2 czerwca 2014 10:20

„Korona Himalajów” skończona – uroczyste odsłonięcie z udziałem Reinholda Messnera już 28 czerwca

We Władysławowie, w Alei Gwiazd Sportu, dzięki działaniom Fundacji Aleja Gwiazd Sportu  oraz środowiska alpinistów Trójmiasta została  wzniesiona  przestrzenna rzeźba Korona Himalajów symbolizująca osiągnięcia polskiego himalaizmu.

"Korona Himalajów" (fot. Michał Kochańczyk)

„Korona Himalajów” (fot. Michał Kochańczyk)

Budowla wykonana jest z bloków  piaskowca waza stein, sprowadzonego ze Szwecji, występującego w niespotykanych odcieniach szarości i czerwieni, o wyjątkowo dekoracyjnych, pasiastych krawędziach. Składa się ona z czternastu skał, wysokości: od dwóch i pół do prawie pięciu metrów.  Jest to zwarta, dynamiczna,  ciekawa rzeźbiarsko forma, uzyskana poprzez postrzępione szpice, cięte krawędzie i  różnorodne, zachowane w stanie naturalnym, powierzchnie poszczególnych płyt, przez co uzyskany został dynamiczny światłocień w ciągu dnia i ciekawe efekty podczas nocnego, punktowego podświetlenia.

Na poszczególnych  płytach, wyobrażających kolejne  szczyty ośmiotysięczne,  umieszczone są napisy z ich nazwą i wysokością oraz tablice eksponujące  osiągnięcia sportowe polskich himalaistów.

Projekt rzeźby jest wspólnym dziełem profesora Sławoja Ostrowskiego, byłego dziekana Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, oraz architektów i plastyków  Marzeny i Jacka Bruzdowiczów.

Dr Marek Roslan, uczestnik wielu wypraw himalajskich, pomysłodawca idei upamiętnienia sukcesów polskich himalaistów pomnikiem "Korona Himalajów" (fot. Michał Kochańczyk)

Dr Marek Roslan, uczestnik wielu wypraw himalajskich, pomysłodawca idei upamiętnienia sukcesów polskich himalaistów pomnikiem „Korona Himalajów” (fot. Michał Kochańczyk)

Pomysłodawcami  i inicjatorami tego projektu są dr Marek Roslan, lekarz, uczestnik wielu wypraw himalajskich, Jerzy Szczepankowski, prezes Fundacji „Aleja Gwiazd Sportu” i Michał Kochańczyk, prezes Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto” w ciągu poprzednich sześciu kadencji.

28 czerwca 2014 roku, w sobotę,  o godzinie 17:00, w ramach XV edycji Alei Gwiazd Sportu,  podczas uroczystości   w całości dedykowanej himalaizmowi – dyscyplinie sportu, w której Polacy od dawna należą do ścisłej światowej czołówki – nastąpi odsłonięcie rzeźby, Dokona tego Reinhold Messner, żywa legenda w świecie himalajskiego wyczynu.

Również podczas tej uroczystości swoje gwiazdy odsłonią wybitni polscy himalaiści: Kinga Baranowska oraz  Piotr Pustelnik i Krzysztof Wielicki. Ponadto gwiazdami  uhonorowane zostaną legendarne postaci polskiego himalaizmu: Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka i Andrzej Zawada.

"Korona Himalajów" (fot. Michał Kochańczyk)

„Korona Himalajów” (fot. Michał Kochańczyk)

Na płycie  wyobrażającej Mount Everest będą odsłonięte  tablice informujące o datach i autorach najważniejszych polskich sportowych wejść na ten szczyt – w tym zdobycie Mount Everestu w 1989 roku przez Eugeniusza Chrobaka i Andrzeja Marciniaka.

Gwiazda Sir Edmunda Hillary'ego w Alei Gwiazd Sportu (fot. Michał Kochańczyk)

Gwiazda Sir Edmunda Hillary’ego w Alei Gwiazd Sportu (fot. Michał Kochańczyk)

W Alei Gwiazd Sportu nie będzie to pierwszy himalajski akcent. W 2005 roku gwiazdą  uhonorowany został Sir Edmund Hillary, składający wówczas wizytę w Polsce, pierwszy w historii zdobywca Mount Everest. W bieżącym roku ta gwiazda została przeniesiona w nowe miejsce w pobliżu Korony Himalajów.

"Korona Himalajów" (fot. Michał Kochańczyk)

„Korona Himalajów” (fot. Michał Kochańczyk)

Zamysłem twórców jest oddanie hołdu polskim himalaistom i zachowanie w zbiorowej pamięci ich nazwisk i osiągnięć, gdyż dzięki nim biało-czerwona flaga  jako pierwsza powiewała na  wielu najwyższych szczytach.

Michał Kochańczyk
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum