3 maja 2013 13:16

Trofeo Mezzalama – relacja na żywo z unikalnego wyścigu skialpinistycznego

Za kilkanaście godzin z Cervinia wyruszą zawodnicy biorący udział w unikalnym wyścigu skialpinistycznym – Trofeo Mezzalama. Wydarzenie to będziemy mogli śledzić na żywo na stronie głównej wspinanie.pl. Zawody mają 80-letnią historię, pierwszy wyścig został rozegrany w 1933 roku.

Trofeo Mezzalama zaliczane są do elitarnego grona najbardziej wymagających wyścigów wraz z Pierra Menta we Francji, Adamello Ski Raid i Tour du Rutor we Włoszech oraz Patrouille des Glaciers w Szwajcarii. Zawodnicy mają do pokonania długą i bardzo wymagającą trasę. Wystartują z miejscowości Cervinia (2020 m) a na trasie będą musieli przebiec przez wierzchołek Castore (4226 m). W przybliżeniu trasa ma długość 45 km, a oto jej szczegółowy przebieg:

Mimo 80-letniej historii wyścig został rozegrany dopiero 18 razy. Jak piszą organizatorzy, głównie ze względu na trudności organizacyjne związane z przeprowadzeniem tego alpejskiego maratonu.

Poprzednia edycja odbyła się w 2011 roku, wystartowało w niej ponad 200 zespołów (3-osobowych). Zwycięzcy Jornet Kilian, Bon William, Didier Blanc pokonali tę niezwykle wymagającą trasę w czasie 4 godzin i 33 minut. To imponujący wynik, gdy weźmie się pod uwagę, że ostatni zespół potrzebował na ten sam dystans ponad 10 godzin.

Zawody startują jutro rano, 4 maja, o godzinie 5:00. Zapraszamy na stronę główną wspinanie.pl.