19 listopada 2013 19:28

„Biały Pająk” wznowiony! Obowiązkowa pozycja dla fanów literatury górskiej

Wznowienia doczekał się „Biały Pająk„, jedna z ważniejszych książek w historii literatury górskiej. To historia zdobycia północnej ściany Eigeru opowiedziana przez Heinricha Harrera, jednego z jej pierwszych zdobywców.

Biały Pająk - Heinrich Harrer, Stapis 2013

Północna ściana Eigeru – 1800-metrowy mur ze skał i lodu. Kamienne i śnieżne lawiny, lodospady i niespodziewane burze sprawiają, że jest jedną najniebezpieczniejszych ścian Alp. Dlatego też stanowi wyzwanie dla alpinistów z całego świata. W historię alpinizmu wpisała się na trwałe za sprawą dramatycznych wydarzeń związanych z próbami jej pokonania podjętymi przed drugą wojną światową (więcej o historii zdobywania tej niezwykłej ściany przeczytacie w cyklu artykułów Mariusza Wilanowskiego: Historia Eigeru – ściana północna. Cz. 1). Heinrich Harrer był częścią i jednym z głównych bohaterów w historii podboju Eigeru, to on w 1938 roku wspólnie z Andreasem Heckmairem, Fritzem Kasparkiem i Ludwigiem Vörgiem pokonał jako pierwszy słynną północną ścianę. „Biały Pająk” wydany w 1961 roku ukształtował wiele pokoleń alpinistów i w jakimś stopniu przyczynił się również do utrwalenia mitu Eigeru. Harrer jest również autorem dwóch innych książek: „Siedem lat w tybecie” oraz „Powrót do Tybetu„.  Zmarł w 2006 roku. Na koniec zacytujmy fragment posłowia do tego wydania „Białego Pająka” napisanego przez naszego redakcyjnego kolegę Janusza Kurczaba:

Książka Heinricha Harrera (…) to klasyczna, obowiązkowa pozycja dla fanów literatury górskiej i alpinistycznej. (…) Tytułowy pająk, zbudowany ze śniegu i lodu, wyciągający swoje odnóża we wszystkich kierunkach oraz pod różnymi kątami, to najcięższa próba i prawdziwa pułapka dla alpinistów, którzy znaleźli się tu po wyczerpującej wspinaczce przez większą część gigantycznej ściany i muszą przezeń przejść.

Książka jest dostępna w naszej księgarni.

Mysza




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum