18 marca 2014 18:02

„Zakopiańczycy” – premiera filmu Jerzego Porębskiego w kwietniu

Jerzy Porębski, autor dokumentów „Kukuczka” i „Ratunek nadchodzi z nieba” kończy prace nad kolejnym obrazem pt. „Zakopiańczycy”. Film ma pokazać niezwykle interesujące środowisko zakopiańskich wspinaczy. Przeprowadziliśmy krótką rozmowę z reżyserem.

Zakopiańska wyprawa na Manaslu w bazie. Od lewej w górnym rzędzie: Zbigniew Młynarczyk, Bogusław Probulski, Marek Danielak, Maciej Berbeka, Ryszard Gajewski i Lech Korniszewski; w dolnym rzędzie: Andrzej Machnik, Włodzimierz Stoiński, Andrzej Osika i Maciej Pawlikowski (fot. Lech Korniszewski)

Zakopiańska wyprawa na Manaslu w bazie. Od lewej w górnym rzędzie: Zbigniew Młynarczyk, Bogusław Probulski, Marek Danielak, Maciej Berbeka, Ryszard Gajewski i Lech Korniszewski; w dolnym rzędzie: Andrzej Machnik, Włodzimierz Stoiński, Andrzej Osika i Maciej Pawlikowski
(fot. Lech Korniszewski)

Klub Wysokogórski w Zakopanem jest najmniejszym polskim klubem, ale zrzesza wyjątkowych ludzi. Światowe sukcesy odnosiły wyprawy klubowe a także członkowie klubu w ramach innych wypraw. Wystarczy wymienić pierwsze zimowe wejście na Manaslu (1984) czy Cho Oyu (1985). Jak dowiadujemy się z zapowiedzi film „Zakopiańczycy” ma przybliżyć to szczególne środowisko ludzi związanych w górami miejscem zamieszkania, pracą i pasjami.

Wojciech Słowakiewicz: Dlaczego w swoim najnowszym projekcie filmowym postanowiłeś zająć się historią wypraw zakopiańczyków i ich udziałem w wyprawach w góry najwyższe?

Jerzy Porębski

Jerzy Porębski

Jerzy Porębski: Są dla mnie środowiskiem szczególnym. Życie większości z nich jest w całości związane z górami, są ratownikami, przewodnikami, instruktorami. Pracują w górach a po pracy idą w góry odpocząć.

Jak daleko sięgasz w historię zakopiańskich osiągnięć?

Właściwie od Peak 29* chociaż jakby poza nawiasem będzie wspomnienie wejścia Krzysztofa Berbeki na Noszak w 1960 roku, wtedy nowego polskiego rekordu wysokości. Będziemy więc w górach wysokich głownie w latach 80. XX wieku.

Jacy wspinacze będą bohaterami filmu?

Nie chcę wymieniać wszystkich a kilku nie wypada. Bohaterami filmu będą wszyscy.

Które wyprawy zakopiańczyków uważasz za szczególnie istotne?

Zależy z jakiego punktu widzenia. Na pewno mogą się pochwalić pierwszym zimowym wejściem bez tlenu, chodzi o Manaslu w 1984 roku, pierwsze zimowe wejście na Cho Oyu, chociaż oni sami przy takim pytaniu wskazują na inne wyprawy.

Dziękuję za rozmowę

„Zakopiańczycy”

  • Produkcja: Artica Production
  • Scenariusz i reżyseria: Jerzy Porębski
  • Czas: 60 min
  • Wyłączny sponsor: Inter Cars
  • Premiera: kwiecień 2014

* Ekspedycję na ten potężny i najprawdopodobniej dziewiczy szczyt zorganizował wiosną 1979 roku Klub Wysokogórski w Zakopanem. Ekipę tworzyli: Maciej BerbekaRyszard GajewskiLech Korniszewski (lekarz), Piotr MalinowskiMaciej Pawlikowski i Ryszard Szafirski (kierownik). Czytaj więcej w Historia polskiego wspinania. Himalaje Cz. I (do końca lat 70.).




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum