15 kwietnia 2014 10:15

Za nami pierwsza zimowa edycja Akademii Górskiej!

Około 100 osób wzięło udział w Akademii Górskiej, która w miniony weekend odbyła się w Tatrach. Przez 2 dni kilkuosobowe grupki uczestników pod okiem ekspertów – przewodników wysokogórskich Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich (IVBV) i ratowników TOPR – szkoliły się z podstaw lawinoznawstwa, turystyki wysokogórskiej, ratownictwa partnerskiego, narciarstwa wysokogórskiego, nawigacji, ratownictwa w terenie. Była to pierwsza, bardzo udana, zimowa edycja Akademii.

Akademia Zimowa 2014 - edycja zimowa (fot. Piotr Drożdż)

Akademia Górska 2014 – edycja zimowa (fot. Piotr Drożdż)

Idea jest prosta – promocja bezpieczeństwa w górach i świadomej turystyki, a celem – umożliwienie praktycznych warsztatów z autorytetami z dziedziny górskiej. Każdy miłośnik gór ponad miesiąc przed terminem Akademii mógł wybrać interesujący go całodzienny warsztat (czas trwania warsztatu: ok. 6-7 godzin)  i za pośrednictwem Internetu (www.akademia-gorska.pl) zapisać się do udziału w nim. Koszt szkoleń był bardzo niewielki  – wynosił 50 zł. Było to możliwe dzięki udziałowi w projekcie Partnerów i Sponsorów.

12 kwietnia, w sobotę, już od 8 rano w Kuźnicach panował prawdziwy ruch. Zbierał się kolorowy tłum wyposażony w plecaki, zestawy „lawinowe abc”, narty skitourowe etc. Uczestnicy sprawdzali, czy mają potrzebny sprzęt, niektórzy wypożyczali jeszcze niezbędne wyposażenie, wszyscy przygotowywali się do wyjścia. Gdy nadeszli przewodnicy wysokogórscy (można było ich łatwo rozpoznać po opalonych twarzach:), każdy z nich zebrał swoją grupkę, zrobił krótką odprawę, po czym wszyscy ruszyli kolejką na Kasprowy Wierch. Wyjątkiem była grupka, która zapisała się na nawigację, i która rozpoczęła zajęcia od teorii (w dyżurce TOPR).

Odbyły się szkolenia z sz podstaw lawinoznawstwa, turystyki wysokogórskiej, ratownictwa partnerskiego, narciarstwa wysokogórskiego, nawigacji, ratownictwa w terenie (fot. Piotr Drożdż)

Odbyły się szkolenia z podstaw lawinoznawstwa, turystyki wysokogórskiej, ratownictwa partnerskiego, narciarstwa wysokogórskiego, nawigacji, ratownictwa w terenie (fot. Piotr Drożdż)

(fot. Piotr Drożdż)

Grzegorz Bargiel prowadzi zajęcia z podstaw turystyki wysokogórskiej (fot. Piotr Drożdż)

Wśród ekspertów prowadzących zajęcia byli: Adam Marasek (narciarstwo wysokogórskie), Piotr Konopka i Michał Król (lawinoznawstwo), Grzegorz Bargiel, Ludwik Wilczyński i Marek Kazior (podstawy turystyki wysokogórskiej), Jacek Bilski (nawigacja), Jan Muskat (wspinaczka), Kuba Hornowski (ratownictwo partnerskie). Wśród nich był także Krzysztof Wielicki, który prowadził część teoretyczną warsztatu z zakresu podstaw turystyki wysokogórskiej.

Wśród prowadzących był m.in. Krzysztof Wielicki (fot. Piotr Drożdż)

Wśród prowadzących był m.in. Krzysztof Wielicki (fot. Piotr Drożdż)

Po południu w Dworcu Tatrzańskim przy Krupówkach odbyły się otwarte prelekcje (wstęp wolny). Na temat aklimatyzacji i wychłodzenia mówił Kuba Hornowski, który w niezwykle obrazowy sposób przybliżył mechanizmy tych zjawisk (m.in. porównując organizm ludzki do domu ogrzewanego piecem… :-). Grzegorz Bargiel na wykład o narciarstwie skitourowym przywiózł nawet kilka par nart i butów, by publiczność mogła zobaczyć, czym różnią się poszczególne modele, co ma istotne znaczenie przy doborze sprzętu. Andrzej Marcisz przybliżył projekt „Tatrzańskie Granie”, a na deser, jako wisienka na torcie, wystąpił z prelekcją Krzysztof Wielicki.

Uczestnicy wzięli udział w losowaniu atrakcyjnych nagród – książek „Lawiny”, które przekazał Tatrzański Park Narodowy oraz ogrzewaczy dłoni od PZU. W prelekcjach wzięło udział około 130 osób.

W niedzielę nastąpiła powtórka z rozrywki, czyli warsztaty z ekspertami w rejonie Kasprowego Wierchu.

Akademia Górka jest wydarzeniem edukacyjnym, cyklicznym. Składa się z edycji letniej i zimowej. Letnia edycja planowana jest na wrzesień.

Organizator: Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim
Partnerzy: Salewa, Dynafit, PZU, Tatrzański Park Narodowy, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich, TOPR, PKL.

Szczegóły na: www.akademia-gorska.pl

Uwaga! – w najbliższych dniach na FB Akademii Górskiej odbędzie się konkurs, w którym do wygrania będzie 10 bonów firmy Dynafit o wartości 100 zł każdy!

Agnieszka Szymaszek

Patronat nad Akademią Górską objęło:

wspinanie.pl_120_33




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum