30 kwietnia 2014 13:23

„Wasza Wysokość” – dramat o Wandzie Rutkiewicz na deskach TR Warszawa

W majowej odsłonie cyklu Nowa Dramaturgia w TR Warszawa odbędzie się próba czytana dramatu „Wasza Wysokość”. Tekst Anny Wakulik w reżyserii Katarzyny Kalwat powstał na podstawie biografii Wandy Rutkiewicz, jednej z najlepszych alpinistek i himalaistek na świecie.

tr-warszawa-wasza-wysokosc

Bohaterką tekstu „Wasza Wysokość” jest Wanda Rutkiewicz. Uznawana za jedną z najlepszych himalaistek na świecie, jako pierwsza kobieta zdobyła legendarną górę K2 (1986 r./8611 m n.p.m.). Była też pierwszą Europejką, która weszła na najwyższy szczyt na Ziemi, Mount Everest (1978 r./8848 m n.p.m.). Jej niezwykłe życie i tajemnicze zaginięcie na Kanczendzondze w Himalajach (1992 r./8586 m n.p.m.) było inspiracją do napisania fantazji o tym, jak dzisiaj czułaby się w górach bohaterka podobna do Wandy. Dlaczego zdecydowała się tam pójść? Czy potrafiłaby odnaleźć się w innych realiach? Czy znalazłaby wspólny język z nowym pokoleniem wspinaczy?

Wanda Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz (fot. Jan Bortkiewicz / Album „Wanda Rutkiewicz”, Wrocław 2013

Tekst „Wasza Wysokość” powstał w oparciu o materiały filmowe, wywiady i wspomnienia. Czytanie dramatu odbędzie się w ramach kolejnej odsłony cyklu Nowa Dramaturgia. Jest to pierwszy etap prac przed wystawieniem go na scenie. Kolejnym etapem realizacji projektu będą warsztaty podczas festiwalu Sopot Non-Fiction 2014, gdzie w formie warsztatowej zostaną zaprezentowane wybrane sceny.

W rolę Wandy Rutkiewicz wcieli się Jadwiga-Jankowska-Cieślak (aktorka Teatru Ateneum), w rolach pozostałych bohaterów wystąpią Monika Pikuła (aktorka Teatru Współczesnego), Henryk Niebudek (aktor Teatru Dramatycznego) i Tomasz Tyndyk (aktor TR Warszawa).

Wydarzenie odbędzie się 7 maja, o godzinie 19.00, na scenie głównej TR Warszawa, przy ul. Marszałkowskiej 8. Wstęp odbywa się na podstawie bezpłatnych wejściówek, dostępnych do pobrania w kasie teatru.

Informacja prasowa TR Warszawa

Patronat nad wydarzeniem objęło:

wspinanie.pl_120_33
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum