15 kwietnia 2014 15:31

Fundacja Wspinka podpisuje umowę dostępową do nowego rejonu nad Jeziorem Czchowskim

W miejscowości Tropie, niedaleko Jeziora Czchowskiego, można znaleźć prawie 20-metrowej wysokości piaskowcową skałę. Dzięki aktywności prężnej grupy, pod wodzą Michała Piątka, w składzie: Ania, Jarek „Jarzyn”, Marcin, Tytus oraz Wojtek, już niedługo rozpocznie się eksploracja i zagospodarowywanie tego rejonu.

Skała w miejscowości Tropie (fot. Fundacja Wspinka)

Skała w miejscowości Tropie (fot. Fundacja Wspinka)

Działania zainspirował mieszkający nieopodal Tytus, który namówił Michała na wyjazd w celu sprawdzenia ewentualnego potencjału wspinaczkowego tropskiej skały. Michał, który współpracuje ze WSPINKĄ, zwrócił się z prośbą do Mateusza Paradowskiego o pomoc w załatwieniu spraw formalnych związanych z dostępem oraz o wsparcie logistyczne. W pewien letni, marcowy weekend wszyscy spotkali się na miejscu. Udało się przewspinać z górną asekuracją kilka interesujących problemów oraz skontaktować z właścicielką działki, na której leży skała.

Po ustaleniu szczegółowego zakresu współpracy i warunków udostępnienia tego rejonu dla wspinaczy, w dniu wczorajszym Mateusz Paradowski podpisał umowę o współpracy z właścicielką działki, na której położona jest skała w Tropiu.

Przy okazji działań związanych z zapewnieniem dostępu i umożliwienia wspinania na skale w Tropiu, w ramach programu teren WSPINKA, Mateusz Paradowski skontaktował się Urzędem Gminy w Gródku nad Dunajcem i przedstawił plany Fundacji WSPINKA. Nasze pomysły i podjęte działania, spotkały się z dużym zainteresowaniem i uzyskaliśmy zapewnienie wsparcia ich przez gminę. Okazało się także, że w ubiegłym roku została sporządzona koncepcja rozwoju turystyki i promocji Gminy Gródek nad Dunajcem, która zakłada m. in. zagospodarowanie na cele wspinaczkowe kilku skałek piaskowcowych znajdujących się na terenie tej gminy, w tym także skały w Tropiu.

 

Na Tropie wspina się Jarzyn

Na Tropie wspina się Jarzyn

To kolejna umowa dostępowa podpisana przez Fundację WSPINKA, dzięki której zapewniony został nieograniczony dostęp do skał oraz spełnione zostały wymogi formalne do kompleksowego zagospodarowania terenów wspinaczkowych. Warto przypomnieć, że w czerwcu 2011 podpisano umowę z właścicielem Łabajowej w Dolinie Będkowskiej, w październiku 2011 uzyskano użyczenie działki z Wielką Turnią i Murem Skwirczyńskiego, w październiku 2012 roku uzyskano dostęp do części muru Krzemionek (położonego za szkołą), a na początku marca tego roku udało się odzyskać dostęp do Niskiego Muru i Estetów na Krzemionkach.

Jeżeli chcesz przyczynić się do powstawania nowych dróg wspinaczkowych oraz pomóc w uzyskiwaniu nieograniczonego dostępu do skał w Polsce, możesz to zrobić udzielając WSPINCE wsparcia finansowego, rzeczowego lub osobowego. Więcej na ten temat znajdziesz na naszych stronach w dziale POMÓŻ na stronie Fundacji.

Fundacja Wspinka




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum