20 grudnia 2013 13:41

Bielecki i Urubko razem na Kanczendzongę!

Denis Urubko ujawnił swoje plany na wiosenny sezon himalajski 2014. Nowa droga, jak zawsze w stylu alpejskim – tym razem na trzeci szczyt świata Kanczendzongę (8585 m). Przed sezonem zimowym spodziewaliśmy się, że doborowy zespół Moro-Urubko jeszcze raz zaatakuje Nanga Parbat. Rosyjski alpinista jednak zrezygnował z Nangi.

W projekcie mam nową drogę od północy na Kanczendzongę w sezonie przedmonsunowym – powiedział Urubko przedstawicielowi włoskiego portalu montagna.tv – a zespół wraz ze mną tworzyć będą Alex Txikon, Adam Bielecki i Borys Dedeszko.

Na pytanie, czy już rozpoczął treningi, Urubko odpowiedział przecząco. Teraz jestem w Rosji, a tu nie uda mi się przygotowywać się tak jak chciałbym. Mam nadzieję w styczniu wrócić do Włoch, do Albino, by potrenować przez luty i marzec. Tam mogę wspinać się i biegać po górach – to wspaniałe miejsce.

Kanczendzonga, Yalung Kang i Kangbaczen od północy (Fot. E. Wesker)

Kanczendzonga, Yalung Kang i Kangbaczen od północy (Fot. E. Wesker)

Adama Bieleckiego nie trzeba przedstawiać. 31-letni baskijski alpinista Alex Txikon – to szkoła zdobywcy Korony Himalajów Juanito Oiarzabala. Sam Alex ma już 10 szczytów ośmiotysięcznych. Z Polakami, w tym z Adamem Bieleckim, zaprzyjaźnił się podczas wyprawy na Gasherbrum I w 2012 roku. Borys Dedeszko to towarzysz Denisa z nowej drogi na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu (8201 m), ośmiotysięcznika, który był ostatnim na drodze Urubki do Korony Himalajów. Osiągnięcie to przyniosło obojgu alpinistom zaszczytną nagrodę Złotego Czekana za rok 2009.

Denis Urubko w Lądku Zdroju (fot. Janusz Kurczab)

Denis Urubko w Lądku Zdroju (fot. Janusz Kurczab)

Tak jak intrygujące było rozstanie zgranej dwójki Moro-Urubko, tak może trochę zaskakiwać zestawienie zespołu na Kancza. Zarówno Alex, jak i Adam z Denisem w górach prawdopodobnie wcześniej się nie spotkali.

W Lądku Zdroju podczas uroczystego obiadu, od lewej: Bernadette McDonald, Jacek Teler, Denis Urubko (fot. Janusz Kurczab)

W Lądku Zdroju podczas uroczystego obiadu, od lewej: Bernadette McDonald, Jacek Teler, Denis Urubko (fot. Janusz Kurczab)

Adam miał okazję rozmawiać z Denisem na ostatnim Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Teraz zapewne też sobie porozmawiają, również z Alexem, jako że obydwaj przebywają teraz w Bilbao na Festiwalu Filmowym Mendi.

Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki, Denis Urubko i Bernadette McDonald podczas panelu na Mendi Film Festival w Bilbao

Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki, Denis Urubko i Bernadette McDonald podczas panelu na Mendi Film Festival 2013 w Bilbao

Panelową dyskusję, jaka się odbyła na temat himalaizmu zimowego z udziałem Bieleckiego, Urubki, Wielickiego i Bernadette McDonald, możemy obejrzeć tu:

a inne scenki z udziałem Polaków również tu:

Janusz Kurczab
Źródła: montagna.tv mendifilmfestival.com

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Bielecki i Urubko razem na Kanczendzongę! [4]
    Bad Urubko, bad... tak olac wytyczne autorytetow moralnych pza. Czyzby…

    20-12-2013
    Andrzej CT