10 października 2014 13:07

Test karabinka Black Diamond Magnetron RockLock

Karabinek Black Diamond Magnetron RockLock. Pierwsze wrażenie: “gadżet”. Prawie każdy, kto weźmie do ręki Magnetrona odruchowo zaczyna się nim bawić, a w szczególności zamkiem magnetycznym. Ergonomiczny kształt, standardowy prześwit karabinka, świetny wygląd. Waga 87 g jest porównywalna z innymi modelami karabinków zakręcanych. Wytrzymałość Magnetrona w każdej osi jest standardowa i niczym nie różni się od wytrzymałości RockLocka z innym systemem zamka.

Black Diamond Magnetron RockLock

Black Diamond Magnetron RockLock

Magnetyczny zamek w karabinku jest łatwy i intuicyjny w obsłudze. Innowacyjne rozwiązanie Black Diamonda może wpłynąć pozytywnie na zwiększenie bezpieczeństwa wynikającego z niezakręcania karabinków.

  • Operowanie karabinkiem

Na samym początku może sprawiać problemy. Otwierając zamek karabinka musimy użyć dodatkowego palca poza kciukiem. Ale otwarcie zamka i tak zajmuje mniej czasu niż w tradycyjnych karabinkach zakręcanych, z wyjątkiem sytuacji, w których zamek był już wcześniej otwarty.

Magnetron ma bardzo gładką powierzchnię, przez co świetnie współpracuje z liną w trakcie asekuracji z wykorzystaniem przyrządów typu kubek.

  • Wpinanie i wypinanie zestawu do asekuracji

Technika w stosunku do zwykłych karabinków zakręcanych się nie zmienia. Po wpięciu zestawu do asekuracji w łącznik uprzęży i umieszczeniu w nim liny nie trzeba zakręcać zamka. Natomiast należy pamiętać, że nie zwalnia nas to od sprawdzenia, czy zamek jest zamknięty (sprawdzamy kciukiem czy zamek się nie otwiera).

Technika w stosunku do zwykłych karabinków zakręcanych się nie zmienia

Technika w stosunku do zwykłych karabinków zakręcanych się nie zmienia

  • Karabinek w lonży osobistej

Duża wygoda i dużo szybsza możliwość wpinania i wypinania karabinka. W tej sytuacji magnetron dużo lepiej się sprawuje niż zwykłe karabinki zakręcane.

  • Wpięcie wyblinki w punkt centralny stanowiska

Nie ma możliwości wpięcia się wyblinką do punktu centralnego za pomocą jednej ręki. Jest to chyba jedyny minus i utrudnienie wynikające z zastosowania Magnetrona. Nie stanowi to jednak dużego problemu. Wykorzystując drugą dłoń do przytrzymania się stanowiska, jak na rysunku poniżej, możemy również przytrzymać zamek karabinka otwarty na czas wpinania wyblinki.

Wpięcia się wyblinką do punktu centralnego wymaga dwóch rąk

Wpięcia się wyblinką do punktu centralnego wymaga dwóch rąk

Zalety:

  • oszczędność czasu wynikająca z zakręcania karabinka,
  • prostota w obsłudze, bardzo łatwo jest go otworzyć i zamknąć,
  • zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia błędu ludzkiego poprzez brak konieczności pamiętania o zakręcaniu karabinka;
  • atrakcyjny wygląd.

Wady:

  • nie ma możliwości wpięcia wyblinki w punkt centralny na stanowisku za pomocą jednej dłoni,
  • istnieje ryzyko niewyuczenia nawyku zakręcania karabinka,
  • cena, droższy od zwykłych karabinków zakręcanych.

Podsumowując:

Karabinek Black Diamond Magnetron RockLock to na pewno innowacyjne rozwiązanie. Mogę powiedzieć, że świetnie się sprawdza jako karabinek zakręcany w trakcie różnych aktywności wspinaczkowych. Mając na uwadze, że jest to nowość na rynku odradzałbym jedynie prowadzenie szkoleń wspinaczkowych z użyciem Magnetrona. Obecnie większość dostępnych na rynku karabinków posiada zakręcany zamek, a użycie karabinka z magnetycznym zamkiem nie wyrobi nawyku zakręcania karabinków. Mnie osobiście patent magnetycznego zamka przypadł do gustu. Czas zweryfikuje jego przydatność.

Test przeprowadził Piotr Suder (Instruktor Wspinaczki Sportowej)

 




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Magnetron [2]
    Taki sobie patent, na pewno nie nadaje sie na zime,…

    11-10-2014
    jerrygwizdek