pn. ściana
Stairway to Heaven 1200 m, VI AI5+ WI4 M6 A1
Kevin Cooper i Ryan Jennings - Mt Huntington (3731 m), zach. ściana
Scorched Granite 1300 m, AI6 M7
Will Mayo i Josh Wharton - Idiot Peak (3260 m), zach. ściana
Down the Rabbit Hole 1500 m, VI WI5+ M6 80°
Scott Adamson, Aaron Child i Andy Knight - Mt Augustin (2552 m), pn.-wsch. ściana
1200 m, IV M3 70°
Benjamin Erdmann i Jess Roskelley - Mt Hayes (4204 m), wsch. ściana, pełny trawers góry
Thicker than Thieves Traverse VI 5.8R AI4 M5
John Giraldo, Jason Stuckey i Angela VanWiemeersch
ZIEMIA BAFFINA
- Walker Citadel, pd.-wsch. filar
Shepton’s Shove 1000 m, E6 6a or 5.12a
Nicolas i Oliver Favresse - Beluga Spire, pn. ściana
Harpoon 1100 m, 29 wyciągów, VI 5.12 dwa krótkie odcinki A1
Crosby Johnston, Joshua Lavigne, Paul McSorley i Tony Richardson - Lurking Tower
New Dog old Tricks 900 m, VI 5.11 C3+
Mike Libecki i Jonas Haag - West Witches Tit, pn.-zach. grań
No Rest for the Wicked ok. 450 m, AI6 M7
John Frieh i Jess Roskelley
BOLIWIA
- Huayna Potosi, pd. wierzchołek (ok 5960 m), zach. ściana
Via del Triangulo 800 m, ED VI/5+ M5 6a+
Juvenal Condori i Pacifico Machaca
PERU
- Siula Chico (6265 m), zach. ściana
Looking for the Void 900 m, WI6R M7
Frédéric Degoulet, Benjamin Guigonnet, Hélias Millerioux i Robin Revest - Jurau (5674 m), pd.-zach. ściana
La Siesta del Bodacious 600 m, WI4+ M4
Davide Cassol i Carlo Cosi - Quesillo (5600 m), zach. ściana do płn. grani (bez wejścia na wierzchołek)
El Malefico Sefkow 800 m, ED2, M5+ AI5 A1
Tito Arosio, Saro Costa i Luca Vallata
ARGENTYNA – CHILE (PARAGONIA)
- Masyw Fitz Roy
Fitz Traverse 5 km, 4000 m przewyższenia, 5.11d C1 65°
Tommy Caldwell i Alex Honnold - Domo Blanco, pd.-wsch. ściana
Super Domo 500 m, WI5 M5/6
Joel Kauffman, Neil Kauffman i Mikey Schaefer - Aguja Antipasto, pierwsze wejście
Romance Explosion 500 m, 5.10, M5 R
Colin Haley i Rob Smith - Volcan Aguilera (2480 m), pierwsze wejście przez płn. grań i pn.-zach. ścianę
Concierto de Rimayas
Viviana Callahan, Ines Dusaillant, Natalia Martinez, Evan Miles i Camilo Rada
KAUKAZ – ROSJA
- Mur Bezingi, pełny trawers zimowy masywu
13 km grani w 12 dni
Sergiej Kondraszyn, Wiktor Kowal, Petr Kuzenkow i Nikołaj Totmjanin
NORWEGIA
- Vagakallen, pn. ściana
The Corner Kick 950 m 8a
Andreas Klarström i Adam Pustelnik
TATRY
- Grań Tatr
Drugie samotne zimowe przejście Grani Tatr , trzy dni, 72 km
Dodo Kopold
ALPY
- Matterhorn – zimowe solowe przejście czterech grani w tym pierwsze zimowe samotne przejście Furggen Direct
Hervé Barmasse - Grandes Jorasses
Rolling Stones 1100 m, M8 – pierwsze klasyczne przejście
Luka Kranjc i Luka Lindic - Les Droites, pn.-wsch. ściana
Le Vol du Dragon 1200 m M7+ A2
Jan Straka i Pavel Vritik - Meije (3983 m), pn. ściana
Eté blizzard M6+ 4 70°
Max Bonniot i Mathieu Maynadier - Ailefroide Occidentale (3954 m), pn.-zach. ściana
Le Reactor 1000 m, 6b, M7, WI5+ R
Antoine Avenas, Jonathan Isoard i Hélias Milllerioux
NOWA ZELANDIA
- Pope’s Nose (2700 m) wschodnia ściana
Pierwsze zimowe i drugie w ogóle przejście bez wsparcia z zewnątrz
Guy McKinnon - Mt Suter (2094 m) południowa ściana
Pierwsze zimowe i pierwsze w ogóle przejście – 700 m, WI5
Ben Dare i Stephen Skelton
GRENLANDIA
- Funky Tower, Drgalskis Halvo
No Place for People a.k.a Sunshine and Roses (500 m, E6 6b lub 5.12a)
Ben Ditto i Sean Villanueva - Shark’s Tooth (1555 m) pn.-wsch. ściana
The Great Shark Hunt (900 m, 7b+)
Matteo Della Bordella, Christian Lederberger i Silvan Schüpbach
ANTARKTYDA
- Seven Sisters of Fief, pierwszy trawers, 11 km długości
Laurent Bibollet, Antoine Cayrol, Emmanuel Chance, Yann Delevaux, Paul Dudas i David Lacoste - Ulvetanna (2930 m) pd. grań
27 wyciągów E2 5b A1+
Kjersti Eide, Espen Fadnes, Aleks Gamme, Ingeborg Jackobsen, Andy Kirkpatrick i Jonas Langseth
Wilan
źródło: www.pioletsdor.com
Skład Jury:
– Michael Kennedy (Stany Zjednoczone), przewodniczący Jury, zdobywca Złotego Czekana w 2012 roku,
– Kazuki Amano (Japonia), zdobywca Złotego Czekana w 2009 roku,
– Walery Babanow (Rosja), dwukrotny zdobywca Złotego Czekana,
– Hervé Barmasse (Włochy),
– Stѐphane Benoist (Francja),
– Andy Houseman (Wielka Brytania),
– Ines Papert (Niemcy),
– Rafał Sławiński (Kanada), zdobywca Złotego Czekana w 2014 roku,
– Andrej Stremfelj (Słowenia), zdobywca Złotego Czekana w 1991 roku.
Adam w szerokim składzie do Złotego Czekana [7]
Bardzo się cieszę! http://www.pioletsdor.com/index.php?option=com_content&view=article&id=341&Itemid=455&lang=enhttp://www.pioletsdor.com/index.php?option=com_content&view=article&id=341&Itemid=455&lang=en
pusty