10 listopada 2014 17:33

Valley Uprising zdobywa Grand Prix na Banff Mountain Film and Book Festival

Dokument Valley Uprising, przedstawiający historię wspinania w Yosemite, zdobył Grand Prix jednego z najważniejszych festiwali filmowych na świecie – Banff Mountain Film and Book Festival. Najlepszą książką górską biografia Alexa McIntyre’a.

Valley Uprising, dzieło reżyserskiej trójcy: Nick Rosen, Peter Mortimer i Josh Lowell. Obraz przedstawia pasjonującą historię wspinania Dolinie Yosemite. To również opowieść o odważnych ludziach, którzy zrywając z konwencjami i żyjąc w swoistej kontrkulturze, na nowo zdefiniowali i definiują granice ludzkich możliwości.

Film pełen jest archiwaliów oraz spektakularnych kadrów filmowych, a także wywiadów z legendami, takimi jak Yvon Chouinard, Royal Robbins, Lynn Hill i John Long, ale także wspinaczami, którzy tworzą najnowszą historię Doliny – Deanem Potterem oraz Alexem Honnoldem.

Film polscy widzowie będą mogli zobaczyć na nadchodzącym Krakowskim Festiwalu Górskim (projekcja 5 grudnia w piątek).

W kategorii najlepszy film wspinaczkowy w Banff zwyciężył film Thomasa Dirnhoffera – Cerro Torre. Szanse kuli śnieżnej w piekle. Dokument ten opowiada historię starań Davida Lamy o pierwsze, klasyczne przejście skalnych urwisk Cerro Torre. To opowieść o zmaganiach z przyrodą, wymagającą logistyką, przyjaźni, ale także o swoistej przemianie Lamy, który odkrywa prawdziwą naturę celu, jaki przed nim stoi. Całość uzupełniają komentarze kultowego wspinacza amerykańskiego Jima Bridwella. Film również będzie wyświetlany na KFG (5 grudnia).

I wreszcie na koniec dla często jedna z najważniejszych festiwalowych nagród, czyli Nagroda Publiczności (w Banff przyznana dwóm filmom). Otrzymały ją Mending the Line w reżyserii Steve’a Engmana oraz Sufferfest 2: Desert Alpine, dzieło Cedara Wrighta. Ten ostatni film dokumentujący 700-milowy rowerowy rajd Alexa Honnolda i Cedara Wrighta poprzez Kolorado, Utah, Nowy Meksyk i Arizonę, połączony ze wspinaniem na 45 skalnych iglic, także będzie na KFG (5 grudnia).

"One Day as a Tiger" John Porter

Festiwal w Banff przyznaje również nagrody w konkursie książki górskiej. W tym roku Jury uhonorowało Johna Portera za biografię Alexa McIntyre’a. „One Day as a Tiger” to portret jednego z wybitniejszych Brytyjskich alpinistów, który żył zgodnie z zasadą „Lepiej przeżyć jeden dzień jak tygrys niż sto dni jak owca”. McIntyre był orędownikiem i prekursorem szybkiego, alpejskiego stylu wspinania, stylu obecnie nazywanego light&fast. Był partnerem wspinaczkowym m.in. Wojtka Kurtyki (Kohe Bandaka – 1977, Changabang – 1978, Dhaulagiri – 1980). Zginął na Annapurnie w 1982 roku.

Mysza

Źródło: banffcentre.ca, KFG, Górski Dom Kultury
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum