17 marca 2014 13:33

Rastislav Peťo zjeżdża Zachodem Grońskiego

11 marca Słowak Rastislav Peťo pokonał na nartach Zachód Grońskiego, jeden z najtrudniejszych skialpinistycznych zjazdów w Tatrach.

Zachód Grońskiego (fot. Miro Peto)

Zachód Grońskiego (fot. Miro Peto)

Zachód Grońskiego od pierwszego zjazdu Piotra Konopki w 1994 roku był przez długi czas uważany za najtrudniejszą linię narciarską w polskich Tatrach Wysokich. Do dzisiaj jego pokonanie na nartach jest dużym wyczynem, odnotowano zaledwie kilka powtórzeń. W maju 2005 roku sztuki tej dokonał Edward Lichota, dwa lata później linią zjechali Michał Kowalski i Michał Ślusarczyk, a dzień później 19 maja 2007 roku Kuba Brzosko i Michał Owca. W 2009 roku samotnie linią zjechał Jerzy Rostafiński.

Zjazd rozpoczyna się z Małej Wołowej Szczerbiny (2355 m n.p.m.) do Kotła pod Rysami i dalej do Czarnego Stawu pod Rysami (wg przewodnika „Narciarstwo wysokogórskie w Polskich Tatrach Wysokich” K. Życzkowskiego i J. Wali trudności zjazdu wynoszą 6, średnie nachylenie stoku 31 stopni, deniwelacja 770 m, a długość zjazdu: 1500 m.

Rastislav Peťo to specjalista od Zachodu Grońskiego, w ubiegłym roku w kwietniu dokonał zjazdu wariantem z Małej Rogatej Szczerbiny (wspólnie z M. Ovsonka; wykropkowana linia na zdjęcu). Zjazd Słowaka z 11 marca br. możemy zobaczyć na filmie:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Re: Rastislav Peťo zjeżdża Zachodem Grońskiego [2]
    W 2009 Zachodem zjechał też Jerzy Rostafiński.

    17-03-2014
    P@weł