26 czerwca 2014 08:50

W sobotę 28 czerwca we Władysławowie odsłonięta zostanie rzeźba „Korona Himalajów”

W najbliższą sobotę 28 czerwca 2014 roku o godzinie 17 we Władysławowie, w Alei Gwiazd Sportu, w ramach XV edycji Alei Gwiazd Sportu, podczas uroczystości  w całości dedykowanej himalaizmowi – dyscyplinie sportu, w której Polacy od dawna należą do ścisłej światowej czołówki – nastąpi odsłonięcie przestrzennej rzeźby „Korona Himalajów”. Dokona tego Reinhold Messner, żywa legenda w świecie himalajskiego wyczynu.

"Korona Himalajów" (fot. Michał Kochańczyk)

„Korona Himalajów” (fot. Michał Kochańczyk)

Również podczas tej uroczystości swoje gwiazdy odsłonią wybitni polscy himalaiści: Kinga Baranowska oraz Piotr Pustelnik i Krzysztof Wielicki. Ponadto gwiazdami uhonorowane zostaną legendarne postacie polskiego himalaizmu: Wanda Rutkiewicz , Jerzy Kukuczka i Andrzej Zawada.

Budowla wykonana jest z bloków piaskowca waza stein, sprowadzonego ze Szwecji, występującego w niespotykanych odcieniach szarości i czerwieni, o wyjątkowo dekoracyjnych, pasiastych krawędziach. Składa się ona z czternastu skał, wysokości: od dwóch i pół do prawie pięciu metrów. Jest to zwarta, dynamiczna, ciekawa rzeźbiarsko forma, uzyskana poprzez postrzępione szpice, cięte krawędzie i różnorodne, zachowane w stanie naturalnym, powierzchnie poszczególnych płyt, przez co uzyskany został dynamiczny światłocień w ciągu dnia i ciekawe efekty podczas nocnego, punktowego podświetlenia.

"Korona Himalajów" (fot. Michał Kochańczyk)

„Korona Himalajów” (fot. Michał Kochańczyk)

Na poszczególnych płytach, wyobrażających kolejne szczyty ośmiotysięczne, umieszczone są napisy z ich nazwą i wysokością oraz będą zamocowane tablice eksponujące osiągnięcia sportowe polskich himalaistów.

W trakcie uroczystości Janusz Onyszkiewicz, prezes Polskiego Związku Alpinizmu, na bloku skalnym wyobrażającym Mount Everest odsłoni tablice informujące o datach i autorach najważniejszych polskich sportowych wejść na ten szczyt: Wandy Rutkiewicz – pierwsze polskie wejście na Everest w 1978 r.; Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego – – pierwsze wejście zimowe w 1980 r.; Andrzeja Czoka i Jerzego Kukuczki – przejście nową drogą południowym filarem w 1980r..; Eugeniusza Chrobaka i Andrzeja Marciniaka – pierwsze polskie wejście Kuluarem Hornbeina w 1989 r.; Marcina Miotka – pierwsze polskie wejście na Everest bez tlenu w 2005 r.

W przyszłym roku, przy okazji kolejnej gali w Alei Gwiazd Sportu, odsłonięte zostaną tablice na płycie K2 (drugi szczyt świata) i na Kanczendzondze (trzeci szczyt świata) i tak co roku będą odsłaniane tablice na kolejnych „ośmiotysięcznikach”.

"Korona Himalajów" (fot. Michał Kochańczyk)

„Korona Himalajów” (fot. Michał Kochańczyk)

Rzeźba, symbolizująca osiągnięcia polskiego himalaizmu, wzniesiona została dzięki działaniom Fundacji Aleja Gwiazd Sportu oraz środowiska alpinistów Trójmiasta.

Projekt rzeźby jest wspólnym dziełem profesora Sławoja Ostrowskiego, byłego dziekana Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, oraz architektów i plastyków Marzeny i Jacka Bruzdowiczów.

Pomysłodawcami i inicjatorami tego projektu są dr Marek Roslan, lekarz, uczestnik wielu wypraw himalajskich, Jerzy Szczepankowski, prezes Fundacji „Aleja Gwiazd Sportu” i Michał Kochańczyk, prezes Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto” w ciągu poprzednich sześciu kadencji.

W Alei Gwiazd Sportu nie będzie to pierwszy himalajski akcent. W 2005 roku gwiazdą uhonorowany został Sir Edmund Hillary, składający wówczas wizytę w Polsce, pierwszy w historii zdobywca Mount Everest. W bieżącym roku ta gwiazda została przeniesiona w nowe miejsce w pobliżu „Korony Himalajów”.

Zamysłem twórców jest oddanie hołdu polskim himalaistom i zachowanie w zbiorowej pamięci ich nazwisk i osiągnięć, gdyż dzięki nim biało-czerwona flaga jako pierwsza powiewała na wielu najwyższych szczytach.

Michał Kochańczyk
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum