7 listopada 2014 09:10

Adam Pustelnik i Andreas Klarström otwierają niezwykle wymagający „Corner Kick” na Lofotach

Adam Pustelnik i Andreas Klarström przełom lipca i sierpnia spędzili na Lofotach. Efektem działań polsko-szwedzkiego zespołu jest droga, będąca znaczącym wariantem do znanego Freya. Całość 900-metrowej, w pełni klasycznej linii, biegnącej północną ścianą Vågakallen, otrzymała nazwę Corner Kick i wycenę 9- (8a)!

Adam tak relacjonuje na swoim blogu pomysł na drogę:

Wiedzieliśmy z Andreasem, że najfajniejszym celem byłaby próba uklasycznienia hakowej drogi Danieli i Roberta Jasperów – Freya (VI, 5.12, A3+, 800 m). Przecina ona środkową część głównego spiętrzenia Storpillaren, czyli filara góry Vågakallen. Po wstępnym rekonesansie (notabene nieudanym) i wielokrotnym zmienianiu planów ostatecznie postanowiliśmy się wspinać linią rzeczonej drogi, ale tylko na jej początku i końcu. Środkową część ściany, tam gdzie znajdują się kluczowe trudności (klasyczne i hakowe), postanowiliśmy spróbować obejść bliźniaczo wyglądającym zacięciem z lewej strony. W efekcie, obrany przez nas wariant to zaledwie 5 niezależnych wyciągów, ale to właśnie one rozwiązują klasycznie środek pięknej,  mocno spionowanej ściany.

Adam na jednym z trudnych zacięć "Corner Kick" (fot. arch. Adam Pustelnik i Andreas Klarström)

Andreas na jednym z trudnych zacięć „Corner Kick” (fot. arch. Adam Pustelnik i Andreas Klarström)

Podczas pierwszej próby zespół dotarł – wspinając się klasycznie i hakowo – do końca 4. wyciągu swojego nowego wariantu. Zmęczenie wzięło górę i Adam z Andreasem zarządzili odwrót. Niestety, niedługo potem skończył się okres wyjątkowo ciepłej pogody i nadeszły deszczowe dni.

Gdy przestało padać dolna część ściany była mokra. Zespół podjął decyzję, że nie ma już czasu na czekanie aż wszystko wyschnie i postanowił ponownie wejść w ścianę. Tym razem jednak obchodząc 7 pierwszych, połogich i mokrych wyciągów. Po pokonaniu mało bezpiecznych trawiastych półek Adam i Andreas rozpoczęli wspinaczkę od 8. wyciągu Freya. Teren do 12. stanowiska Freya pokonali wspinając się symultanicznie. Od tego miejsca zaczęli poważną wspinaczkę swoim wariantem, którą po mało komfortowym biwaku, zakończyli następnego dnia na szczycie.

Na stanowisku :) (fot. arch. Adam Pustelnik i Andreas Klarström)

Na stanowisku :) (fot. arch. Adam Pustelnik i Andreas Klarström)

Corner Kick dostarczył im wielu emocji. Wspinaczka na własnej asekuracji była niezwykle wymagająca psychicznie, co najlepiej oddają słowa Adama:

W dużym skrócie, była to nie lada przygoda. Najbardziej wymagająca, jakiej doświadczyłem od czasu wypadku, jeśli nie w ogóle. Choć trudności techniczne na tej drodze nie są powalające, to w połączeniu z trudną, a przede wszystkim słabą asekuracją, całość stanowiła dla nas duże wyzwanie. Rzadko zdarza mi się z chęcią odstępować prowadzenie. Na tej drodze żaden z nas nie chciał jednak prowadzić więcej niż jednego wyciągu z rzędu.

Wszystko wskazuje na to, że Corner Kick to najtrudniejsza nowa, klasyczna, wielowyciągowa, tradowa droga pokonana przez Polaka. Wielkie gratulacje!

Sprocket

Pełną suspensu opowieść Adama znajdziecie na jego blogu.

Linia dróg "Freya" (czerwona) i "Corner Kick" (zielona) (fot. arch. Adam Pustelnik i Andreas Klarström)

Linie dróg: „Freya” (czerwona) i „Corner Kick” (zielona) (fot. arch. Adam Pustelnik i Andreas Klarström)

Informacje praktyczne:

Corner Kick, 9- (8a), 900 m do szczytu, Storpillaren,Vågakallen
29.07 i 8-9.08.2014, Andreas Klarström, Adam Pustelnik

Sprzęt:

  • 2-3 zestawy mikrokości offsets,
  • 1 zestaw standardowych kości,
  • Camy – pojedynczy zestaw od najmniejszych rozmiarów do nr 3 BD (niebieski),
  • 15 ekspresów,
  • podwójna lina 60 m,
  • pozostawiona jedynka na boulderowym starcie do 16. wyciągu.
  • Freya ma praktycznie wszystkie stany ospitowane, stanowiska na wariancie nie obite.
Główna część ściany, na zielono oznaczone wyciągi "Corner Kick" (fot. arch. Adam Pustelnik i Andreas Klarström)

Główna część ściany, na zielono oznaczone wyciągi „Corner Kick” (fot. arch. Adam Pustelnik i Andreas Klarström)

Topo:

Wyciągi 1-13.
Wspinaczka drogą Freya do 13. wyciągu (7-)

Wyciąg 13. – Entry pitch, 8+ (7c+), 40 m
Start z 12. stanowiska Freya w lewo do zacięcia dla lepszego prowadzenia liny. Wspinaczka drogą Freya przez 20 metrów. W miejscu, w którym Freya odbija w prawo na stanowisko, nowy wariant idzie prosto do góry do początku lewego zacięcia. Tuż przed wejściem do zacięcia asekuracja z mikrokości na lewo. Stanowisko na lekko połogiej części zacięcia.

Wyciąg 14. – Stemming level 1, 8/8+ (7c), 20 m
Wspinaczka zacięciem – klasyczna rozpieraczka – do niszy z no hand rest.

Wciąg 15. – Stemming level 2, 8+ (7c+), 30 m
Do góry do końca zacięcia, wyjście w prawo do stanowiska na pochyłej półce.

Wyciąg 16. – Panic mode, 9- (8a), 40 m
Boulderowy start obok zostawionej jedynki. Następnie w prawo pod daszkiem do systemu cienkich rys, po ich pokonaniu w lewo do dużej, pochyłej półki ze stanowiskiem.

Wyciąg 17. – Spooky slab pitch, 9- (8a), 30 m
Do góry filarkiem i płytą (możliwa asekuracja na bloczku po prawej), następnie mały trawers w lewo do ryski, tuż na prawo od kantu (dobra asekuracja). Dalej ryską do dużej półki biwakowej, gdzie wariant łączy się z 22. wyciągiem Freya.

Wyciąg 18. – alternatywny, klasyczny wariant 22. wyciągu Freya.
Przez niszę, podobnie jak Freya, a potem trawers w lewo i w dół do dobrych chwytów na ściance. Dalej ścianką do szerokiej rysy i z powrotem w prawo do połączenia z Freya.

Dalej wspinaczka Freya do drogi Storpillaren i dalej na szczyt.

Uwaga:

Jeśli dolne płyty są mokre (wyciągi 1-8) można wspiąć się rampą doprowadzającą systemem stromych, trawiastych półek do 9. wyciągu. Start w żlebie, w którym można zaopatrzyć się wodę.




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum