9 czerwca 2014 11:13

Film „Sati” – wspomnienie o Piotrze Morawskim nagrodzony w Trento

Film „Sati” wspomnienie o Piotrze Morawskim, otrzymał Złotą Gencjanę w kategorii filmu alpinistycznego podczas 62. edycji festiwalu Trento Film Festival, największego światowego festiwalu filmu górskiego.

Piotr Morawski

Piotr Morawski

Pięć lat po tragicznej śmierci Piotra Morawskiego, wybitnego polskiego himalaisty, przestawiono publiczności 62. edycji Trento Film Festival dokument „Sati”, w którym Olga Morawska wspomina wspólne życie z mężem, który całkowicie oddał się swojej pasji.

Film powstał z materiałów archiwalnych. Autorem scenariusza i reżyserem jest Bartek Świderski. Autorem zdjęć Dariusz Załuski. Z jeden strony pokazane zostały nagrania z wypraw Piotra Morawskiego na Ama Dablam i Annapurnę w 2008 roku, z drugiej – monologi wdowy, Olgi Morawskiej, zarejestrowane kilka tygodni po śmierci jej męża.

Dokument niesie silny ładunek emocjonalny, zestawiając ze sobą dwa kontrastujące światy. Widzowie poznają świat Piotra i jego ogromnej pasji, determinacji i poczucia spełnienia, wypływających ze spotkania z górą oraz mają okazję zobaczyć drugą stronę medalu. W opowieści Olgi Morawskiej cierpienie żony po utracie męża, gniew, rozpacz, złość są wręcz namacalne, a tytułowy, hinduski  rytuał „sati” polegający na spaleniu wdowy na stosie pogrzebowym męża, jawi się jako nieosiągalne wytchnienie.

Jednak każde zdarzenie ma sens, nawet to bolesne. Olga Morawska po okresie żałoby wraca do rzeczywistości i na gruzach starego buduje nowe. Zakłada dwie Fundacje, które mają wspierać osoby podobne do Piotra i takie, jak ona, które potrzebuję wsparcia i pocieszenia po utracie bliskich. Fundacja im. Piotra Morawskiego  w ramach konkursu grantowego „Miej odwagę!” wspiera i promuje początkujących globtroterów oraz umożliwia im realizację ambitnych planów podróżniczych. Natomiast Fundacja „Nagle Sami” oferuje szeroko rozumianą pomoc (psychologiczną, prawną, formalną) osobom w żałobie, ich rodzinom i bliskim oraz pragnie zainicjować  dyskusję o doświadczeniu żałoby i  kształtować wrażliwość społeczną na sytuację osieroconych dorosłych i dzieci.

Bartek Świderski, Olga Morawska i Inga Kruk z nagrodą z Trento dla filmu "Sati"

Bartek Świderski, Olga Morawska i Inga Kruk z nagrodą z Trento dla filmu „Sati”

Podczas 62.edycji festiwalu Trento Film Festival, film „Sati” i jego autor Bartek Świderski, otrzymał Złotą Gencjanę Włoskiego Klubu Alpejskiego. Film zyskał również uznanie publiczności takich spotkań, jak: 17. Festiwal Jihlava International Documentary Film w Tel Avivie, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwal „Młodzi i film” w Koszalinie czy Festiwal BCN Sports Film w Barcelonie.

W najbliższym czasie „Sati” będzie także zaprezentowany podczas międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych AFI DOCS w Waszyngtonie oraz międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych i krótkometrażowych Zinebi w Bilbao.

Źródło: Miej Odwagę – Memoriał Piotra Morawskiego
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum

  sheck: Re: Grań Kościelców
  Zespół odnaleziony...

  sheck: Re: Grań Kościelców
  Młoda dziewczyna i ok 40 letni "wspinacz" w białych kaskach :D...

  Zbychu: Re: Grań Kościelców
  Jaki skład osobowy miał? Moi znajomi tam działali w środę, a na pewno Twojego posta tutaj nie p...

  27-07 Kurs wspinania na własnej asekuracji w skałkach
  Free Climbing Szkoła Wspinania Rafał Pietrasiak
  27-07 Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych
  8 SZKOŁA WSPINANIA ÓSEMKA
  29-07 Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych
  CERRO Szkoła Wspinania - licencja PZA
  29-07 Kurs skałkowy
  CERRO Szkoła Wspinania - licencja PZA

  Archiwa