21 października 2014 15:34

Szybcy Polacy – reprezentacja na 2. miejscu w klasyfikacji Pucharu Świata

Od lat polscy reprezentanci bardzo dobrze startują w konkurencji na czas, walcząc o miejsca w światowej czołówce. W tym sezonie także mogliśmy oglądać świetne starty naszych zawodników. Klaudia Buczek wywalczyła srebrny medal na Mistrzostwach Świata, Ola Rudzińska brązowy, a Marcin Dzieński 3. miejsce w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata 2014.

Damskie podium na Mistrzostwach Świata w Gijón: Klaudia Buczek, Alina Gajdamakina i Ola Rudzińska

Rozegrane w ostatni weekend zawody w Wujiang zakończyły tegoroczne zmagania biegaczy. Pucharowy sezon okazał się udany dla polskiej reprezentacji. Zespołowo ta stosunkowo młoda drużyna drużyna obroniła zajmowane od lat drugie miejsce w klasyfikacji (głównie dzięki dziewczynom). Mieliśmy także okazję do świętowania indywidualnych sukcesów, jak wspomniane mistrzowskie srebro Klaudii Buczek i brąz Oli Rudzińskiej, czy pierwsze pucharowe zwycięstwo Marcina Dzieńskiego.

Marcin Dzieński na najwyższym stopniu podium w Mokpo

Bardo dobrze startowały polskie reprezentantki, praktycznie za każdym razem kwalifikując się do finałów i zajmując wysokie miejsca. Wszystkie startujące regularnie zawodniczki (Klaudia Buczek, Ola Rudzińska, Monika Prokopiuk, Edyta Ropek, Patrycja Chudziak) wywalczyły miejsce w pierwszej dziesiątce w końcowej klasyfikacji. Najwyżej, na 4. miejscu, uplasowała się Klaudia Buczek.

Warto dodać, że wyniki te są osiągane przy coraz większej konkurencji. Kolejne nacje wkraczają w dotychczas tradycyjnie wschodnioeuropejską dyscyplinę. Efektem są bite kolejne rekordy świata i medaliści z takich krajów, jak np. Francja. Przykładem wzrostu poziomu może być obniżenie się progu umożliwiającego dostanie się do finału w męskich kwalifikacjach o ponad 2/10 sekundy. To dużo na tak krótkim dystansie. Obecnie, by liczyć na walkę w finałach, trzeba biegać kwalifikacje w czasie poniżej 7.47 sekundy, a przy mocniej obsadzonych europejskich zawodach jeszcze szybciej.

W tym sezonie w konkurencji męskiej królowali Libor Hroza i Daniło Bołdyriew. Do tego ostatniego należy ustanowiony we wrześniu rekord świata – 5.60. Ukrainiec startował równiej i ten sezon należał do niego, zwłaszcza, że w Chamonix wywalczył tytuł Mistrza Świata.

Wśród pań dwa najwyższe stopnie podium trzymają Rosjanki. Etapowy pojedynek, Maria Krasawina kontra Julia Kaplina wygrała zdecydowanie na punkty ta pierwsza.