30 stycznia 2015 11:44

Sir Chris Bonington otrzyma Piolet d’Or Carrière

W dniach od 9 do 12 kwietnia we włoskim Courmayeur i francuskim Chamonix odbędzie się 23. edycja wręczania wspinaczkowych Oscarów, czyli nagród Złotego Czekana (Piolet d’Or). Znamy już laureata prestiżowego Piolet d’Or Carrière, przyznawanego za całokształt dokonań w górach. Będzie nim Sir Chris Bonington.

Piolet d’Or Carrière, nagroda im. Waltera Bonattiego, jest przyznawany od 2009 roku. Jej laureatami zostali:  Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot, Kurt Diemberger oraz w ubiegłym roku John Roskelley.

Chris Bonington

Chris Bonington

Tegoroczny laureat to postać wyjątkowa. Chris Bonington jest na pewno najbardziej znanym brytyjskim wspinaczem. Urodzony w 1934 roku rozpoczął przygodę ze wspinaniem w wieku 17 lat. Jako pierwszy Brytyjczyk przeszedł Filar Bonattiego na Petit Dru (1958) i północną ścianę Eigeru (1962).

Brytyjska prasa popularna pisała o przejściu przez Boningtona północnej ściany Eigeru w 1962 (źródło. sir Chris Bonnington's Archives)

Brytyjska prasa popularna pisała o przejściu przez Boningtona północnej ściany Eigeru w 1962 (źródło sir Chris Bonnington’s Archives)

W latach 60. był autorem wielu pierwszych przejść. Wystarczy wymienić Filar Frêney na Mont Blanc w zespole z Ianem Cloughem, Donem Whillansem i Janem Długoszem (1961),  droga na Centralną Wieżę w masywie Torres del Paine w Patagonii z Donem Whillansem (1963), Prawy Filar Brouillard z Rustym Bailliem, Johnem Harlinem i Brianem Robertsonem (1965). Jako pierwszy zdobył słynną iglicę Old Man of Hoy (1966), na którą wspiął się ponownie w swoje 80. (!) urodziny.

Sir Chris Bonington (w środku), Leo Houlding (po prawej) i prezenter BBC z szampanem po zdobyciu Old Man of Hoy

Sir Chris Bonington (w środku), Leo Houlding (po prawej) i prezenter BBC z szampanem po zdobyciu Old Man of Hoy

Wspinał się w Himalajach i to przejścia i  wyprawy w górach najwyższych przyniosły mu największy rozgłos. W 1960 roku wszedł na Annapurnę II (7927 m) a rok później na Nuptse (7861 m). Dokonał pierwszych wejść na Brammah (6411 m, 1973) , Changabang (6864 m, 1974), Baintha Brakk (7285 m, 1977), na Shivling (6501 m, 1983).

Doug Scott czołgający się na Ogre (fot. arch. Chris Bonington)

Doug Scott czołgający się na Ogre (fot. arch. Chris Bonington)

Wspinaczka z 1977 roku na Baintha Brakk (zwany także The Ogre – „Ludożerca”) to jeden z wielkich epizodów w historii alpinizmu. Podczas zejścia ze szczytu Doug Scott, partner Boningtona, złamał obie kostki u nóg. Rozpoczęła się walka o życie. Szczęśliwie na górze było jeszcze dwóch członków wyprawy – Mo Anthoine i Clive Rowland. W załamaniu pogody powrót do bazy zajął osiem dni, z powodu wyczerpania się zapasów żywności alpiniści ostatnie pięć dni spędzili bez posiłku.

Chris Bonington na Annapurnie w 1970 roku (źródło. sir Chris Bonnington’s Archives)

Chris Bonington na Annapurnie w 1970 roku
(źródło. Sir Chris Bonnington’s Archives)

Bonington był także kierownikiem kilku brytyjskich wypraw na ośmiotysięczniki, zakończone sukcesem to Annapurna południową ścianą (1970) i Everest ścianą południowo-zachodnią (1975).

Autor wielu książek. Do dziś pozostaje aktywnym alpinistą.

Mysza

Źródło: bonington.com

PS Już 8 lutego poznamy, tzw. „wielką listę” przejść, z których zostaną wybrane przejścia nominowane do Złotego Czekana.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum